ترامپ و اوباما...و خفاش ووهان

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما در 15 ژانویه 2017 با جذبه و سربلندی بسیار، آن‌طور که شایسته یک دولت‌مرد است، زمام ریاست‌جمهوری را به دست دونالد ترامپ سپرد که همه می‌دانند دل‌خوشی از اوباما نداشته و او را در برنامه «تاک شو»، سکه یک پول کرد. اوباما هم در دیدار معروف خود با ارباب رسانه‌های نوشتاری و در برابر توده مردم، ترامپ را خفیف و خوار کرد آن‌هم به این دلیل که به خود جرات این ایده را داده بود که روزی همانند او، رئیس‌جمهوری آمریکا خواهد شد.

اما نکته این است که صرفا شاهد لایه کم عمق ماجرا بودیم زیرا دو هفته پیش از آن و مشخصا در 5 ژانویه، نشستی با ریاست اوباما و حضور بایدن معاون‌اش، سوزان رایس مشاور امنیت ملی و جیمز کومی مدیر دفتر تحقیقات فدرال برای به هچل انداختن مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ، برپا شد.

درمتن ایمیل محرمانه‌ای که اخیرا فاش شده، از روابط غیر عادی میان فلین و سفیر روسیه در واشینگتن، سخن به میان آمده و رئیس‌جمهوری، خواهان بررسی بیشتر و موشکافانه این روابط شد و با این پرسش مواجه شد که آیا اطلاعات مربوط به روسیه به تیم جایگزین در کاخ سفید، منتقل شد یا خیر. کومی به هیچ‌گونه اطلاعات یا شواهدی اشاره نداشت اما سخنانی را در خصوص ارتباط غیرعادی میان این دو (فلین و سفیر روسیه در آمریکا)، ابراز داشت.

از همین نشست بود که داستان همدستی روسیه و دولت ترامپ شکل گرفت که فی‌الواقع، روند شکار زنان زیرک افسونگر انتخاباتی بود که خیلی زود برای خدشه‌دار کردن چهره رئیس‌جمهوری آینده و تیم‌اش و وانمود کرن آن‌ها به عنوان ماموران روسیه و انداختن پرده‌ای از شک و تردید در مورد پاکدستی دولت جدید به راه افتاد. این تمایلات سیاسی بود که با ابزارهای اطلاعاتی و تبلیغات رسانه‌ای، به مورد اجرا در آمد. اخیرا پرده از یاداشتی برداشته شده که یک مقام بلندپایه اف‌بی‌ای در آن از قصد و غرض‌های آشکار برای سرنگون کردن مشاور جدید امنیت ملی، سخن به میان آورده و نوشته است: «فلین را اخراج کنید. یا از طریق وادارکردن او به اعتراف و یا با اجبار او به دروغ‌». این همان چیزی بود که رخ داد، به طوری که فلین در کمتر از یک ماه پس از ورود تیم ترامپ به دفاترش، منصب خویش را ترک کرد.

در آن‌ زمان بود که نخستین خدشه به آبرو و خوش نامی دولت جدید، وارد آمد. پس از آن بود که مطالب درز داده شده اطلاعاتی، به شکلی فشرده از طریق رسانه‌ها پخش شد و سپس با مرور چند هفته بود که کانال «سی‌ان‌ان»، داستان هیجان‌انگیزی را نمایش داد اما یادداشت‌های ساختگی در مورد روابط ترامپ با روس‌ها به دست کریستوفر ستیل، افسر اطلاعاتی پیشین بریتانیا تافته و بافته شده بود.

این یادداشت‌ها در بردارنده شماری از ادعاهای مشکوک است که یکی از آنها، ویدئویی از ترامپ در هتلی در حال خوشگذرانی و الواتی شبانه با روسپی‌ها است که این ویدئو به دست روس‌ها افتاده و از آن برای باج‌خواهی از ترامپ در اجرای دستور کار کرملین در کاخ سفید، استفاده کرده‌اند.

به دنبال آن بود که لیست بلندبالایی از اتهام زنی‌ها، سر باز کرد که تنها پس از تحقیقات رابرت مولر، متوقف شد. او فاش کرد، هیچ‌گونه شواهدی دال بر همدستی میان روس‌ها و دولت ترامپ وجود ندارد و همه این شب نشینی‌های و شاهد بازی‌ها، صرفا فریب‌کاری‌هایی مدیریت شده و بی‌اساسی بیش نیستند. که در واقع، کمپینی هوشمندانه، خشن و بسیار بی‌رحمانه که به شکلی مودبانه، خروجی این نشست بود و در آن از سکس، اتهامات جاسوسی و خیانت به کشور نیز استفاده شد.

هم‌اکنون به یاد می‌آوریم که تمامی اعضای دولت اوباما در این توطئه مشارکت داشتند. جان برینان رئیس دستگاه اطلاعاتی که تا این لحظه از به کار بردن لقب «پرزیدنت ترامپ»، ابا دارد، پس از ملاقات مشهور ترامپ با پوتین در هلسینکی، او را صراحتا به ارتکاب خیانت به کشور متهم کرد. همه سگ‌های نگهبان‌باور اوبامایی، وظیفه خود را به بهترین شکل در نمایش موضوع همدستی با روسیه به صورت موضوعی سرنوشت‌ساز در مخیله مردم و به‌رغم آگاهی از غیر واقعی بودن این اتهامات و در جهت وفاداری به اوباما و اتباع این نظریه اوبامایی، انجام دادند.

از سوی دیگر هدف حزبی توجیه‌شده و فهم‌پذیر این بود که رقیب را باید به فرسایش کشید تا تبدیل به طعمه‌ای خسته و از پا افتاده در زمان انتخابات شود. این برنامه به موفقیت دست نیافت اما ما در حال حاضر و بعد از بروز بحران کرونا، آن را به فراموشی سپرده‌ایم که ترامپ را به‌رغم موفقیت اقتصادی‌اش، تضعیف کرده است.

همه آنچه پیشتر آمد، ما را به مهمترین نقطه می‌رساند، به طوری که این روزها شاهد ظهور واقعی اوباما پس از سال‌ها استتار در پشت سر عواملش هستیم. اوباما اکنون زمان مناسب را برای ورود شخصی خود در کارزار انتخاباتی بایدن به هدف در هم پیچیدن طومار ترامپ با استفاده از شکستن پروتکل مرسوم، انتخاب کرده، زیرا روسای جمهوری پیشین، همواره به دور از کشمکش‌های حزبی، محافظت از جایگاه و چهره رئیس‌جمهوری را ترجیح می‌دادند.

از داستان نشست 5 ژانویه برای سرنگون‌سازی فلین تا مطالب درز داده شده اطلاعاتی و دست‌آخر موضوع کرونا و ورود شخصی اوباما به عرصه منازعه‌ها، واقعیت کشمکش عینی میان دو مکتب را شاهد هستیم که همان چیزی است که از اهمیت ویژه‌ای برای ما در این منطقه برخوردار است.

ترامپ در مقام عمل، همه این پروژه‌های تدارک دیده شده از سوی اوباما و مردان او در منطقه را خنثی کرده و میراث سیاسی آنها را نابود و گسترش ایدئو لوژیک چپ‌گرایانه آن‌ها را متوقف کرده است. باید بیاد داشته باشیم که برجام و قاسم سلیمانی به صورت اجسادی بی‌جان در آمده‌اند اما اوباما و تیم او، فرصتی طلایی با سود جستن بسیار با ازرش از «مرده خفاش ووهان»، برای تلافی و بازگرداندن عقربه‌های ساعت به 4 سال پیش، یافته‌اند. به همین دلیل است که نشست‌های محرمانه در اتاق‌های دربسته و یادداشت‌های اطلاعاتی، به راه افتاده است اما در عین حال ماسک‌ها در پیش چشم جهانیان دیگر از چهره‌ها کنار زده شده و ما شاهد 6 ماه پر التهاب و آتشین آینده خواهیم بود، لذا بهتر است که آماده شویم.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم