.
.
.

سمیر عطا الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با رئیس‌جمهوری منتخب مسائل زیادی تغییر می‌کنند، اما سعی نکن آنها پرهیزکنی. این جهان غیرقابل پیش‌بینی است مگر اینکه به این باور داشته باشی که سیاست‌های جهان و زلزله‌های زمین همانی هستند که خانم لیلی عبداللطیف پیش‌بینی می‌کند. من شخصاً براین باورم که تحولات این جهان حتی مسائل داخلی ما در لبنان بسیار مهم‌تر از خوانش‌های خانم لیلی است. آینده را وابگذار و اجازه بده در اکنونی که روی داده تأمل کنیم. در ایالات متحده تغییر هولناکی چهار سال پس از یک تغییر هولناک دیگر روی داده که به هر دو حالت دونالد ترامپ گفته می‌شود. مردی به ریاست جمهوری امریکا رسید که نه وارد مجلس سنا شد و نه عضو مجلس نمایندگان بود، هیچ پست رسمی در طول زندگی‌اش نداشته و حتی عضو افتخاری هیچ باشگاه یا مجمع سیاسی نبود، در روزنامه‌‌ها جز گزارش‌های املاک را دنبال نمی‌کرد، دو بار گرایش حزبی‌اش را تغییر داد و سال‌ها در برنامه «تلویزیون واقعی» بازیگری کرد. با این حال رسید. از برج سیاسی پس از برج‌های ملکی، با رهبران جهان به نقش آخرش رسید. پس از 8سال حکمرانی مردی رنگین پوست با گرایش سوسیالیستی، ترامپ در رأی دهندگان امریکایی آتش انتقام مرد سفید پوست امریکایی را شعله‌ور ساخت. امریکایی‌های سفید پوست برای انتقام گرفتن از سال‌های اوباما بیرون آمدند. اما کاخ سفید بزرگ‌تر از اندازه این مرد سفید بود. دونالد ترامپ وقتی وارد جنگ‌ها و نبردهایی شد که از تجربه و فرهنگ تاریخی‌ و سیاسی او پیچیده‌تر و دشوارتر بودند به بیراهه رفت. گمان کرد همه دنیا «معامله» است. جهان به هیچ وجه والاتر از این نیست. اما معامله است و معامله‌ای مادی. نه باخت همیشگی است و نه پیروزی دائمی.

هیچ وقت از سر دونالد ترامپ نگذشت که رئیس جمهوری امریکا بشود و نه حتی به ذهن امریکایی‌ها نرسید که «دونالد»-آن طور که اوباما صدایش می‌کرد- روزی رئیس جمهوری آنها می‌شود. اما این مرد در روی آن ایستاد و چیزهای بسیاری را گفت. رو در روی سیاهان امریکا ‌ایستاد و به آنها گفت: کاری که من برای شما کردم ابراهام لینکلن نکرد. الغنوشی همین‌طور به تونسی‌ها می‌گفت کاری برای شما کردم که بورقیبه نکرد.

ترامپ هیچ جا نایستاد. نه در مقابل برنده و نه بازنده. از بازار تجاری آمد با همان زبان و بیانی که شایسته کاخ‌ها به خصوص کاخ سفید نبود، اما او رئیس جمهوری شد. کشورهای عرب که سرگرم نبردی وجودی در همه سطوح و در همه سمت‌ها بودند، درمقابل‌شان یک گزینه وجود داشت و آن تعامل با آقای کاخ سفید بود. آقای کاخ سفید مردی بود که یک دوره کاخ سفید را برد. مانند بسیاری از دوستان جهان عرب مانند بوش پدر و جیمی کارتر. ترامپ بازنده دوره دوم شد. باید با انتخاب امریکایی‌ها تعامل کنیم و به تصمیمی برای دولت‌شان می‌گیرند احترام بگذاریم به این امید که به تصمیم ما برای زندگی‌مان احترام بگذارند.

دونالد ترامپ یک مرحله طوفانی و پرصدا در تاریخ امریکا و تاریخ جهان است. با رئیس جمهوری جدید جهان به سنت‌های سیاسی امریکا و مردمی که رئیس جمهوری را با نام کوچک مخاطب قرار می‎دهند برگردند؛ هلو جو.

منبع: الشرق الاوسط فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم