تازیدن رانندگانی لاابالی و جسور در بزرگراه

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

اوباما در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری‌اش، تصمیم گرفت نقاب از چهره سیاست خاورمیانه‌ای خود بردارد؛ تا جائی که در مصاحبه معروف خود با مجله «دی اتلانتیک»، بر خلاف رویه خویش، چهره ایدئولوژیک واقعی خود را بروز داد که درجه صراحت در ان تا حدود وقاحت هم رسید اما اوباما در صدد این بود که پیش از خروج از کاخ سفید، دیدگاه سیاسی خود را برای جهانیان آشکار سازد.

اما در خصوص نامزدهای جدید حزب دموکرات، دیگر نیازی به نقاب زینت‌بخش دیرین نیست چرا که این عده، ایده‌ها و اصول سیاست خارجی را نمایندگی می‌کنند که دنباله و نسخه پیشرفته افکار رئیس جمهوری پیشین است.

اگر مایکل بلومبرگ، نامزد دموکرات را استثنا کنیم که تا حدودی، روح و جان مایه سیاست سنتی خارجی را حفظ کرده، مواضع سایر دموکرات‌ها، بیانگر بریدگی و خروج تمام عیار از متن این سیاست می باشد. اگر بر این باورید که دوران اوباما، دورانی سراسر اشوب بود که طی آن، مردم سوریه به کام مرگ رفته و ایرانی‌ها دایره نفوذ خود را گسترش داده و تندروها هم جان گرفتند، باید بدانید که صرفا شاهد پیش‌درآمد این سیاست بودید؛ چرا که نمایش حقیقی به کارگردانی ساندرز یا الیزابت وارن، هنور آغاز هم نشده است. این اشخاص به رانندگان جسوری شبیه هستند که در بزرگراه پا روی پدال گذاشته و می‌تازند.

انسان ممکن است گمان برد که این لحظه، صرفا ناشی از هیجان گذرا و شور انتخاباتی ناپایدار است و نامبردگان با ورود به کاخ سفید، دوباره سرعقل خواهند آمد؛ اما نباید از خاطر ببریم که این افراد، جوهر باورهای سیاسی خود را انطور که واقعا هست، بیان کرده‌اند. این باورها بیانگر انقلابی سیاسی و خروج کامل از سنت دیربازی است که بنیان جهانی را تشکیل می‌دهد که ما امروز می‌شناسیم.

گروه سیاسی غالب در نهاد دموکرات‌ها، چرخشی کامل به سمت جریان چپ افراطی کرده و سیاست‌مداری مجرب همچون نانسی پلوسی را بر آن داشته که برای ارضای این جریان و بسان دختران نوجوان دانشجو، مبادرت به پاره کردن متن سخنرانی ترامپ در برابر دیدگان جهانیان کند. ما واقفیم که پلوسی تدابیر مربوط به برکناری ترامپ را با علم به بی‌نتیجه بودن آن و در سیاق و راستای پاچه‌خواری‌هائی اجرا کرد که سال‌ها است دنبال می‌کند.

این جناح پیروز در قالب افرادی بروز کرده که در واقع و نه فقط در کلام، منش تندروانه و افراطی دارند. این جناح، الگوی گرایش ایدوئولژیکی را نشان می‌دهند که گفتمان سنتی دموکرات لیبرال هیلای کلینتون، نامزد پیشین این حزب را فاقد گیرائی و جذابیت سیاسی ساخته تا جایی که برنی ساندرز نامزد پیشتاز و داری شانس انتخاباتی بیشتر، بی‌مهابا، فیدل کاسترو رئیس جمهوری سابق کوبا را مورد ستایش خود قرار می‌هد؛ بدون اینکه با واکنشی مواجه شود. این گناهی است که اگز بر زبان هر یک از نامزدهای پیشین حزب دموکرات جاری می‌شد، پایان سیاسی او را رقم می‌زد اما در حال حاضر، امری عادی و پیش پا افتاده است که ابدا نگران‌کننده نیست!!

ما در دوره پساجنگ جهانی دوم و نابودی نازیسم و کمونیسم به سر می‌بریم. جهانی که ساخته و پرداخته قدرت امریکا است که به همراه هم پیمانان میانه رو سنتی خود در چهارگوشه جهان، طولانی ترین دوره استقرار و ثبات در طول تاریخ بشر را رقم زدند که خالی از بروز جنگ های جهانی بوده است. این رویه از سوی روسای جمهوری دموکرات و جمهوری خواه به اندازه ای گوناگونی دنبال شده اما درتحلیل نهائی، باور ثابت و غیر قابل تزلزلی بوده که خروج از ان، درحکم بدعت سیاسی بشمار می اید که مجازات ارتکاب ان، از میان رفتن شانس پیروزی انتخاباتی و سیاسی است.هیچ نامزدی، جرات اعلام اشکار چنین مقولات ساختار شکنانه را ندارد اما در دوران اوباما این سنن سیاسی امریکا برای نخستین بار، شکسته شد تا جائیکه ما شاهد بیان گفتمان هائی با مضمون« جهان پسا امریکا » بودیم که معنای ان، نظام جهانی جدیدی است که توسط قدرت های متعدد جهانی اداره می شود.

در این زمان بود که ظهور رژیم های خارج از اصول، نظیر رژیم ایران را شاهد بودیم که تلاش زیادی در راستای از میان بردن نظام دیرین جهانی به خرج می‌دهد.

این جریان فزاینده تا زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری امریکا رسید، ادامه داشت اما پس از ورود وی به کاخ سفید، صحنه کاملا دستخوش تغییر شد و دولت وی در مقام عمل، در راستای پیاده کردن سیاست سنتی امریکا گام برداشت. با رشد نیروهای بالنده در حزب دموکرات، نداهای تکراری به گوش رسید که در صورت‌بندی کلامی تازه اما بیانی صریح‌تر و توام با وقاحت داشت تا جائی که می‌بینیم این نامزدها، علنا از گفتمان‌های فوق‌العاده تندروانه و افراطی و رادیکال گروه‌های اسلام سیاسی سنی و شیعه، حمایت می‌کنند.

در برهه کنونی، شاهد نرد عشق باختن‌های سیاسی از سوی رژیم ایران هستیم که همه امید خود را به پیروزی یکی از نامزدهای دموکرات بسته تا بتواند از مخمصه کنونی که در آن گرفتار آمده، خلاص شود. پیروی این نامزدها درانتخابات ریاست جمهوری امریکا نه فقط منطقه خاورمیانه، بلکه چهره جهانی که می‌شناسیم را برای همیشه تغییر خواهد داد؛ زیرا خروج امریکا از عرصه جهان، اعلام خواهد شد که بیانگر افزایش مجدد نگرانی‌ها خواهد بود. تنها برون شد، همان است که 3 سال و نیم قبل، رقم خورد و بار دیگر در پیروزی ترامپ در دومین دور ریاست جمهوری خود است تا بتواند این موج خیز حادثه را دست کم تا 4 سال دیگر، دفع کند.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید