.
.
.

ایران و اروپا و بی‌اعتمادی به یکدیگر

مصطفی فحص

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت زمان رژیم ایران کم‌ کم به این حقیقت اعتراف می‌کند که وعدهای اروپاییان برای کمک به تهران برای یافتن راه حلی جهت دور زدن تحریم‌های آمریکا به بن‌بست رسیده است.

از زمان خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای تا کنون موضع کشورهای اروپایی‌ و تعهدات آنها به ایران از دایره همبستگی سیاسی فراتر نرفته و اروپاییان نتوانسته‌اند مکانیسمی جهت دسترسی تهران به موسسات مالی، امکانات بانکی و تجاری پیدا کنند. اروپاییان همچنین حاضر نیستند به خاطر جمهوری اسلامی ایران وارد نزاع‌های‌ حقوقی، تجاری و اقتصادی با واشنگتن شوند. به همین دلیل است که عباس عراقچی دستیار وزیر امور خارجه ایران اروپا را به عجز و ناتوانایی در برابر فشارهای آمریکا متهم کرد و گفت آنها از وعده‌های اقتصادی اقتصادی و مالی که پیشتر به تهران داده‌ بودند، عقب‌نشینی کرده‌اند.


نشست وزرای خارجه سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا و ایران در بروکسل پس از خروج آمریکا از برجام؛ ۱۵ مه ۲۰۱۸
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در همایش تحولات منطقه و نظام بین‌الملل که صبح روز دوشنبه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: «شش ماه فرصت کمی نیست که اروپا نتواند راه حل عملی پیدا کند و متاسفانه هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند».

عراقچی یکی از دلایل ناتوانی اروپا از ثبت کانال مالی با ایران را فشار آمریکا بر آنها دانسته و گفت: «آمریکایی‌ها هر کشوری که SPV در آن مستقر شود یا بانک‌هایی که با آن کار کند را تهدید کرده‌اند».

عراقچی همچنین گفت: «هنوز هیچ کشوری از کشورهای اروپایی حاضر نشده میزبانی ساز و کار مالی با ایران را قبول کند. اتریش و لوکزامبورگ قبول نکردند و اروپا ناتوان از ثبت SPV است».

وی افزود: «چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه بخواهد و قادر نباشد، در نتیجه فرقی نمی کند. نتیجه این است که اروپایی‌ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند».

سخنان عباس عراقچی در واقع نوعی اعتراف به عجز و ناتوانی اروپایی‌ها در برابر فشارهای آمریکا برای کمک به ایران و نیز ابراز بی‌اعتمادی تهران به اروپاست.

همزمان با عدم ارائه هر نوع ساز و کار مالی یا تجاری از سوی اروپا به تهران، فشار استراتژیک پایتخت‌های اروپا به تصمیم‌گیران ایران برای مجبور کردن مقامات رژیم تهران برای بازنگری در نقش بی‌ثبات کننده خود در منطقه، افزایش یافته است. همه پایتخت‌های اروپایی بدون استثنا از تهران خواستند تا دخالت‎هایش در امور کشورهای منطقه را متوقف کند و تنش با همسایگان را پایان دهد این مطلب به عنوان پیش‌شرط در هر نوع روابطی میان تهران با غرب مطرح شده است.

جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا در سفر اخیرش به تهران و دیدار با مقامات ایرانی این موضوع را با صراحت کامل به مقامات ایران گوشزد کرد. هانت به رژیم تهران گفت که مسلح کردن حوثی‌ها به موشک بالستیک می‌تواند چه عواقب خطرناکی برای ثبات و استقرار منطقه داشته باشد؛ او مصرانه از مقامات ایران خواست تا دست از حمایت حوثی‌ها بردارند و بر این جماعت قانون‌شکن فشار بیاورند تا به جنگ در یمن پایان دهند. اکنون نه تنها لندن بلکه همه دنیا این حقیت را درک کرده که رژیم ایران عامل بی‌ثباتی، جنگ و بحران در منطقه است.

موضع‌ جدید لندن در برابر تهران با موضع فرانسه و تلاش‌ مقام‌های پاریس برای متوقف کردن کارشکنی‌ حزب‌الله در مسیر تشکیل کابینه دولت جدید لبنان از سوی سعد الحریری در یکسو قرار می‌گیرند. فرانسه با حمایت از سعد الحریری و تشویق لبنانی‌ها به تشکیل حکومت جدید در این کشور تلاش می‌کند لبنان را از پیامدهای احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله دور کند اما مقامات تهران برخلاف این تلاش‌ها کار می‌کنند و می‌خواهند از طریق مسلط کردن حزب‌الله بر لبنان حاکمیت و قدرت تصمیم‌گیری این کشور را به نفع خود تسخیر کنند . تهران می‌خواهد از طریق حزب‌الله، لبنان را به گروگانی تبدیل کند تا بتواند در منازعات منطقه‌ای از این کشور به نفع خود استفاده کند. اصرار ایران به دخالت در کشورهای منطقه و ایجاد بحران و جنگ، باعث تیره‌تر شدن روابط تهران با اروپا شد و اروپاییان حالا تلاش می‎کنند مقامات تهران را به عدم دخالت در منطقه قانع کنند تا آنها بتوانند فشارهای آمریکا بر ایران را کم نمایند.

مشکل حکومت ایران اکنون تنها با آمریکا و کشورهای اروپایی نیست، تهران حتی در نگه داشتن هم‌پیمانانش از یمن گرفته تا عراق و لبنان و سوریه با مشکلات بزرگی روبرو شده است . برای مثال رهبران جدید عراق سیاست روابط متعادل با همه کشورهای منطقه را در پیش گرفته‌اند و این سیاست مورد خوشایند جمهوری اسلامی نیست. بغداد تصمیم دارد روابط اقتصادی ویژه با همسایگان عرب خود داشته باشد و مقامات بغداد خوب می‌دانند که تقویت روابط پایتخت عراق با پایتخت‌های همه کشورهای عربی به‌ ویژه کشورهای عربی خلیج فارس از دروازه ریاض پایتخت سعودی می‌گذرد به همین دلیل برهم صالح در تور سیاسی اخیر خود پس از سفرش به ایران مستقیم به ریاض رفت و آنگاه از ریاض عازم کویت، ابوظبی و سپس از سوریه که اکنون همه کشورها برای خروج نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آن همصدا شده‌اند، دیدار کرد.

حوثی‌های هم‌پیمان رژیم ایران در یمن نیز تحت محاصره شدید و زیر ضربات سنگین نظامی و فشارهای بین‌المللی برای قبول روند صلح هستند تا طبق قطعنامه‌های سازمان ملل اسلحه‌شان را زمین بگذارند و به عنوان یک گروه سیاسی وارد عرصه سیاسی وانتخابات شوند. حوثی‌ها اگر سلاح خود را بر زمین بگذارند دیگر هیچ تاثیری در یمن نمی‌توانند داشته باشد چون آنها در اقلیت هستند و در یک بازی دمکراسی نمی‌توانند عرض اندام کنند.

عوامل زیادی باعث نگرانی تهران از اوضاع بین‌المللی و منطقه‌ای شده است؛ عدم وضوح و شفافیت موضع اروپایی‌ها و بی‌اطلاعی رژیم ایران از آنچه پشت پرده میان پایتخت‌های اروپا و واشنگتن می‌گذرد، زمامداران ایران را بیش از هر چیز نگران کرده است. تهران به این نتیجه رسیده است که اگر چه در پرونده اتمی اروپایی‌ها به ظاهر با ادامه توافق اتمی با ایران همسویی دارند اما حاضر نیستند روابط تاریخی و حمایت‌های نظامی آمریکا را به خاطر جمهوری اسلامی بر هم بزنند. اروپایی‌ها همچنین حاضر نیستند به دور از امریکا و برخلاف میل واشنگتن همکاری مشترک منطقه‌ای با تهران داشته باشند.

موضع سخت اروپایی‌ها در مورد نقش منطقه‌ای رژیم ایران و تأثیر منفی آن بر ثبات و صلح در منطقه و همچنین اصرار این کشور بر ادامه فعالیت موشک‌های بالستیک باعث شده رهبری جمهوری اسلامی نسبت به امکان همکاری با اروپاییان دچار شک و تردید شود. فشار اروپایی‌ها باعث شده تا رهبر جمهوری اسلامی واکنش تندی از خود نشان دهد. علی خامنه‌ای چند ماه پیش ضمن انتقاد از اروپاییان درباره مخالفت آنها با دخالت رژیم ایران در منطقه گفت: «نمایندگان کشورهای اروپایی وقتی به تهران می‌آیند، می‌گویند ما می‌خواهیم با ایران در باره حضورش در منطقه مذاکره کنیم؛ این به شما ربطی ندارد این منطقه ما است شما چرا اینجا هستید؟»

واضح است که دو طرف اروپا– ایران به دلیل بی‌اعتمادی نمی‌توانند یکدیگر را متقاعد کنند چرا که هر یک از طرفین نسبت به سیاست‌های دیگری محتاطانه و با شک و تردید عمل می‌کند. اروپا به دنبال متقاعد کردن ایران به پایبندی به توافق هسته‌ای و عدم دخالت در امور کشورهای منطقه است تا در ازای آن در برابر تحریم‌های واشنگتن، از تهران حمایت کند. تهران نیز خواهان امتیازگیری از اروپایی‌ها در ازای همکاری و پایبندی به تعهدات هسته‌ای است. در این میان اما واشنگتن طرفین اروپایی- ایرانی را به دقت زیر ذره‌بین قرار داده تا هر گونه خطایی که از آنها سر بزند با شدیدترین واکنش‌ها پاسخ دهد.

منبع: شرق الاوسط
*نویسنده: مصطفی فحص
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.