.
.
.

جو بایدن و ایران

علی حیدری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات اخیرا طی مقاله ای سیاست هایش در برابر ایران در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا را تشریح کرد. وی ابراز داشت: «اولین گام من در برابر ایران آن است که مانع دستیابی آنها به سلاح هسته ای خواهم شد».

معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا در مقاله ای که در روز یکشنبه سیزدهم سپتامبر توسط سی ان ان منتشر شد صریحا اعلام کرد: «دومین گام من، پیشنهاد مسیری قابل اطمینان جهت بازگشت به روند مذاکرات خواهد بود. اگر ایران ملتزم به اجرای دقیق توافق هسته ای بشود، ایالات متحده به عنوان نقطه ی آغاز مذاکرات مجددا به آن توافق باز خواهد گشت». بایدن افزود: «ما با متحدان خود در جهت تقویت و توسعه ی مفاد توافق هسته ای همکاری خواهیم کرد. در این زمینه توجه خاصی به آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، پاسخگو کردن رژیم ایران در رابطه با نقض حقوق بشر بویژه اعدام اخیر نوید افکاری و آزادی خانم نسرین ستوده خواهیم داشت. ما به شرکای خود در رابطه با کاهش تنش ها و درگیری های منطقه ای بویژه پایان دادن به جنگ فاجعه بار یمن کمک خواهیم کرد». جو بایدن اضافه کرد: «من همچنین گام هایی بر می دارم تا اطمینان حاصل کنم تحریم های آمریکا بر روند مقابله ی ایران با بحران کرونا تاثیر نخواهد داشت. من همچنین در روز اول فعالیتم به عنوان رئیس جمهور، دستور العمل شرم آور ترامپ در رابطه با منع سفر شهروندان برخی کشورهای دارای اکثریت مسلمان به آمریکا را لغو خواهم کرد».

سومین و آخرین گامی که بایدن قول انجام آن را در برابر ایران می دهد عبارت است از: «ادامه ی رویارویی با فعالیت های بی ثبات کننده ایران که دوستان و شرکای منطقه ای آمریکا را تهدید می کند». در این راستا وی تاکید کرد: «دولت من برای اطمینان یافتن از توانایی دفاعی اسرائیل در برابر ایران و گروه های نیابتی اش، همکاری نزدیکی با اسرائیل خواهد داشت». بایدن اظهار داشت برای دستیابی به این هدف، به توافق نامه ی امنیتی دوجانبه میان آمریکا و اسرائیل که در زمان نیابت ریاست جمهوری وی در دوران پرزیدنت اوباما به امضا رسید، تکیه خواهد کرد.

بایدن همچنین اشاره کرد در صورت اصرار ایران بر گزینه ی رویارویی با آمریکا، دولت وی آماده ی دفاع از منافع ایالات متحده در خاورمیانه خواهد بود. با این وجود نامزد دموکرات ها در انتخابات 3 نوامبر آینده جهت ایجاد توازن میان شدت عمل و خویشتنداری، اظهار داشت در صورت آمادگی ایران، آماده ی گفتگو و مذاکره با تهران خواهد بود.

محور سیاست های جو بایدن در برابر ایران جمله ای بود که وی خطاب به یکی از رای دهندگان آمریکایی اعلام کرد: «خبر خوب پس از تمامی سیاست های ترامپ در برابر ایران آن است که هنوز راه بهتری برای اداره ی پرونده ی ایران وجود دارد و این همان راهی است که من در صورت رئیس جمهور شدن طی خواهم کرد».

بایدن با تشریح سیاست پرزیدنت ترامپ در مواجهه با ایران و پیامدهای آن بیان داشت: «هنگامی که دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، قول توافقنامه ای بهتر جهت محدود کردن برنامه ی هسته ای ایران و جلوگیری از رفتارهای تهاجمی آنها در خاورمیانه را داد. اما مانند بسیاری از تعهداتش، این قول وی نیز شعاری بیش نبود».

بایدن ادامه می دهد: «در عوض ترامپ با بی پروایی سیاست حفظ امنیت و منافع آمریکا را با سیاست های محاسبه نشده جایگزین کرد». بایدن تصریح می کند: «ماه گذشته [آگوست 2020] ثابت شد که سیاست های ترامپ در قبال ایران شکست خورده هستند زیرا ترامپ نتوانست در سازمان ملل متحد نزدیکترین متحدان آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را بسیج کند».

بایدن همچنین با اشاره به برخی گزارش ها اظهار داشت حجم کنونی اورانیوم ذخیره شده در ایران 10 برابر بیشتر از زمان پایان کار دولت باراک اوباما می باشد. به همین دلیل وی تاکید می کند: «ایالات متحده نیاز فوری به تغییر چنین روندی در روابط فی ما بین ایران و آمریکا دارد».

معاون پیشین ریاست جمهوری در دوران اوباما تاکید کرد: «من در چالش هایی که رژیم ایران برای منافع آمریکا، دوستان و شرکای ما و مردم ایران ایجاد می کند، شک ندارم. اما برای مقابله با ایران دو راه وجود دارد؛ یک راه هوشمند و کم هزینه و دیگری روش دونالد ترامپ». بایدن ابراز می کند: «ترامپ نزدیکترین متحدان آمریکا را نادیده گرفت و به طور یک جانبه و بدون برنامه ای روشن و جایگزین از توافقی خارج شد که چشم جهانیان را در داخل برنامه ی هسته ای ایران قرار داده بود و مسیرهای ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را مسدد کرده بود». وی افزود: «ترامپ بدون داشتن استراتژی واقع بینانه بارها سطح تنش با ایران را افزایش داد و خاورمیانه را تا آستانه ی جنگ به پیش برد. با این اوصاف "کارزار فشار حداکثری" اعمال شده توسط دولت ترامپ را می توان نعمتی برای رژیم ایران و تهدیدی برای منافع آمریکا بشمار آورد». بایدن اظهار داشت: «ایران امروز نسبت به زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در چهار سال پیش به تولید بمب اتم نزدیکتر شده است». وی خاطر نشان کرد: «پنج سال پیش روسیه و چین در کنار متحدان اروپایی آمریکا از رویکرد ایالات متحده در تعامل با برنامه ی هسته ای ایران حمایت می کردند اما امروز امریکا در تقابل با ایران تنها است». بایدن سیاست های ترامپ در نزدیک شدن روسیه و چین به ایران را مقصر می داند. وی در این زمینه اضافه کرد: «هنگامی که اوایل امسال [2020] تنش ها میان ایران و آمریکا بالا گرفت، متحدان اروپایی ما بجای حمایت و پشتیبانی از آمریکا از همه ی طرف ها خواستند تا مسئولیت پذیر بوده و خویشتنداری از خود نشان بدهند».

نامزد دموکرات ها در مورد موضع اروپاییان نسبت به آمریکا اشاره کرد: «به دلیل خروج ترامپ از توافقی که توسط آمریکا پیشنهاد شده بود، در حال حاضر دیگر قدرت های جهانی بجای این که در کنار ما برای مقابله با تهران کار کنند، انرژی خود را صرف مخالفت با سیاست های آمریکا می نمایند». بایدن می افزاید: «5 سال پیش ایران یک بازیگر منطقه ای بدی بود اما هیچ حمله ای به نیروهای آمریکایی در منطقه انجام نداده بود. اما با شروع به کار ترامپ، ایران بطور مستقیم یا از طریق نیروهای نیابتی اش دو پرسنل خدماتی و یک پیمانکار آمریکایی را کشت، بیش از 100 سرباز آمریکایی را بشدت زخمی کرد، به تاسیسات نفتی عربستان آسیب رساند و کشتیرانی تجاری در منطقه را مختل ساخت».

پیامد سیاست سه گام پیشنهادی بایدن

با تمام انتقاداتی که جو بایدن به سیاست های دونالد ترامپ وارد ساخته است، سیاست پیشنهادی و جایگزین وی تفاوت راهبردی با سیاست های دولت کنونی آمریکا ندارد. نامزد حزب دموکرات، پرزیدنت ترامپ را به نداشتن استراتژی واقع بینانه در تعامل با ایران و افزایش سطح تنش ها متهم می کند اما سیاست سه گام او در خوشبیناته ترین حالت اقداماتی تاکتیکی جهت کنترل و مهار ایران خواهد بود و منجر به تغییر رفتار جمهوری اسلامی نخواهد شد.

شاید تنها تفاوت معنادار میان بایدن و ترامپ در رابطه با مسئله ی ایران، در چگونگی همکاری با متحدان اروپایی آمریکا باشد. اما بایدن توضیح نمی دهد اگر ایران برنامه ای موازی با برنامه ی اعلام شده ی هسته ای خود داشته باشد – همان گونه که اخیرا مشخص شد ایران در زمان پرزیدنت اوباما چنین برنامه ای داشته است – و یا برای افزایش نفوذ منطقه ای، سیاست فشار از طریق نیروهای نیابتی را ادامه بدهد، دولت وی چه گام های عملی بر خواهد داشت.

از چنین چشم اندازی به نظر می آید این دولت احتمالی جو بایدن خواهد بود که راهبردی کارا و قابل اتکا جهت مقابله با رفتارهای پیش بینی ناپذیر ایران نخواهد داشت. در چنین وضعیتی جمهوری اسلامی ابتکار عمل را در دست خواهد گرفت و دولت دموکرات ها تنها به واکنش در برابر سیاست های اتمی و منطقه ای ایران بسنده خواهد کرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.