توجیه سلاح هسته‌ای سعودی چیست؟

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

ولی‌عهد پادشاهی سعودی با اعلام این موضوع که در صورت ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران، امتلاک سلاح هسته‌ای [از سوی پادشاهی عربی سعودی] حتمی خواهد بود، بمب بزرگی پرتاب کرد. تا پیش از این هفته دکترین سعودی یکی از این دو موضوع بود: از طریق فشارها و مذاکرات بین‌المللی، ایران نتواند پروژه سلاح هسته‌ای را به سرانجام برساند یا اینکه برای مقابله با ایران به جامعه جهانی تکیه کرد؛ جامعه جهانی که می‌دانیم نمی‌توان به آن تکیه کرد.

اینک سیاست سعودی تغییر کرده است و شاهزاده محمد بن سلمان، شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌بی‌اس را پیش از دیدار با دونالد ترامپ، برای اعلان سیاست جدید پادشاهی عربی سعودی برگزید. تاثیر سخنان ولی‌عهد در واشنگتن که معمولا مواضع مختلفی در آن اتخاذ می‌شود، قابل لمس است. ماموریت ولی‌عهد در قانع‌ کردن قانونگذاران، شامل اعضای کنگره و گروه‌های سیاسی مختلف در واشنگتن مشکل خواهد بود، زیرا که موافقت واشنگتن با ساخت سلاح هسته‌ای توسط سعودی تقریبا ناممکن است، به ویژه آنکه برخی کشورها و از جمله اسرائیل با این امر مخالفت خواهند کرد.

شاهزاده سعودی اما موضوع را به تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای مرتبط کرد، همان سناریوی پاکستان در مقابل هند. سیاست جدید سعودی به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و به ویژه آنها که در مقابل ایران نرمش نشان می‌دهند، می‌گوید باید درک کنند در صورتی که تهران سلاح هسته‌ای خود را ساخت، ریاض به هیچ ضمانتی پای‌بند نخواهد بود و برای توازن دفاعی، همان کار را خواهد کرد.

در این زمینه سه موضوع قابل بحث است. اول اینکه آیا سعودی توان ساخت سلاح هسته‌ای دارد؟ کسی نمی‌تواند این موضوع را تایید کند، اما سعودی برخی توانایی‌های علمی را دارد و امسال پروژه‌های ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و زیرساخت‌هایی که هدف آنها افزایش توان هسته‌ای سعودی برای کارکردهای مسالمت‌آمیز است، را به سرانجام می‌رساند. آنچه سعودی را از ایران متمایز می‌کند، وجود اورانیوم در صحراهای سعودی است؛ امری که سعودی را بر خلاف ایران، از خرید اورانیوم بی‌نیاز می‌کند. در چشم‌انداز سعودی 2030 برنامه‌ای برای استخراج اورانیوم در چارچوب برنامه‌های توسعه سعودی در نظر گرفته شده است.

موضوع دوم این است که سعودی چگونه با مخالفان بین‌المللی [این پروژه] روبرو خواهد شد و این موضوع چه خطرات سیاسی در پی خواهد داشت؟ گمان نمی‌کنم ریاض بدون موافقت قدرت‌های جهانی، که نمی‌توانند مورد هدف قرار گرفتن سعودی از سوی ایران، را انکار کنند، دست به این اقدام بزند. ایران به مراحل پیشرفته‌ای در زمینه آمادگی برای ساخت سلاح هسته‌ای رسیده است. اگر ایران بخواهد غنی‌سازی اورانیوم را از سر گرفته و به تکمیل پروژه هسته‌ای نظامی خود بپردازد، سخنان شاهزاده محمد بن سلمان توجیه‌پذیر خواهد بود. مخالفان ولی‌عهد سعودی تنها در ایران نیستند، بلکه در واشنگتن نیز حضور دارند. سناتور ادوارد میرکی، عضو کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا بلافاصله به سخنان شاهزاده محمد واکنش داد و گفت: «ولی‌عهد سعودی بر چیزی تاکید کرد که بسیاری به آن شک دارند؛ انرژی هسته‌ای در سعودی بیش از آنکه توان الکتریکی باشد، توان ژئوسیاسی است... آمریکا نباید از الزامات عدم غنی‌سازی (توافق‌ 123) کوتاه بیاید.» مخالفان می‌گویند پادشاهی عربی سعودی از امضای توافق‌های "ویژگی‌های طلایی" و یا "توافق 123" که تضمین می‌کند اورانیوم را غنی‌سازی نکرده و پلوتونیوم را بازتولید نکند، سرباز می‌زند.

در سلسله فعالیت‌های مرتبط با این موضوع، قابل توجه بود که سعودی یک هفته پیش از سفر ولی‌عهد به واشنگتن، سیاست‌های ملی برنامه انرژی هسته‌ای را تصویب و بر التزام خود به توافق‌های بین‌المللی، اصول شفافیت و کاربردهای مسالمت‌آمیز انرژی هسته‌ای تاکید کرد. سخنان شاهزاده محمد در شب سفرش به آمریکا، برای آماده ساختن همگان در واشنگتن برای این موضوع بود که سکوت در مقابل ایران و کوتاه آمدن در مقابل این کشور به تولید سلاح هسته‌ای توسط ایران منجر خواهد شد و این موضوع یعنی اینکه سعودی نیز همین کار را خواهد کرد و صاحب سلاح هسته‌ای خواهد شد. سخنان شاهزاده محمد را می‌توان از دو جهت بررسی کرد: اگر ایران سلاح هسته‌ای تولید نکند، او نیز نمی‌خواهد سلاح هسته‌ای بسازد و دوم اینکه او درباره نرمش در مقابل ایران هشدار می‌دهد، زیرا که او کشورش را برای دفاع از خود و بر اساس اصل توازن سلاح هسته‌ای خواهد کرد.

همگان سخنان ولی‌عهد سعودی را جدی می‌گیرند. علاوه بر اعلام سیاست‌های پادشاهی عربی سعودی برای استفاده از انرژی هسته‌ای، از حدود شش ماه پیش سعودی گفتگوهای خود با چین برای ساخت زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی هسته‌ای با کارکردهای مسالمت‌آمیز را آغاز کرده است و پیش‌بینی می‌شود این موضوع در مذاکرات او در واشنگتن نیز مطرح شود؛ مذاکراتی که در سایه تردیدها درباره اهداف سعودی، آسان نخواهد بود.

آنها در مقابل دو گزینه قرار دارند: یا اینکه با جدیت بکوشند مانع ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران شوند و اینگونه سعودی و جهان خطر اتمی را احساس نکنند یا اینکه حق سعودی را برای در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای، همطراز با ایران به رسمیت بشناسند؛ ایرانی که می‌دانیم در راس این کشور رژیمی دینی، فاشیست و تندرو قرار دارد و دور از ذهن نیست که سلاح هسته‌ای خود را حتی اگر مستقیم به کار نبرد، برای از بین بردن رقبایش تولید می‌کند و به وسیله آن کشورهای منطقه و جهان را تحریک کرده و برای تحقق فعالیت‌های توسعه‌طلبانه‌اش که امروز شاهد آنیم، تهدید کند.

منبع: الشرق الأوسط

مترجم: ضیاء ناصر

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید