.
.
.

در زمانه سخت کرونا پرستاران ایران قربانی سیاست‌های جنگ طلبانه حاکمیت

حمید عنایت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رژيم ایران همواره مدعی است كه بعلت نداشتن پول نقد و یا بعلت تحريمهاي بين المللي قادر به تهيه دارو و امكانات درماني براي مردم ايران نيست، و به این دلیل از استخدام پرستاران بیشتر خودداری میکند. اما اطلاعات رسيده از درون رژيم نشان ميدهد كه طي سه ماه اول شیوع كرونا در ايران اين رژيم همچنان در حال ارسال پول نقد براي پرداخت مزدوران برون مرزی خود در كشورهاي سوريه و لبنان بوده است.

در روزهایی که امید مردم در زمان شیوع کرونا و افزایش جهش وار آمار مرگ و میر به سپیدپوشان عرصه سلامت است، در هفته‌های اخیر زیر فشار طاقت فرسای کار و نداشتن حقوق و ایمنی شغل موج جدیدی از مهاجرت‌های پرستاران یا بهتر بگوییم فرار آنها به کشورهای دیگر آغاز شده است.

آرمین زارعیان، رئیس هیات مدیره نظام پرستاری تهران اعلام کرد: «مهاجرت پرستاران طی چند ماه اخیر افزایش چشمگیری داشته است و همچنین بیش از هزار پرستار در همین مدت درخواست خروج از کشور داشته‌اند». این درخواست مهاجرت دلایل مختلفی دارد، از خستگی و فرسودگی ۸ ماه کار مداوم و شبانه‌روزی‌ با شیوع کرونا گرفته تا پرداخت نشدن چند ماه حقوق آنها و تا استخدام موقت که امکان استفاده از بیمه و بسیاری دیگر از مزایا را نمیدهد.»

زارعيان در مورد اصلي‌ترين دليل مهاجرت پرستاران گفت: « استخدام موقت 89 روزه بجای استخدام رسمی از اصلي‌ترين دلايل مهاجرت پرستاران است زيرا وعده‌هاي زيادي در زمينه معيشت پرستاران داده شده است اما تاکنون هيچ اقدام مؤثري در اين زمينه صورت نگرفته». روزنامه حکومتی سپید مينويسد: « پرستاران۸۹ روزه، مصداق عینی استثمار جامعه پرستاری است زيرا ، نه بیمه هستند، نه مرخصی دارند و با کمترین حقوق، به استخدام موقت درآمده اند. در این راستا حدود سه هزار پرستار را استخدام کردند که بعد از سه ماه نیز تقریبا همه را اخراج کردند.»

مقايسه درآمد پرستاران ايران و آمريکا

در کشور آمريکا که اين روزها درگير شيوع کروناست، يک پرستار براي هفت ساعت کار چهارهزار دلار حقوق مي‌گيرد، اما در ايران يک پرستار براي 10 تا 12 ساعت کار، که البته تا 20 ساعت در روز هم مي‌رسد، حدود 120 دلار حقوق مي‌گيرد.

مينا شاه حسين یک پرستار به روزنامه حکومتی «آرمان ملي» مي‌گويد «دلمان با مردم است و هر لحظه و هر ثانيه را براي نجاتشان مي‌گذاريم ولي بايد اين را هم بدانيم ظرفيت ما حدي دارد و اين خستگي‌ها، در مرگ و مير بيماران بي‌تاثير نيست».

ميزان حقوق پرداختي به مزدوران سپاه در سوريه و لبنان

مطابق اطلاعاتي منتشر شده بوسیله اپوزیسیون ایرانی شوراي ملي مقاومت در ژوئيه 2016 بطور متوسط ميزان حقوق ماهانه مزدوران سپاه در سوريه، حدود 1000 دلار ميباشد(مبلغ پرداختي به مزدوران خارجي سپاه از 800 تا 1500 دلار متغير بوده و ميزان مبلغ متوسط آن حدود 1000 دلار بود). در آن مقطع زماني حدود 70 هزار نفر مزدور خارجي سپاه در سوريه بودند كه به اين ترتيب فقط مبلغ حقوق پرداختي به مزدوران غير سوري سپاه در سوريه حدود 70 ميليون دلار در ماه بالغ ميشد. و اما با وجود بحران كرونا، ارسالي پول به لبنان گرچه 50% افت داشت اما هرگزمتوقف نشده است. در حال حاضر سپاه پاسداران، سالانه مبلغ 700 ميليون دلار به حزب الله لبنان كمك مالي ميكند. (قبل از برقراري تحريمها اين مبلغ به 1 ميليارد دلار بالغ ميشد)

بحران روحي و افسردگي پرستاران

پرستاری در مصاحبه با تلویزیون حکومتی گفت پرستاراني هستند که طول هفته به منزل نمي‌روند و نمي‌توانند فرزند، همسر و پدر و مادرشان را ببينند و اين موضوع به غير از خستگي، بحران روحي و افسردگي را براي آنها به همراه دارد.
«من الان هفت ماهه که دارم در آی سی یو کرونا کار میکنم خودم دوبار به کرونا مبتلا شدم دفعه دوم که میخواستم برم خونواده ام را بعداز هفت ماه ببینم نتونستم برم. تو این هفت ماه نه مادرم رادیدم نه خواهر برادرامو دیدم بچه من مبتلا شد شوهرمن مبتلا شد»

سرانه و استاندارها در ایران

در مورد آمار پرستاران در ايران معاون پرستاري وزير بهداشت در ديماه 1398 گفت تعداد نیروی پرستار به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در کشور حدود ۱۹ نفر بوده که این آمار بسیار پایین‌تر از استاندارد‌های سازمان جهانی بهداشت است. بر اساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر ۱۰ هزار نفر باید ۵۰ پرستار در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت باشند. بر اساس 19 پرستار برای 10 هزار نفر آمار پرستاران در كل ايران (با احتساب حدود 80 ميليون جمعيت) حدود 152 هزار نفر محاسبه ميشود. و حقوق كل پرستاران در ايران مبلغي حدود 30 ميليون دلار در ماه را شامل ميشود. این در حالی است که مبلغ پرداختی به مزدوران در سوریه حدود 70 میلیون دلار است.

در ابتداي شيوع کرونا تنها با فداکاریهای 24 ساعته پرستاراني که روزها و هفته‌ها از ترس ابتلاي خانواده‌شان، فرزند، همسر و پدر و مادر را نمي‌ديدند، اين کمبودها خيلي به چشم نيامد، اما در شيوع موج سوم و ابتلاي بيش از چهار هزار نفر به کرونا در روز فرسودگي و خستگي کادر درماني به اوج خود رسيده و خيلي از آنها توان کار ندارند.

ابتلای سی هزار پرستار به کرونا

محمد شريفي‌مقدم دبيرکل خانه پرستار در رابطه با وضعيت پرستاران مي‌گويد: روزهايي که ايران پيک سوم کرونا را تجربه کرده و سيل عظيم بيماران وارد بيمارستان‌هاي پر از بيمار میشوند. يادآور مي‌شود: تا امروز، حداقل 30 هزار پرستار، مبتلا به کوويد 19 شدند. دبيرکل خانه پرستار با اشاره به اينکه پرستاران بعد از تمام شدن شيفت، با وسايل حمل و نقل عمومي به منزل خود مي‌‌روند، گفت: «اين موضوع بسيار براي مردم، خطرآفرين است و در ديگر کشورها، وسايل نقليه‌اي خاص پرستاران، براي رفع اين مشکل گذاشته‌اند. اين پرستار کهنه‌کار در ادامه اين گفته‌هايش اعلام کرد: پرستاران پايين‌ترين حقوق را همين امروز در محاسبه با ديگر رده‌هاي شغلي مي‌گيرند و به‌درستي گفته‌اند که ميزان دريافتي ناچيزشان، پول خونشان است. »و از همين‌رو باتوجه به شهادت و زمين گير شدن تعدادي از کادر پرستاري، تعداد پرستاران کشور به ازاي جمعيت کشور در مقايسه با کشورهاي ديگر حتي کشوري مثل عراق، در پايين‌ترين رتبه قرار دارد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم