آينده دلار در مبادلات تجارى بين الملل

باسل کارونی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روسیه به اتفاق چین، ایران و کره شمالی خواهان جایگزینى واحد پولى مشترک به جاى دلار در مبادلات تجارى جهانی هستند. اگر این اتفاق بیفتد ارزش دلار در بازارهاى جهانى به شدت سقوط می‌کند، هرچند که پشتوانه دلار آمریکا نه اقتصاد امریکا که قدرت نظامى این کشور باشد.

دلار، ارز مبنا در تبادلات تجارى است و بودجه اغلب کشورها بر پایه دلار بسته می‌شود. پس از فروپاشى اتحاد جماهیر شوروى، در کمال ناباورى و درست زمانی که همه فکر می‌کردند فاتحه ایدئولوژى اقتصادى کمونیست خوانده شده است، اقتصاددانان چین توانسته بودند در یک اتاق با رهبران سیاسى‌شان به توافق برسند که از تجربه رفیق روسى درس بگیرند و اصلاحات اقتصادى کشورشان را با سرعت بیشترى به پیش ببرند و اقتصاد را براى مدتى فداى سیاست نکنند و این‌گونه شد که اقتصاد اژدها ظهور کرد و رفته رفته به کابوس شب عقاب بدل شد .

آمریکا این عقاب تیز چنگال، در دوره اوباما به تعبیر این کابوس پرداخت ودر اولین اقدام در صدد جایگزینى اقتصاد هند به جاى چین برآمد اما دیر شده بود و سیاست اقتصادى که باید از زمان جورج بوش پدر دنبال می‌شد تا در زمان او نتیجه دهد، عملاً ناکارآمد شده بود و پیگیرى آن هزینه‌هاى اضافى براى آمریکا به ارمغان مى‌آورد. تهدیدهاى اقتصادى آینده و موج بدهى‌هاى خارجى امریکا به ناچار مردم این کشور را به سمت اقتصادى‌ترین کاندیداى ریاست جمهورى، دونالد ترامپ، سوق داد، مردى که اولویت اقتصادى کشورش را سرلوحه سیاست خارجى‌اش قرار داد تا جایى که اعضاى اتحادیه نظامى ناتو را به دلیل عدم پرداخت حق عضویت‌شان تهدید به لغو عضویت کرد. اما حضور نظامى روسیه در سوریه و حمایت چین و ایران از بشاراسد او را از این تصمیم دلسرد کرد و متعاقب آن اشغال کریمه به دست روسیه باعث شد تا ترامپ بیشترین بوجه نظامى در تاریخ این کشور را به ارتش اختصاص دهد.

سیاستى که ترامپ در حال حاضر آن را دنبال می‌کند، سیاستى کهنه است که به تأسى از هم‌حزبى جمهورى‌خواهش جورج بوش پسر دنبال می‌شود که آن عبارت از این است که قدرت از ثروت محافظت می‌کند ولى فراموش می‌کند که باید ثروتى باشد تا اسلحه که همان قدرت است از آن حمایت کند. می‌دانیم که قدرت و ثروت اقتدار بوجود مى‌آورد و نبودن هر کدام از دست رفتن دیگرى را درپى دارد تا آنجایی که حمله نظامى آمریکا به عراق براى کسب ثروت نفتى این کشور اشتباهى اقتصادى بود و هزینه نظامى هنگفتى براى امریکا رقم زد و بزرگترین برنده اقتصادى آن همان کشورهاى بلوک شرق هستند که در گذشته با صدام حسین در دوره تحریم‌ها روابط نسبتاً ضعیف اقتصادى زیرزمینى برقرار کرده بودند و حالا به صورت آشکار روابط گرم اقتصادى با دولت به ظاهر طرفدار آمریکا برقرارکرده‌ و سودهاى هنگفتى از فرصت به وجود آمده به جیب زده‌اند. ذکر این نکته خالى از لطف نیست که فساد اقتصادى در دولت عراق تا جایى پیش رفته است که زمینه اشغال ایدئولوژیک اذهان مردم این کشور را به کشورهاى هم‌دسته بلوک شرق همچون ایران با تفکر ضدآمریکاى فراهم کرده است، که با ادامه فساد در دولت در آینده‌اى نزدیک، عراق به کشورى با بدهى سرسام‌آور خارجى همچون یمن فقیر و تهدیدکننده امنیت کشورهاى عربى متحد آمریکا خواهد شد .

هنگامی که در سال ١٩٧٤م کشورهای تولیدکننده بزرگ نفت در حمایت از دلار امریکا تمام دادوستدهاى نفتى کشورهای‌شان با سایرکشورها را با دلار آمریکا آغاز کردند، این امر به سلطه بلامنازع دلار منجر شد. در آینده نزدیک، اگر کشورهاى خواهان حذف دلار که حالا ونزوئلا هم به آنها اضافه شده در صورت پیشبرد سیاست خود در خرید و فروش نفت با ارزى به جز دلار، موفق بشوند، در این بین حتى اگر آمریکا مجبور شود کل سهام عمدترین شرکت‌های نفتى منطقه را بخرد، در جلوگیرى از سقوط دلار بى تأثیر است، چرا که اگر عراق با فروش روزانه چهار میلیون بشکه نفت به دامان کشورهاى متحد وهم‌قسم بلوک شرق خواهان حذف دلار از معاملات بین‌المللى بیفتد و از طرف دیگر ایران بتواند با خرید کشورهاى اروپایى به توسعه میدان‌هاى نفتى خود به برداشت روزانه بیش از پنج میلیون بشکه برسد، که وزیر نفت ایران مصرانه خواهان آن است، سیاست کشورهاى بلوک شرق ناخواسته توسط آمریکا در بى‌توجهى به فساد اقتصادى و سیاسى عراق عملى شده و به سلطه بلامنازع دلار پایان می‌دهد. پس به ناچار سیاست دولت ترامپ باید درنخستین گام به سمت مبارزه با فساد سیاسى واقتصادى عراق پیش رفته تا با توسل بدان بتواند موقعیت متزلزل آمریکا در عراق را سامان بخشیده و در گام دوم کشورهاى اروپایى صاحب فناورى حامی توافق برجام را متقاعد کند که دست از حمایت سیاسى و اقتصادى ایران بردارند، چرا که سقوط قیمت دلار و جایگیزنى ارز کشورهاى بلوک شرق موقعیت یورو را در آینده تضعیف خواهد کرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size