کرونا و سپاه پاسداران

حمید عنایت
حمید عنایت - دبی_العربیه.نت فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

کرونا به یک فاجعه در ایران تبدیل شده است. بگفته رییس جمهور ایران و سایر مقامات رژیم بیش از 25 ملیون نفر به کرونا مبتلا شده اند و بر اساس آمارهای بدست آمده از 444 شهر ایران بیش از یک صد و ده هزار نفر تا بحال جان باخته اند. بدنبال فراخوانهای رهبر اپوزیسیون ایران مبنی بر انحلال سپاه و صرف همه هزینه ها و داراییهای متعلق به این نیروی مهیب برای مقابله با کرونا و درمان مردم, این شعار به یکباره جامعه ایران را در نوردید و موج عظیمی از حمایت مردمی را برانگیخت. در بازتاب به این موج مقامات سپاه و خامنه ای در مصاحبه با شبکه سراسری تلویزیون بر لزوم و اهمیت سپاه برای حفظ “مرزهای ایدئولوژیک” تایید کردند.

جنگ طلبی و صدور تروریسم

ابوالفضل شکاری، سخنگوی ارشد و معاون ستاد کل نیروهای مسلح در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که “حفاظت از مرزهای ایدئولوژیک نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب مأموریت ذاتی آن با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. مرز ایدئولوژیک زمانی فلسطین زمانی یمن بود”. این بوضوح نشان میدهد که نقش اساسی سپاه پاسداران چیزی نیست جزصدور تروریسم به خارج از کشور بمنظور بقای رژیم ایران.

این نیروی سرکوبگر ، اندکی پس از سقوط نظام سلطنتی با کشتار مردم ترکمن‌صحرا، کردستان و خوزستان پا گرفت. راه‌اندازی جوخه‌های مرگ علیه نیروهای آزادیخواه و نیز ترور مخالفان سیاسی در داخل و خارج از کشور از بیلانهای سپاه پاسداران است.

نیروی تروریستی قدس بخش برون مرزی سپاه پاسداران به فرماندهی، قاسم سلیمانی نقش اصلی در برافروختن و شعله‌ور کردن جنگ نیابتی در عراق، لبنان، سوریه و یمن داشته است. کار این نیرو صدور تروریسم به کشورهای همسایه و ایجاد یک عمق استراتژیک برای رژیم بوده است.

سرکوب اپوزیسیون در داخل

اما سخنگوی ارشد سپاه وظایف سپاه را تنها به صدور تروریسم محدود نمیکند. وی در برابر سوالی در همین مصاحبه مبنی بر اینکه که اگر وظیفه سپاه پاسداری از مرز ایدئولوژیک است آیا این مغایرت ندارد با دفاع ما از مرز جغرافیایی خودمان ؟ میگوید این نیست که سپاه در داخل کشور هیچ مأموریتی ندارد ما باید با منافقین (لقبی است که رژیم به دشمنان قسم خورده یعنی مجاهدین میدهد) برخورد بکنیم، امنیت داخلی کشور را تأمین بکنیم اینها همه مأموریتهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است».

از وظایف سپاه علاوه بر صدور تروریسم، ایفای نقش در زمینهٔ سرکوب است. تشکیل قرارگاه عریض و طویل «ثارالله» برای سرکوب قیام در تهران وجه دیگری از نقش سپاه پاسداران است؛ این همان چیزی است که شکاری در گفت‌و‌گوی تلویزیونی خود آن را «امنیت داخلی»! می‌نامد.

همین اخیرا بدنبال گزارش تکان دهنده عفو از از اپیدمی شکنجه درایران اپوزیسیون ایران اسامی و محل تعدادی از شکنجه گاههای سپاه پاسدادان برای شکنجه معترضین اعتراضات 98 را برملا نمود.

رسوخ وسیع پیام در جامعه

فراخوان اپوزیسیون, عرصه را بر ملایان تنگ نموده است. مردم محروم ایران به چشم می‌بینند که حتی پرشکان و پرستاران با کار طاقت فرسا در این بحبوحه کرونا برای چند ماه حقوقشان پراخت نشده اما هزینه و دستمزد حزب الله لبنان بی کم و کاست پرداخت میشود. بگفته وزیر بهداشت رژیم از یک میلیاردی که قرار بود در اختیار این وزادتخانه قرار بگیرد تا به امروز تنها یک سوم آن پرداخت شده است و معلوم نیست به چه کار اولویت دار دیگری اختصاص داده شده است.

اما اولویت این حکومت چیز دیگری است. مردم سؤال می‌کنند به چه دلیل باید ایران علاوه بر ارتش رسمی و وظیفهٔ تعریف‌شده‌اش، یک نیروی سرکوبگر و تروریستی داشته باشد و میلیاردها دلار هزینهٔ نگهداری و تجهیز آن کند. و چرا پولی که باید صرف اقتصاد و آبادانی کشور و در این وانفسا به مقابله با کرونا اختصاص داده شود، در خارج از مرزهای ایران به مصرف کشتار و انهدام و ویرانی می‌رسد؟ سوریه را رها کن فکری به حال ما کن. این در حالی است که سپاه پاسداران بر اقتصار ایران چنیره زده و گفته میشود حداقل بیش از 60 درصد اقتصاد ایران را در تصاحب خود دارد.

زمان آن است که اروپا و جهان برای تامین صلح در منطقه خاورمیانه و حقوق بشر در ایران این نیروی مهیب را تحریم مالی و تسلیحاتی کند.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size