ويروس کرونا خطرناک تر است یا رژیم جمهوری اسلامی؟

باسل کارونی - دبی_العربیه.نت فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مبلغ حاصل از فروش سیصد هزار بشکه روزانه نفت ایران معادل هزینه کل برق مصرفی روشنایی معابر و خیابان‌ها در سراسر ایران در همان روز است. چرا که دوربین‌های وزارت اطلاعات، به نور در شب به جهت رهگیری و شناسایی افراد نیاز دارند. آیا جمهوری اسلامی در ظاهر به نفع مردم و در باطن جهت ادامه سیاست‌های پلیسی و سرکوب مخالفان گام بر نمی دارد؟ چرا دولت ایران حاضر است این مبلغ را از بیت المال بپردازد ولی حاضر نیست مبلغی معادل دویست دلار را در این روزهایی که بیشترین فشار اقتصادی بر مردم وارد است را بلاعوض به آنها بپردازد ؟ و بیشرمانه و در کمال وقاهت، بلندترین مقام قوه مجریه، حسن روحانی در مقابل دوربین ها ظاهر می‌شود و اعلام می‌‌کند که دولت حاضر است به خانواده‌های محروم مبلغی معادل دویست دلار وام، با بهره سیزده درصد بپردازد. اصلاً در کدام کشور مبلغ ناچیز دویست دلار را وام می‌دهند؟ جهت روشن‌تر شدن موضوع، باید این اقدام دولت ایران را مقایسه کرد با اقدام دولت آمریکا که تعهد کرده به همه کسانی که شغل‌شان را در اثر شیوع کرونا از دست داده اند، مبلغ 385 دلار در هفته به صورت مجانی می پردازد. از اینرو نگارنده تقاضا دارد، این اقدام دولت روحانی تحت عنوان کمترین میزان وام پرداختی در جهان، با بیشرین میزان سود مطالبه شده توسط یک دولت، در کتاب گینس ثبت شود.

فعلا ویروس کرونا به نفع رژیم‌های مستبد و به ضرر مردم فقیر جامعه در حال شیوع است، چراکه این رژیم ها قبل از شیوع بیماری و عموماً به علت تحریم‌ها، بازاری برای صادرات نداشته ،اقتصادی ورشکسته و در انزوای کامل سیاسی بسر می‌بردند و اضافه برآن ، خطر تظاهرات خیابانی به علت ترس معترضان از تجمعات خود به خود از بین رفته است . ‌و کاندیدای ریاست جمهوری بزرگ‌ترین کشور مخالفشان یعنی آمریکا، خواستار لغو بخش بزرگی از تحریم ها شده، چه هدیه‌ای از این بهتر برای رژیم‌های مثل ایران که خطر سقوطش قبل از شیوع کرونا، به مراتب بیش از حال حاضر وروزهای کرونا بوده است.

به تجربه ثابت شده است که رژیم‌های استبدادی در مواجه با بلایای طبیعی و یا شبه طبیعی همواره سعی کرده‌اند تا حلقه قدرت را مستحکم تر کنند. یاد آوری این نکته خالی از لطف نیست که دولت ایران در حین هدایت آب پشت سدها بر سر خانه‌ها و مزارع مردم بی بضاعت اقلیم های اهواز و بلوچستان و حتی ویرانی ها حاصل از زلزله کرمانشاه در اقلیم کردستان ، ارائه هر گونه مساعدت مالی در جهت ساخت سرپناه را ، منوط به پرداخت سود بانکی پنج درصد و اخذ تضمین بازگشت اصل وام کرده بود. این اقدام دولت ایران موقعی بیشتر ملموس می‌شود که بدانیم درهمان زمان دولت سوئیس اعلام کرد که حاضر است وام منفی دو درصد یعنی بدون پرداخت سود و با باز پرداخت مبلغی کمتر از اصل وام را به مردمانش ارزانی دارد.

در نتیجه دولت ایران همواره افراد خود جوش و گروه‌های بین‌المللی را که در مواجه مردم با این بلایای طبیعی ابراز کمک و همدردی می کنند را به چشم دشمن خود نگریسته، آنها را بازداشت و گروه‌های مساعد بین‌المللی را از کشور اخراج کرده است و همچنان از این اتفاقات ناگوار که اغلب در به وجود آوردن آنها نقش داشته، به عنوان فرصتی جهت سرکوب و سرکیسه کردن مردم و مخالفان سود برده است. به همین دلیل است که دیدیم در بحبوحه انتشار ویروس کرونا در چین ودرست در زمانی که سایر کشورها اقدام به منع پرواز به چین می‌کنند شرکت هواپیمایی ماهان با چراغ سبز جمهوری اسلامی پنجاه پرواز مستقیم به چین می‌کند و این بدان معناست که اگر خود اتفاق نخواهد به ایران برسد. جمهوری اسلامی آن را به جهت منافعی که ذکر آن رفت وارد کشور می‌کند. در خاتمه این نوشتار، بحث خطرناک‌تر بودن رژیم جمهوری اسلامی از بیماری کرونا را به قضاوت مخاطب محترم وا می‌گذارم.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید