.
.
.

چهار اعدامی در راه برای یک سرزمین مادر داغ‌دار

سعاد محمراوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برگ‌های تقویم در حالی ورق می‌خورد که چهار جوان برومند این سرزمین از خطه خوزستان؛ جنوبی‌ترین استان غرب ایران، جایی که 30 درصد منابع آبی کشور را دارد و با تولید 85 درصد نفت و گاز کشور وبزرگترین میدان نفتی ایران را در این خطه دارد، و همچنین در صدر استان‌های محروم کشور با بلاترین نرخ بیکاری و بیشترین تعداد زندانی می‌باشد، به سوی جوخه اعدام می‌روند.

عقربه‌های ساعت در حالی می‌گذرد، که روزها و ساعت هاست که خانواده های؛ علی مطیری، علی خسرجی، حسین سیلاوی وناصر خفاجیان در اضطراب و نگرانی بیخبری از حال فرزندانشان به سر می‌برند. خانواده‌هایی که تا دیروز به محرومیت‌های روز افزونشان معترض بودند، امروز در برابر اعدام فرزندانشان مجبور به سکوت هستند. بنا به گزارش» ایرانوایر «ضمن تأیید خبر نهایی شدن حکم اعدام این ورزشکار، خبر دادهاند که پدر علی مطیری هم در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برد.

علی مطیری، ورزشکار رشته بوکس، اهل روستای محروم شیبان در شمال شهر اهواز است. 30 ساله است و به تازگی مادرش را از دست داده و نظام جمهوری اسلامی می‌خواهد مابقی نفسش رانیز بگیرد. او در سال 1370 به دست نیروهای اطلاعات اهواز بازداشت شد و تا مدتها هیچ خبری از او در دست نبود. منابع خبری» ایرانوایر «تأیید کردهاند که علی مطیری زیر فشار شکنجه به اتهاماتی از جمله» قتل عمد «و» عضویت در گروه الاحوازیون «اعتراف کرده‌است. به نقل از همبندی مطیری، این ورزشکار محکوم به اعدام، زیر شکنجه‌های سخت و تمام نشدنی در زندان، به سطوح آمده بود، در زمان اعتراف به مأموران وزارت اطلاعات گفته بود:» چیزی برای از دست دادن ندارم، چه چیزی بنویسم و کجا را امضا کنم تا اعدامم کنید؟ «به گزارش» مرکز حقوق بشر اهواز «او در یک دادگاه ناعادلانه به اتهام قتل دو بسیجی و محاربه به اعدام محکوم شده‌است. این حکم در حالی در حال اجرا است که علی مطیری تحت شکنجه جرمی را که به وی اتهام زده شده‌است را پذیرفته‌است و هیچ سند و مدرکی دال بر اتهام وی ارایه نشده‌است. علی مطیری فروردین ماه در اعتراضات زندانیان به شرایط نگهداری در داخل زندان با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا، شرکت کرد. این اعتراضات به درگیری، تیراندازی و حتی مرگ تعدادی از زندانیان انجامید. علی مطیری هم در میان معترضان زندانی بود. اما حالا پس از تأیید حکم اعدامش، معلوم نیست چه سرنوشتی در پیش خواهد داشت. پس از این اعتراضات بود که نیروهای امنیتی پدر این ورزشکار را هم زندانی کردند و چون علی مطیری مادری هم ندارد که سال‌ها برایش ضجه بزند، اشک بریزد، اما حال مادران داغدار را تازه خواهد کرد.

علی مطیری وکیل نداشت تا از اتهام اجباری به قتل عمد، دفاع کند، پدرش نبود تا برای فرزندش برای قتلی که مرتکب نشده به ناچار رضایت بگیرد. علی مطیری را یکشنبه شب)۰۳ شهریور (از زندان شیبان به مکانی نامعلوم انتقال دادهاند. با توجه به پرونده قضایی علیه او و بیخبری از محل نگهداریش، اطرافیان این ورزشکار و همبندی‌هایش در زندان بیم اجرای حکم برای او را دارند.

مردم خوزستان هشت سال خانه‌هایشان راسپر بلای مردم کشور کردند، ان روزها عرب و عجم نداشتف همه در یک جبهه جنگیدند. اما امروزجای دوست و دشمن عوض شده‌است، دشمنی که هشت سال باآن جنگیدیدم امروز دوست و برادر کشور شده‌است و مردم محروم خوزستان دشمنمظام و امنیت ملی به حساب می ایند. بیشترین نیروهای نظامی برای سرکوب مردمان تشنه، بیکار و محروم خوزستان گسیل می‌شود تا مبادا به نبود آب و برق اعتراض کنند مبادا از گاز و نفت حقی بخواهند، مبادا انتظار اشتغال داشته باشند، مبادا انتظار داشته باشند خانه‌هایشان را روی سرشان خراب نکنند و زمینشان را به ثروتمندترین مستضعفان کشور ندهند، مبادا مبادا این مردم محروم از هوای سالم، محروم ازحقوق شهرومئی محروم از حق اعتراض محروم از دفاع از خود محروم از حقوق بشر انتظار زندگی داشته باشند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.