شرکت‌های نفتی امریکایی در کنار روسیه و سعودی

جولیان لی
جولیان لی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

تولیدکنندگان نفت ایالات متحده بیش از آن مقدار که همه فکرمی‌کردند، شروع به کاهش تولید خود کردند. واکنش آنها درمقابل قدرت‌های بازاربیش ازآن چیزی بود که نمودارهای رسمی نشان می‌دهند، مسئلهو این یعنی ایالات متحده درکنار پادشاهی عربی سعودی، روسیه و دیگرتولید کنندگان بزرگ نفت حرکت می‌کند، آن هم با هدف مشارکت در تحقق توازن مورد نظر میان عرضه و تقاضای نفت و مشتقات آن است- حتی اگر نتیجه دقیقاً همانی نباشد که رئیس جمهوری دونالد ترامپ در آغاز کار مدنظر داشت.

دو مجموعه از نمودارهایی که اداره اطلاعات انرژی امریکا منتشر کرده نشان می‌دهند، براساس آمار هفتگی یا ماهانه یا هردو باهم، تولید نفت خام با متوسط کاهش میان1.2 و 1.4 میلیون بشکه در روز یا تقریبا معادل 10درصد از بالاترین سطح تولید نفتی که طی فصل زمستان به آن رسید. اکنون در سطحی نزدیک به 11.6 میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

برای آنکه آمار نفتی امریکایی در چارچوب درست قرارگیرد، کشورهای عضو سازمان«اوپک» و متحدان آن درماه گذشته توافق کردند که کاهش تولید نفت هریک از کشورها 22 درصد ازخط‌وط اصلی باشد که بیشترآنها نشان دهنده میزان ثبت شده براساس ماه اکتبر سال 2018 بود. دلایل زودهنگام به دست آمده از نمودارهایی که حرکت نفتکش‌ها را رصد می‌کنند، از جمله رصد شبکه خبری«بلومبرگ» نشان می‌دهند، برخی کشورها مانند سعودی گام‌های بزرگ و سریعی دراین راستا و به سمت آن هدف برداشته است، اما برخی دیگر کشورها، هنوز از حرکت جمعی عقب مانده‌اند. درحالی که همه کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت

عضو سازمان «اوپک»-ازجمله عراق- همزمان با کاهش سهمیه‌های تعیین شده نفت خام برای مشتریان اصلی طی ماه ژوئن گذشته، سقف قیمت را بالا برد که واقعا نشان دهنده بهبود مورد انتظار در سطح‌های تابع است.

در مقایسه با آن، آمار رسمی منتشرشده نشان می‌دهد ایالات متحده شروع به کاهش‌ تولیدات بسیار کم‌تری کرده است. درحالی که این ارقام امریکایی شاید از حجم کاهش‌های مورد نظر برشرکت‌های تولید کننده نفت امریکایی با کم انگاشتن از اهمیت آن تا حد زیادی بکاهد.

روان شدن نفت به سمت زنجیره واردات باید با مقدار وارد شده ازخارج همآهنگ باشد. این ازجمله محاسبات پایه‌ای ریاضی است. اما با مقایسه افزایش تولید، واردات و نفت خامی که از مخازن ذخیره سازی می‌سد، تا نمودارهای اداره اطلاعات انرژی امریکا، نتیجه با مقداری که ایستگاه‌های پالایش نفت برآن فرآوری می‌کنند یا مقدار مورد استفاده یا صادرشده یا درمخازن ذخیره سازی می‌شوند، نمی‌خواند. اداره اطلاعات انرژی امریکا از طریق انتشار سیستم کنترل نفت خام توسط قیمت‌های مطلق به این تفاوت اعتراف می‌کند ودر نتیجه این مقدارزیادی افزایش خواهد یافت.

از نمودارهای هفته اول تا 8 می جاری، سیستم کنترل که شامل914 هزار بشکه در روز می‌شد، اعلام شد. این مقدار بیشترین اثرمنفی را از هر زمان دیگر خواهد داشت. به طور خلاصه باید گفت، ارقام اعلام شده توسط اداره اطلاعات انرژی امریکا طی هفته گذشته یا اینکه در برآورد عرضه نفت خام به مقدار914 هزار بشکه در روز اغراق کرده یا اینکه آمار و ارقام را از مقدار برآورد تقاضا به همان نسبت کم کرده یا تلفیقی از این دو را ارائه کرده است.

مستند سازی مقدار نفت خام درراه یا خارج شده از کشور به نظرخوب می‌رسد. همچنین مقداری که وارد مخازن ذخیره سازی می‌شود یا ازآنها به سمت پالایشگاه‌ها می‌رود، به همین دلیل منبعی که متناقض نشان می‌دهد آمار تولید است.

اگر سیستم ثبت میزان زیادی در تولید نفت خام را نشان ندهد، شرکت‌های تولید نفت امریکا کمتر از 10.6 میلیون بشکه در روز پمپاژ می‌کنند. این کاهش تولید باید به مقدار2.4 میلیون بشکه در روز یا به میزان 18درصد می‌رسد که آن را بسیار به کاهش‌هایی که «اوپک» و متحدانش با آن توافق کردند، نزدیک می‌سازد.

دلایل عینی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند ایالات متحده مقدار کمتری تولید می‌کند. اکنون همانند اوضاع دوره رکود قبلی درسال 2016 و همزمان با شروع جهش اولیه نفت صخره‌ای که منجر به سقوط قیمت‌های نفت شد، تعداد کمتری دستگاه‌های حفاری نفت ایالات متحده فعالیت می‌کنند. مؤسسه مشاوره‌ای حقایق انرژی جهانی در روز اول می با انتشار یادداشتی اعلام کرد، گزارش‌های سود شرکت‌های نفتی نشان دهنده کاهش احتمالی به مقدار 3ملیون بشکه در روز از تولید امریکا در اواخر ژوئن است. به نظرمی‌رسد، ایالات متحده به سمت همین مقدار حرکت می‌کند.

علیرغم اینکه رئیس جمهوری ترامپ تلاش می‌کند با تشویق کشورهای دیگر برکاهش تولید با هدف بالا بردن قیمت‌ها از صنعت نفت امریکا حمایت کند، به نظرمی‌رسد بازارها مطمئن می‌شوند که همه از بلایای نفتی به یک اندازه رنج می‌برند. اما این کاهش‌های عمیق علیرغم اینکه داوطلبانه نیستند، با آماده سازی شرایط محکم برای آغاز سرزندگی دوباره تولید و بازارهای نفت، به بازگشت توازن جهانی میان عرض و تقاضا با سرعت بیشتری کمک می‌کند.

منبع: الشرق الاوسط فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید