.
.
.

تحریم‌های جمهوری اسلامی و تحریم‌های آمریکا

عمار تاسائی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رژیم جمهوری اسلامی طی چهار دهه گذشته پیوسته تلاش کرده تا در اذهان مردم ایران و حتی منطقه خاورمیانه از خود تصویری قدرتمند و تزلزل‌ناپذیر نشان دهد تا بدین وسیله بتواند افکار و ایدئولوژی خود را به عنوان تنها راه چاره برای حل تمامی مسائل اقتصادی و سیاسی، تبلیغ و عرضه نماید. و در این مدت از هر اقدام و کوششی فروگذار نکرده و بدون توجه به هزینه آن برای ملت ایران سیاست‌هایی را اتخاذ کرده که تبعات جبران‌ناپذیر و خانمان‌سوزی برای مردم ایران داشته است.

در این میان می‌توان به لیست بلندی اشاره کرد که مؤید این موضوع است و شاید برای بعضی از ایرانیان به دلیل تکرار چنین اقداماتی، تبدیل به یک امر عادی شده است؛ اشغال سفارت آمریکا و سپس آزادی گروگان‌های آمریکایی، اصرار بر ادامه جنگ با عراق و سپس قبول همان صلحی که اگر زودتر اتفاق می‌افتاد می‌توانست از مرگ هزاران انسان و هدر رفتن میلیاردها دلار جلوگیری کند، ماجراجوی‌های اتمی و موشکی و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه، تنها نمونه‌هایی از این سیاست‌های اقتدارطلبانه رژیم حاکم در ایران است.

اما گویا در آخرین اقدامی که رژیم برای مقابله با تحریم‌های آمریکا اتخاذ کرده، پا را نیز فراتر نهاده و ضررها و هزینه‌هایی را که مردم ایران ضرورتا به صورت غیرمستقیم متحمل خواهند شد را خود مستقیما به آنها وارد کرده تا به اصطلاح هیبت و اقتدار نظام را در مقابله با تحریم‌های آمریکا حفظ کند.

این اقدام به صورت اصرار رژیم ایران مبنی بر بی‌تأثیر بودن تحریم‌ها نمایان می‌شود از این رو رژیم بر عدم ایجاد تغییری جدی در اقتصاد ایران و یا یافتن راه‌حلی عملی برای تثبیت نسبی نرخ ارزهای خارجی مقابل ریال پس از اعلام تحریم‌های آمریکا پافشاری می‌کند. این امر گواه این حقیقت است که رژیم برای نمایش اقتدار و اثبات ادعای خود مبنی بر بی‌تآثیر بودن تحریم‌ها، همه مردم ایران را در معرض تحریم‌ها قرار داده است و قبل فرا رسیدن تحریم‌ها همه مردمان ایران را در شرایط تحریم قرار داده بود.

شوک ناگهانی منجر به افزایش قیمت دلار در سپتامبر گذشته را می‌توان در این چارچوب تفسیر کرد که رژیم با دخالت در بازار ارز و طلا باعث گرانی بی‌جهت آن شد تا هنگام فرا رسیدن موعد تحریم‌های آمریکا، بازار دچار تغییر قابل ملاحظه‌ای نشود، این تاکتیک رژیم در واقع نوعی پیش‌دستی حاکمیت به منظور حفظ آبرو و اثبات اقتدار پیش از اعمال دور دوم تحریم‌های آمریکا بود.

به این ترتیب جمهوری اسلامی خود دست به تحریم ملت ایران پیش از آغاز تحریم‌ها زد و مردمان کشور را به‌طور زدورس با شرایط سخت معیشتی، گرانی کالاها و بحران اقتصادی دست به‌گریبان کرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.