.
.
.

سورپرایز اکتبر؛ سناریوهایی تاثیرگذار بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

علی حیدری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مفهوم «سورپرایز اکتبر» بخشی جدایی ناپذیر از واژگان سیاسی آمریکا در ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری بشمار می رود. این اصطلاح معمولا به وقوع یک رویداد داخلی یا خارجی تنها چند هفته پیش از انتخابات (3 نوامبر) اشاره دارد که ممکن است نتیجه انتخابات را تحت تاثیر قرار بدهد.
نظر به قطبی شدن شدید فضای سیاسی کنونی در ایالات متحده، بروز یک رویداد تعیین کننده در ماه اکتبر – یک ماه پیش از زمان رای گیری – احتمالی ممکن و قابل وقوع دانسته می شود. طبق پیش بینی ها تعداد غیر اندکی از رای دهندگان مردد در برخی ایالت ها، تاثیری تعیین کننده بر نتیجه ی نهایی انتخابات خواهند داشت به همین دلیل تحولات ماه اکتبر می تواند بر تصمیم این رای دهندگان موثر واقع شود.

سناریوهای احتمالی قابل وقوع در ماه اکتبر

چهار سناریوی مختلف در رابطه با «سورپرایز ماه اکتبر» قابل پیش بینی است؛ دو سناریوی اول و دوم وقوع یک وضعیت اضطراری در سیاست خارجی با پیامدهای بزرگ بر امنیت ملی آمریکا را محتمل می دانند. در حالی که سناریوهای سوم و چهارم مربوط به شرایط داخلی آمریکا بوده که می توانند همزمان نیز رخ بدهند و فضای انتخاباتی را شدیدا متاثر کنند.

سناریوی اول: ایران

تردیدی نیست که انفجارهای زنجیره ای ماه های گذشته در ایران بویژه انفجار در سایت اتمی نطنز و تاسیسات تولید موشک در اطراف تهران اموری تصادفی نبوده است. در همین زمینه برخی گزارش ها نشان می دهند این حوادث حاصل همکاری جاسوسی مشترک میان سیا و موساد بوده است.

پاسخ ضعیف ایران به ترور قاسم سلیمانی در ژانویه 2020، آمریکا را به این نتیجه رساند که ایران به دلیل ظرفیت های پایین نظامی و برآوردهای سیاسی از مخاطرات هر گونه پاسخ نظامی، توانایی افزایش سطح تنش با ایالات متحده در منطقه را ندارد. با این وجود ممکن است ایران بهترین زمان برای پاسخ گویی به آمریکا را اندکی پیش از انتخابات آمریکا تشخیص داده باشد تا از این طریق موقعیت متزلزل انتخاباتی دونالد ترامپ را با چالش بزرگتری مواجه کند. در چارچوب این سناریو محتمل است تهران به عملیات گروگانگیری از پرسنل نیروی دریایی آمریکا دست بزند یا اقداماتی علیه متحدان منطقه ای واشینگتن انجام بدهد.

اما چنین اقدامات محتملی از سوی ایران ممکن است پیامدهای وارونه ای برای تهران در بر داشته باشد و فرصتی برای دولت دونالد ترامپ مهیا کند تا به بهانه ی دفع تهدید ایران، یک عملیات هوایی کوتاه اما بشدت ویرانگر را علیه برخی اهداف مهم در داخل خاک ایران به انجام برساند. بنابراین هر گونه اقدام ایران می تواند از سوی دونالد ترامپ به «سورپرایز ماه اکتبر» در انتخابات پیش روی آمریکا تبدیل شود. چنین سناریویی می تواند از طریق یک پیروزی سریع، بر احساسات ملی آمریکاییان که به دلیل بحران کرونا بشدت آسیب دیده است تاثیر قابل ملاحظه ای بگذارد.

وقتی اوضاع برای پرزیدنت ترامپ به دلیل اپیدمی کرونا و پیامدهای منفی اقتصادی آن تیره و تار است، یک جنگ محدود علیه ایران – حملات هوایی علیه تاسیسات هسته ای و نظامی به همراه یک حمله ی سایبری موثر که زیر ساخت های اقتصادی و نظامی را فلج کند – می تواند فضای انتخاباتی را به سود دونالد ترامپ تغییر دهد.

سناریوی دوم: چین

بیشتر نظرسنجی ها نشان می دهند عموم مردم آمریکا چین را مقصر اصلی بحران جهانی کرونا می دانند. افزون بر آن میان هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات اتفاق نظر وجود دارد که سیاست های سابق در تعامل با چین مناسب مرحله ی کنونی نیستند.

سیاست های اخیر منطقه ای و داخلی پکن بویژه در رابطه با هنگ کنگ و حضور گسترده ی نظامی در دریای چین جنوبی، احتمال رویارویی با ایالات متحده را افزایش داده است. به همین دلیل رویارویی نظامی چین و آمریکا می تواند یکی از احتمالات «سورپرایز ماه اکتبر» لقب بگیرد و پیامدهای غیر منتظره ای برای هر دو طرف داشته باشد. کاملا روشن است که هر دو طرف به دنبال جنگ نیستند؛ چینی ها بر این باورند که می توانند رقابت در دریای چین جنوبی را از طریق اقدامات فرسایشی به سود خود به پایان ببرند. دونالد ترامپ نیز برغم انتقادات پیوسته از پکن، به دنبال جنگی غیر قابل پیش بینی با چین نیست.

تفاوت مهم میان سناریوی چین و ایران آن است که بر خلاف سناریوی ایران، پرزیدنت ترامپ نمی تواند یک «پیروزی سریع» را در رابطه با چین انتظار داشته باشد. چنین امری رویارویی با چین از منظر منافع انتخاباتی را برای دونالد ترامپ غیر جذاب می کند.

بدون شک خطر تشدید تنش با چین بلافاصله بر بازار سهام آمریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت و چشم انداز اقتصادی ایالات متحده را با تردیدهای بزرگی مواجه خواهد کرد. اما از سویی دیگر چنین معادله ای می تواند تقابل با آمریکا را برای پکن جهت کاهش احتمال پیروزی دونالد ترامپ جذاب نماید. روشن است که چینی ها پیروزی بایدن بر ترامپ را ترجیح می دهند. از چنین چشم اندازی «سورپرایز ماه اکتبر» با محوریت چین مخاطرات زیادی برای دونالد ترامپ خواهد داشت و به سود وی نمی باشد.

سناریوی سوم: واکسن کرونا

بحران کرونا در حال حاضر مسئله ی اصلی جامعه و سپهر سیاسی ایالات متحده بشمار می رود و هیچ چیز بیش از یافتن راه حلی برای این بحران در قالب تولید واکسن نمی تواند به دولت دونالد ترامپ کمک نماید. در این سناریو، کاخ سفید کشف و تولید واکسن کرونا در آمریکا را اعلام خواهد کرد. سپس مقامات دولت ترامپ سازمان غذا و داروی آمریکا را برای دادن مجوز استفاده از این واکسن در موارد اضطراری تحت فشار قرار خواهند داد.

این سناریو بدین گونه صورتبندی می شود که پرزیدنت ترامپ طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام خواهد کرد واکسن کرونا با مجوز استفاده از آن در شرایط اضطراری حداکثر تا پایان سال 2020 آماده بازاریابی خواهد شد. بنابراین پرزیدنت ترامپ پیروزی خود بر این بیماری را اعلام خواهد کرد و کمپین انتخاباتی جو بایدن را وادار به موضع گیری نسبت به مجوز این واکسن از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا خواهد کرد. سپس دونالد ترامپ هفته های پایانی مبارزات انتخاباتی را صرف تبلیغ این دیدگاه خواهد کرد که جو بایدن به دلایل سیاسی و خودخواهانه مخالف تولید واکسن در این مرحله ی زمانی است تا در انتخابات شکست نخورد.

این سناریو می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر نظر رای دهندگان مرددی بگذارد که خواستار بازگشت هر چه سریعتر به شرایط عادی در آمریکا هستند.

سناریوی چهارم: ناآرامی داخلی و مبارزه با هرج و مرج

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر شعار «نظم و قانون» می کوشد حزب دموکرات و جو بایدن نامزد انتخاباتی آن حزب را نماد یک برنامه ی چپ گرایانه ی رادیکال معرفی کند که هدفشان ایجاد هرج و مرج و افزایش خشونت در خیابان های آمریکا است. دونالد ترامپ ادعا می کند که بایدن می خواهد بودجه پلیس را کاهش بدهد و بدین گونه به توانمند شدن سازمان های تروریستی مانند جنبش «انیفا» کمک می نماید.

در این شرایط، «سورپرایز ماه اکتبر» که قطعا به پرزیدنت ترامپ کمک خواهد کرد، افزایش خشونت در برخی ایالات های مردد مانند ویسکانسن، پنسیلوانیا، اوهایو و فلوریدا از طریق حادثه ای مانند کشتن یک آمریکایی آفریقایی تبار (مانند جورج فلوید) توسط پلیس خواهد بود. دونالد ترامپ از این سناریو به عنوان فرصتی برای استقرار نیروهای گارد ملی و یا نیروهای ارتش جهت مقابله با خشونت های خیابانی استفاده کرده و موقعیت خود را میان مخالفان این گونه ناآرامی ها بشدت تقویت خواهد کرد.

هدف نهایی پرزیدنت ترامپ از چنین اقدامی واکنش بایدن در دفاع از معترضان خواهد بود در حالی که اکثریت ساکت (ری دهندگان مردد) به دلیل ترس از هرج و مرج به حمایت از اقدامات رئیس جمهور متمایل خواهند شد.

نکته ی کلیدی و راهبردی این سناریو – مانند سناریوی پیشین – تحریک کمپین انتخاباتی جو بایدن برای اتخاذ موضعی مخالف است تا تصویرسازی از دموکرات ها به عنوان دشمنان امنیت و نظم عمومی در کشور تسهیل شود.

آیا ماه اکتبر آمریکاییان را غافلگیر خواهد کرد؟

ایالات متحده در حالی وارد فاز نهایی انتخابات ریاست جمهوری می شود که این کشور شاهد سه بحران بزرگ و همزمان می باشد: بحران سلامت عمومی، رکود بزرگ اقتصادی و ناآرامی های اجتماعی. بدون شک در شرایط عادی تنها یکی از این بحران ها برای شکست رئیس جمهور و حزب حاکم کفایت می کند. با این وجود، پرزیدنت ترامپ که از رقیب دموکرات خود عقب افتاده بود، طبق نظرسنجی های اخیر در ایالات های مردد پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

در جامعه ای که میزان مشارکت رای دهندگان بسیار حیاتی است، برای کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ بسیار وسوسه انگیز خواهد بود تا راهی برای تاثیر بر رای دهندگان مردد جهت غلبه بر تردیدهایشان و ترغیب آنها به حضور بر صندوق های رای بیابند. به همین دلیل دو سناریوی سوم و چهارم (که ناظر بر شرایط داخلی آمریکا هستند) تاثیر قاطعی بر بهبود وضعیت انتخاباتی پرزیدنت ترامپ در قالب «سورپرایز ماه اکتبر» خواهند داشت. اما در رابطه با دو سناریوی اول و دوم، گرچه رویارویی با ایران می تواند پایگاه انتخاباتی دونالد ترامپ را تقویت کند، هر گونه تقابل با چین با خطرات قابل توجهی برای اقتصاد آمریکا همراه خواهد بود.

سرانجام و پس از بررسی سناریوهای قابل تحقق در ماه اکتبر، ممکن است جهان با «غافلگیری ماه نوامبر» از سوی دونالد ترامپ مواجه شده و پرزیدنت ترامپ به بهانه ی تقلب در انتخابات به دلیل کاربرد روش رای گیری از طریق پُست به نتایج انتخابات گردن ننهد. طبق این سناریو، کاخ سفید به دادگاه عالی و دادگاه های ایالتی جهت بازنگری در نتایج انتخابات شکایت خواهد کرد. در همان حال دونالد ترامپ از طریق توئیت های جنجالی پایگاه مردمی خود را بسیج کرده و از آنها خواهد خواست با آمدن به خیابان ها اجازه ی تقلب به دموکرات ها را ندهند.

به دلیل چنین شرایطی است که انتخابات ریاست جمهوری 3 نوامبر 2020 یکی از حساس ترین و به احتمال زیاد قابل بحث ترین انتخابات های ایالات متحده در سال های اخیر و آینده خواهد بود.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم