خنثی شدن بزرگترین عمل تروریستی قرن توسط پلیس بلژیک

حمید عنایت
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در روز 25 تير 99 محاكمه اسدي دیپلمات شاغل ایرانی و سه تروريست ديگر در انتورپ بلژيك آغاز شد. با خنثی نمودن یک توطئه تروریستی؛ پلیس بلژیک شاید یکی از بزرگترین توطئه تروریستی قرن معاصر و حتی بزرگتر از باتاکلان را خنثی نمود. دراین توطئه قرار بوده است که مریم رجوی رهبر اپوزیسون ایران و بسیاری از شخصیت های آمریکایی منجمله جولیانی، از افراد نزدیک به ترام‍پ و شخصیتهای سیاسی اروپایی حامی رجوی در گردهمایی اپوزیسیون ایرانی در ویلپنت ‍پاریس با شرکت دهها هزار جمعیت مورد هدف قرار بگیرند.

این محاکمه در نوع خود بي سابقه است زیرا اولين محاكمه ایست که يك ديپلمات شاغل که در حین ارتکاب یک عمل تروریستی دستگیر شده مورد محاکمه قرار میگیرد. در بررسي اين پرونده و بطور كلي در رابطه با تروريزم رژيم اولین سوالی که مطرح است این است که چرا رژيم ايران يك «ديپلمات» شاغل درحال ماموريت خودش را وارد عمل كرده و بمب را به وي داد تا به عاملین این ترور تسلیم کند؟ آیا میسر نبود اینکار را با شخص ثالثی انجام دهد. تا به این وسیله تمام حیثیت دستگاه دیپلماسی خود را بخطر نیاندازد.

انفجار در یک گردهمایی دهها هزارنفره میتوانست خسارات جانی بسیار زیادتری از باتاکلان باقی بگذارد. و بی شک بالاترین مقامات رژیم ایران از این طرح با این ابعاد مطلع بودند پس چرا رژيم دست به این عمل زد ؟ آیا بین این عمل تروریستی و سفر روحانی و ظریف در همان روز انجام توطئه مفروض به وين و سپس به سوییس ارتباطی وجود دارد ؟و آیا اصلا چنين سفري براي رئيس جمهورو در حالی که چنين عمل پر ريسكي را در دست اجرا دارد منطقي بود؟

پیشینه این توطئه

بعداز قيام دي ماه 96 خامنه اي صبحت از مثلثي كرد كه آن قيام را هدايت ميكردند. بگفته او یک ضلع این مثلّث آمریکا است که علیه رژیم ایران دست به توطئه زده است و یک ضلع آن عربستان بوده که هزینه آن را تامین مالی کرده است و ضلع سوم مجاهدین دشمنان قسم خورده رژیم هستند که اجرای این طرح را بعهده داشتند. او تصریح نمود که مجاهدين بودند که در خيابانها قيام را هدايت ميكردند. ولی فقیه در آن سخنرانی كلمه «تقاص» (انتقام گیری) را بكار برد. بدنبال سخنرانی خامنه اي؛ شمخاني دبير شوراي امنيت رژيم گفت كه ”مجاهدين از جايي كه فكر نخواهند كرد ضربه خواهند خورد” پس از آن حسام الدين آشنا که قبلا معاون وزير اطلاعات بوده و در حال حاضر هم مشاور ويژه روحانی است در يك تويیت رمز گونه حتی جزئيات اين عمليات را بيان كرد و به شكل روشني گفت هدف در اين عمليات مریم رجوي رهبر اپوزیسیون است.

ابعاد این طرح با این ریسک پذیری بالا از جانب رژیم بخوبی موید این است كه اين طرح در بالاترین سطح بررسي و تصمیم گیری شده است.

آلترناتیو یا شمشیر داموکس آویزان بالای سر رژیم

رژیم ایران بخوبی میداند که بدون وجود یک آلترناتیو معتبر در داخل ایران هر قدر هم که اعتراضات خیابانی وجود داشته باشد خطرسرنگونی آن را تهدید نخواهد کرد. از این رو رژیم ایران که در پی دوقیام 96 و 98 ارکانش به لرزه در آمده و سخت بی ثبات شده و مدعی بود مجاهدین در رهبری این قیامها نقش موثر داشتند؛ میخواست از شمشیر داموکلس که بر بالای سرش همواره آویران است برای همیشه رهایی یابد. ضمن اینکه رژیم بر این باوراست که ترام‍پ بدلیل وجود چنین آلترناتیوی میتواند رژیم ایران را تحت فشار بگذارد.

بنابراین؛ رژیم از آنجایی که مسئله بود و نبود برایش مطرح بود از سویی و از سوی دیگر در صورت موفقیت این توطئه منافع بسیار بالای استراتژیک میتوانست برایش داشته باشد به این ریسک بزرگ دست زد و دستگاه وزارت خارجه خود را تماما درگیر این عمل کرد. رژیم در مقاطع مختلف برای از بین بردن مخالفین خود مثل قاسملو در اطریش و نیر ترور چهار کرد در میکونوس آلمان و یا ترور نقدی مخالف ایرانی در ایتالیا عوامل ترور را با پاسپورت دیپلماتیک به به این کشورها گسیل نمود. اما در این طرح با در نظر گرفتن اهمیت آن بنوعی با تمامیت دستگاه دیپماسی خود درگیر شد.

سفر ظرف و روحانی در روز توطئه به اطریش و سوییس

ظريف روز 2 جولاي 2018 در توئيت خود نوشت «چه جالب، درست همزمان با آغاز سفر رياست جمهوري ما به اروپا يك عمليات افشا و”عوامل” آن دستگير ميشوند.” بسیار ساده لوحانه است که تصور کنیم که ظریف و یا روحانی از درگیری دیپلمات خود در این عملیات بی خبر بودند. توییت ظریف یک عمل فرار به جلو بود.

اگر رژیم در این عمل تروریستی موفق میشد برغم همه تبعات زیانبار سیاسی و دیپلماتیک آن چون برایش منافع کلان بهمراه داشت و برای یک دوره تارخی بقایش را تضمین میکرد. شواهد بسیار روشنی وجود دارد که برای این عمل بزرگ رژیم ایران بهای بسیار گزافی پراخته بود. و تقریبا به موفقیت این عمل مطمئن بود. پس حضور ظریف و روحانی در روز توطئه در اروپا یک قدرت نمایی تلقی میشد. و اما اگربه احتمال بسیار ناچیز هم موفق نمیشد حضور این دو مقام میتوانست براي سفيد سازي بکار آید.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم