پس از سلیمانی بوی خون رژیم ایران به مشام ترامپ می‌رسد

ممدوح المهینی
ممدوح المهینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

رژیم ایران در دوره ترامپ سعی کرد قدرت و جسارت خود را به آمریکا نشان دهند، اما خطوط قرمز با دقت و ظرافت زیادی ترسیم شده بود. برجسته‌ترین خط قرمز، ریخته نشدن خون آمریکائی‌ها است، به گونه‌ای که رئیس‌جمهوری ایالات متحده بالاجبار دست به واکنش سخت نزده تا به سوژه‌ای خنده‌آور برای رقبایش تبدیل نشود.

در ماه‌های گذشته، مقامات ایرانی‌ به این برنامه که به دقت تنظیم شده، پایبند ماندند. آنها تانکرهای نفتی را ربودند، پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده، رئیس‌جمهوری ترامپ را در تنگنا قرار داده و در برابر رقبایش ناتوان نشان دادند و در همان زمان عملا دست او را بستند تا قادر به پاسخگوئی نباشد.

نقشه ایران در ابتدا، کاشتن بذر اختلافات در درون دولت ترامپ و جذب او به سوی صفوف خود بود، زیرا ایران بر این باور است که مشکل اساسی در عناصر اصول‌گرای پیرامون ترامپ و نه در شخص او است. آنها با شخصیت تاجرمآب، عمل‌گرا و معامله‌گری نرد عشق باختند که ذهنش از هر نوع باور سیاسی و مذهبی، خالی است.

این طرح با شکست مواجه شد و به این ترتیب هدف بعدی، تضعیف ترامپ در راستای شکست خوردن او در انتخابات آینده به دست بایدن یا سندرز، در پیش گرفته شد. به نظر می‌رسید آنها شرکت‌کنندگان تأثیرگذاری در استراتژی حزب دموکرات برای سرنگونی ترامپ بودند. در چارچوب این ایده، طرح زخم زدن به ترامپ و در زاویه قرار دادن او بدون آنکه طرفداران ترامپ را تحریک به پاسخگوئی و واکنش کند، ترسیم شد.

با سرنگونی «پهپاد» در ماه سپتامبر گذشته، بولتون مشاور امنیت ملی و پمپئو وزیر امور خارجه، رئیس‌جمهوری خود را برای پاسخگوئی به ایران زیر فشار گذاشتند، اما او در آخرین لحظات عقب‌نشینی کرد و بار دیگراعلام داشت که خط قرمز او جان آمریکایی‌ها است. خونریزی به معنای عبور از خط قرمز است که در آن صورت ترامپ توجیه لازم برای اقناع طرفداران خود در پاسخ به آشوبگران درون حزب جمهوری و دشمنانش در مطبوعات را خواهد یافت. هیچ‌کس قادر نخواهد بود به رئیس‌جمهوری که در حال دفاع از خون هموطنان خود است که در کشورهای بیگانه ریخته شده، فخر بفروشد و از وی پیشی بگیرد.

نقشه ایران تا مدتی خوب بود، اما طرح ایده‌آلی برای همه زمان‌ها نبود، زیرا همان طور که انتظارش می‌رفت، از مسیر خود منحرف شد. در هفته‌های گذشته، کشته شدن یک شهروند آمریکایی و حمله به سفارت، عبور از خط قرمز بود و ترامپ چاره‌ای جز پاسخ دادن نداشت، زیرا سکوتش در این مورد برای او هزینه زیادی در بر خواهد داشت و چه بسا به بهای از دست دادن منصب او تمام شود. پیکر سلیمانی طی یک عملیات ردیابی برنامه‌ریزی شده، قطعه قطعه شد که اکنون می‌دانیم تنظیم آن عملیات، 18 ماه به طول انجامید و طی آن تحرکات فرمانده نیروی قدس زیر نظر گرفته شد و مقدمات لازم برای اجرای این عملیات به مثابه پاسخی قاطع، در صورت تجاوز رژیم از حد و مرز تعیین شده توسط ترامپ، فراهم شود.

اما مهمترین سؤال این است: ترامپ پس از مرگ سلیمانی در مورد پرونده ایران چگونه می‌اندیشد؟

به احتمال زیاد ترامپ به دلایل مختلف در نحوه تعامل خود، قاطعیت و جسارت بیشتری نشان خواهد داد. اگرچه دولت ترامپ شدیدترین تحریم‌ها را اعمال کرده و فهرست بلندبالائی از شخصیت‌ها، نهادها و حتی شرکت‌ها را به لیست تروریسم افزوده است، اما او در پی توییت‌ها و پیام‌هایش برخی شک و تردیدها برانگیخته شد مبنی بر اینکه می‌خواهد به توافق‌نامه اوباما با شروطی تازه و پس از حذف نام رئیس‌جمهوری سابق و قرار دادن نام خود، باز گردد و پیروزی دیپلماتیک تاریخی را اعلام کرده و از آن در انتخابات استفاده کند.

اما با کشته شدن سلیمانی، همه این شبهات محو شد و این سرفصل به سر رسید. توئیت‌ها و اظهارات اخیر ترامپ، روشن‌تر به نظر می‌رسید، زیرا برخلاف سخنان متناقض خود پیش از کشته شدن سلیمانی، تاکید داشت، علاقه‌ای به مذاکرات ندارد. به گفته صالح حمید، پژوهشگر و روزنامه‌نگار العربیه نت، ترامپ برای اولین بار مستقیماً - مردم ایران را بارها و بارها به زبان فارسی مخاطب قرار داد در حالی که پیشتر، رهبران نظام را به شکلی غیرمستقیم و سلمبلیک مخاطب می‌ساخت.

این نخستین دلیلی است که نشان می‌دهد دولت ترامپ، مواضع قاطعانه‌ تری خواهد گرفت. دلیل دیگر، ماهیتی منطقی و عملی دارد؛ رژیم آخوندها در حال فرسایش بوده و تلو تلو می‌خورد، چرا باید دست یاری را به سویش دراز کرد و به او بوسه‌‌ای حیات‌بخش داد؟. ترامپ بوی خون رژیم را پس از کشته شدن سلیمانی، استشمام می‌کند و شاهد نمایش‌های خنده‌دار این نظام است که در آن نظام سهواً توانمندی‌های ناچیز خود را از طریق موشک‌باران پایگاه‌های آمریکایی در عراق بر ملا کرده و نیز بی کفایتی شدیدی را نشان داد که طی آن پدافند موشکی، یک هواپیمای غیرنظامی را با موشک، اشتباه گرفت!!

معاملات بزرگ میان طرف‌های همتا بسته می‌شوند و نه بین بزرگترین قدرت نظامی تاریخ و یک کشور فرسوده که هواپیمای غیرنظامی حامل ده‌ها تن از شهروندانش را از ترس یک موشک آمریکایی سرنگون می‌کند. کسی که با ذهنیت ترامپ آشنا باشد، می‌داند که او به افراد قدرتمند احترام گذاشته و به دنبال جلب محبت آنها است و برایشان پیام‌های عاشقانه می‌فرستد تا دل آنها را به دست بیاورد. اما برای ضیعف‌ها، نامه‌های توبیخ ارسال کرده و آنها را احمق می‌خواند و از له کردن آنها در زیر پا، دریغ نمی‌کند.
بوی خون پخش شده ایران در سطح منطقه، خشم و غضب در داخل و تظاهرات مداوم، همه اینها باعث می‌شود تا ترامپ جسارت بیشتری را در تعامل با رژیم داشته و چشم براه تحقق دستاوردی تاریخی در دوره دوم ریاست جمهوری خود باشد؛ آنهم پس از آنکه امید خود را در سامان دادن به معامله با کره شمالی از دست داد که تا همین اواخر، از موفقیت خود در آن مطمئن بود.

اکنون ترامپ اطمینان بیشتری نسبت به نگرش تیم خود دارد که بارها خواستار وارد آوردن ضربه کمرشکن به رژیم ایران و نه به عوامل وابسته به آن، شده است. این نقطه ضعف ایران، بزرگترین بهانه را به دست گروهی در درون دولت ترامپ خواهد داد که خواستار موضع‌گیری قاطعانه‌تر در تعامل با تهران است و مدت‌ها است که خطرساز بودن رژیم و لزوم استفاده از زور در تعامل با تهران برای بازدارندگی آن را گوشزد کرده است. این تیم آنچه را که رئیس‌جمهوری آمریكا مدت‌ها در جستجوی آن بوده، فراچنگ آورده، زیرا او از سوی مخالفان خود متهم شده که در توئیتر همچون پلنگ ظاهر می‌شود در حالی‌که در حقیقت، طبلی توخالی است. کشته شدن البغدادی و سلیمانی در کمتر از 3 ماه، چهره او را به عنوان یک مرد نیرومند تقویت خواهد کرد، نه فقط هنگامیکه تلفنش را در دست دارد. افزون بر این، حزب جمهوری‌خواه به شکلی بی‌سابقه پشت سر ترامپ ایستاده است در حالی‌که در بسیاری موارد از منش و رفتار او دل خوشی ندارد. ترامپ با اعتمادی که به تیم نزدیک به خود دارد و برخورداری از حمایت جبهه جمهوری‌خواه و دورنمای خیره‌کننده خود به مثابه مردی نیرومند و رهبری منتخب که ندای رهایی از مشکلات را سر داده است، چهره‌ای بسیار قدرتمند‌تر خواهد بود.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید