تغییردهندگان تاریخ جنجال برانگیز

سمیر عطا الله
سمیر عطا الله
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وینستون چرچیل نماد رفاه بود. و نماد سخنرانی. نماد سالمندی که موفق به رهبری جنگ‌ها می‌شود. نماد امپراطوری بریتانیایی بود با اینکه کسی بود که مهر پایان آن را زد همان طور که آتاتورک مهر پایان امپراطوری عثمانی را کوبید.

میان اشراف زادگان چشم به جهان گشود و مانند بزرگ‌ترین ثروتمندان زیست با این حال درآمدهایش اندک بودند. نویسنده کتابی که اخیرا منتشر شده می‌گوید، چرچیل مدتی طولانی با کمک ثروتمندان یهودی روزگار گذراند. استاد آکسفورد دیوید فرامکین در کتاب «صلحی که همه صلح‌ها را برباد داد» می‌نویسد، چرچیل بود که نقش اساسی در تأسیس اسرائیل بازی کرد نه بالفور.

برخلاف عکس‌هایی که او را قد بلند نشان می‌دهند، قامتش کوتاه بود. موهایش زرد و چشمانش آبی و تا سن هشتاد سالگی چهره‌‌اش کودکانه ماند. وقتی یکی از مادران خوشحال به او گفت کودکی زاییده که شبیه اوست، گفت:« درست است، همه بچه‌ها شبیه من‌اند».

از ابتدا شاگرد بدی بود، اما ازهمان ابتدا عاشق خواندن شد و غرق مطالعه ادبیات. از ورزش بدش می‌آمد و از شاهکارهای کلاسیک و زبان لاتین. اما وقتی وارد دانشکده نظامی «ساندهرست» شد منظم‌تر شد و شیفته تحصیل فنون جنگی. وقتی فارغ التحصیل شد اولین کاری که کرد سفر به کوبا به عنوان گزارشگر «دیلی گرافیک» بود. آنجا مجذوب سیگار شد. بعد ازآن به هند سفرکرد و سپس به سودان و جنوب افریقا وقتی که در جنگ با بویرها حضور یافت.

سیاست‌مدار چیره دستی بود و به شنوندگانش الغا می‌کرد در قالب نمی‌گنجد، اما کلمات را مانند تکلیف درسی به یاد می‌آورد. به عنوان فرد اندیشمند، هیچ اثری برجای نمی‌گذاشت با اینکه شنوندگان را با اندیشه‌های دیگران مسحور می‌ساخت. در زمان جنگ جهانی اول، چرچیل یکی از چهره‌های برجسته امپراطوری بریتانیا بود و درجنگ جهانی دوم برجسته‌ترین شد. گفته می‌شود او بود که اهمیت نیروهای هوایی در جنگ‌ها را فهمید و اولین کسی بود که به اهمیت جایگزین کردن سلاح زرهپوش به جای پیاده نظام رسید با اینکه فجایع جنگ جهانی اول بردوش او انداخته شد و به استعفایش از وزارت جنگ کشید.

چند ماه پس از آغاز جنگ جهانی دوم به عنوان نخست وزیر به قدرت برگشت و همان روز سخنرانی معروفش را در 10 می سال 1940 انجام داد که درآن گفت:« چیزی ندارم که به مردم بریتانیا وعده بدهم جز خون و رنج و اشک و عرق». درپایان زندگی به کمک ده‌ها نفر مهم‌ترین آثار درباره جنگ را تهیه کرد:« ابرهای پیش از طوفان»، «ساعت سرنوشت ساز»، «ائتلاف بزرگ»، «پیچ سرنوشت»، «بستن حلقه» و «پیروزی و مصیبت».

این کتاب‌ها آن چه را که بیش از همه چیز دوست داشت به او رساند؛ یک میلیون دلار به عنوان اولین پرداخت.

به امید دیدار...


منبع: الشرق الاوسط فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size