.
.
.

رژیم ایران؛ اشتباهی فاحش و شکستی استراتژیک

موسی افشار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته سازمان‌های حقوق بشری بین المللی منجمله عفو بین الملل رژیم ایران سرکوب بسیار گسترده‌ای را در پیش گرفته است. اپوزیسیون ایران رقم معترضینی را که با تیر مستقیم کشته شده‌اند را تا به الان بیش از هزار نفر اعلام کرده است. یک خانم پرستار در بیمارستان نمازی شیراز گفت ده‌ها نفر از مجروحان که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند از روی تختهای بیمارستان توسط نفرات سپاه ربوده شده اند... رهبر اپوزیسیون ایران خانم مریم رجوی از کشورهای اروپایی خواستار اعزام یک هیئت بین المللی برای تحقیق در داخل زندانها شده است. بگفته استاندار تهران تنها در این استان 2021 نفر دستگیری وجود داشته است.

روی آوردن رژیم ایران به سرکوب گسترده اما نه برخاسته از قدرت این رژیم ایران از یک شکست سخت و استراتژیک است.
در قیام آبان ماه مردم ایران بهیجوجه عنصرغافلگیری درکارنبود. افزایش قیمت بنزین در تاریخ سی شهریور در حلسه سران سه قوه تصمیم گیری شد و به تایید و امضای ولی فقیه خامنه ای هم رسید.مجلس روز همین تصمیم را در تاریخ 15 مهر پشت درهای بسته مورد بحث و بررسی قرارداد. در این جلسه فدوی جانشین فرمانده سپاه حول این قضیه توضیحاتش گویا حول آن بوده که آیا نیروهای سرکوبگر رژیم قادر هستند تشنج ناشی از این اقدام مقابله و واکنشهای احتمالی را کنترل کنند یا نه.

رحمانی فضلی وزیر کشور میگوید که دو سال است درگیر بحث افزایش قیمت بنزین بودیم . 4 سناریو داشتیم . چند گروه کار تشکیل شد که یک از آنها ” کار گروه انتظامی امنیتی بود که در شورای امنیت تصویب شد” و کمتیه دیگر ” کمیته عملیات روانی و پاسخگویی بود”. رحمانی فضلی تاکید میکند که ” تمام مباحث و تحلیلها زیر نظر وزارت اطلاعات که تجربه رصد پنهان و آشکار داشتند و همچنین سپاه و نیروی انتظامی و قده قضاییه تحلیل شد...تمام نیروی انتظامی در کشور مامور شده بوند به دلیل مسایل امنیتی از پمپ بنزینها حفاظت کنند...”. او در ادامه می افزاید ” شرایط کشور و وضعیت اقتصادی مردم مورد بررسی قرار گرفت مثلا بورس موظف به کنترل بازار شد. وزارت صنایع و معدن و تجارت نیز قیمتها را کنترل و جلوی رشد قیمتها را بگیرد و همچنین بانک مرکزی بر قیمت ارز و طلا نظارت کند ”.

بهرحال رژیم برای اینکه این مسئله به قیام منجر نشود هر کاری را بنظرش میرسید کرده بود. مثلا رژیم ایران چند بار این مسئله را در جامعه اعلام کرده بود ولی آن را بعد تکذیب کرد تا به این وسیله بتواند در زمان اعلام آن از وارد آمدن شوک به جامعه جلوگیری کند. نیروهای امنیتی خود را هم برهمین اساس کوک کرده بود. یک هفته قبل از اعلام گران شدن بنزین نیروهای امنیتی را به حالت آماده باش درآورده و آنها را در اطراف پمش بنزینها مستقر کرده بود

اما رژیم ایران یک اشتباه محاسبه داشت و آن اینکه روی پتانسیل انفجاری مردم تا به این حد حسابی باز نکرده بود. وشاید روی این حساب باز نکرده بودم که قیام 96 یک آغاز است و در ادامه رادیگالیزه شده و مثل آبی که بزیرزمین رفته است با شدت هر چه بیشتر سردر می آورد. و به این دلیل رژیم ایران در این دور از رویاروی با معترضین ایران یک شکست استراتژیک متحمل شد. زیرا جامعه را در مسیری غیر قابل برگشت برعلیه خود انداخت و دیگر نمیتواند جلوی این رود خروشان را بگیرد

در قیام 1396 که 160 شهر را به گفته مقامات رژیم ایران درنوردید رژیم ایران در خیابانها بروی معترضین آتش نگشود و با بکارگیری شیوه های مخصوص به خودش، معترضین فعال را در خانه هایشان و یا در کوچه و خیابان دستگیر کرده و یا در زندانها میکشت و یا اجساد آنان را در خیابان رها میکرد. اما در این قیام این اشتباه فاحش را – شاید به اجبار- مرتکب شد و بجز مسیر برگرفتن سلاح برای جوانان شورشی مسیر دیگری را باقی نگذاشت.

با آتش گشودن مستقیم بروی معترضین که جوانان بین 15 تا 24 را عمدتا تشکیل میدهند رژیم ایران عملا آن را دعوت به برگرفتن سلاح کرد. به همین علت است که معترضین به جند کلانتری و یا پادگان حمله کرده و سلاح‌ها را باخود برده اند. یک شاهد عینی در تماس با دوستان خود در خارج کشور گفته است که ” سلاحهای چند کلانتری و یک پادگان در دست مردم است . کاسه صبر مردم لبریز شده . این ” انقلاب گرسنگان ” است و با کسی شوخی ندارد. مردم حساب 15 بسیجی را رسیدند . انقلابیون می جنگند و مادران برایشان غذا بسته بندی می‌کنند. در شیراز کسی دیگر نمی‌ترسد”.
رحمان فضلی وزیر کشور در همان سخنان خود میگوید که ” امار و اطلاعات میدانی داریم که جمعییتی حدود 130 هزار تا 200 هزار نفر در تجمعات بودند . این تعداد دائما می چرخیدند و در جاهای متعدد اغتشاش میکردند مثلا شنبه در تهران 100 نقطه دچار سانحه و درگیری بود. بیش از 50 مورد پایگاه نظامی و امنیتی مورد حمله قرار گرفت”.

و به این ترتیب رژیم با سرکوب وحشیانه خود در این قیام دیگر راهی برای ارتش گرسنگان متشکل از جوانان عمدتا 15 تا 24 ساله بجز سرنگونی را باقی نگذاشت. شکست استراتژی یعنی همین.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.