.
.
.

بینش سرداری در امور سیاسی

علیرضا کفایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سردار شمخانی سخنانی ضد و نقیض و در تضاد با مطالبه عمومی که مشخصاً از سال ۹۲ تا کنون، قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری و در هر موقعیت و مناسبت دیگری از جمله تشیع مرحوم آیت الله منتظری و آیت الله هاشمی و دیگر موارد؛ چه جشن و چه سوگ، مطرح شده است و در محافل و مجالس مردمی و دانشجویی و سخنرانی ها و همایشها و ….. رفع حصر درخواست شده است، مطرح نمودند و ضمن اینکه اشکال و ایراداتی بر سخن نسنجیده وی وارد است، تاسف بار است که فردی در مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی یک کشور که داعیه دفاع از حقوق نه تنها مردم خود بلکه همه انسانها را دارد و سالهاست که دم از صدور انقلاب می زنند بدینگونه سخن گوید، لااقل چون همه این سالها سکوت می کرد و مافی الضمیر خود را عیان نمی کرد بهتر بود؛ حداقل این بود که مردم امیدی داشتند و به این نتیجه نمی رسیدند که خانه از پای بست ویران است!، هر چند سیاسیون می دانستند و می شناختند.

اینکه بجای پاسخگویی اصل قضییه را منکر می شود معلوم است که قضایای دیگری در کار است. لازم به ذکر است که دبیر شورای عالی امنیت ملی با انتخاب مستقیم رئیس‌جمهور تعیین می‌شود و مسئولیت اداره دبیرخانه و نظارت بر اجرای صحیح تصمیمات و مصوبات شورا و امور اداری و اجرایی شورا را بر عهده دارد. مطابق روال مرسوم در اغلب موارد دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از انتخاب از سوی رئیس جمهور، به طور همزمان از سوی رهبر به عنوان نماینده رهبری در شورا نیز منصوب می‌شود.

آقای روحانی بعنوان رئیس جمهور در هر دو دوره بخشی از آرای خود را بنا بر وعده رفع حصر بدست آوردند و با انتخاب سردار شمخانی بعنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی که شخص روحانی نیز رئیس این شورا است انتظار می رفت که به وعده خود عمل نمایند اما به هر طریق نتوانستند یا نخواستند و بعد هم توجیه! و در دور بعد باز هم با مطالبه فراگیر رفع حصر روبرو شدند و باز هم وعده دادند مضاف بر اینکه گفتند برای بعضی از اقدامات لازم است آرای بیشتری داشته باشند اما آرا را گرفتند و ظاهراً اقدامی در کار نیست و امروز می بینیم که دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب جناب روحانی افراطی تر از هر تندرویی نظر می دهد و از بیخ و بن منکر حصر می شود و معلوم نیست اگر حصر نیست پس چه نامی به آن می دهد و بدتر آنکه علناً و در پیشگاه ملت دروغ می گوید که محصورین با هر کس بخواهند و اراده کنند می توانند ملاقات داشته باشند! جل الخالق! در زمانه ای که بال زدن مگسی در کوچه اختر فی الفور عکس برداری و فیلمبرداری می شود و در حالی که به یمن پیشرفت دنیای ارتباطات، مردم در سطحی از آگاهی هستند و هر سخن و نظر و مطلبی را بسرعت دریافت می کنند، چنین بی محابا سخن نادرست زدن عین اهانت به مردم است. الا یا اهل البصیرت! بر حذر باشید که ممکن است در مراودات و جلسات و رایزنی های داخلی و خارجی بند را آب دهد.

سردار محترم توانایی ندارد سخن سنجیده بگوید و نظر صائب دهد، سردار باید سرداری کند نه سرها بر دار! چرا به مردم احترام نمی گذارند و چرا رئیس جمهور؛، منصوب خود را تذکر نمی دهد؟

بی شک سردار شمخانی در دوران دفاع مقدس رشادتها و جان بازی ها داشته است و بی شک او بیش از دیگران با مهندس موسوی که در آن دوران نخست وزیر بودند و جنگ را اداره می کردند آشنایی دارد و جلسات آن زمان و اعتماد امام را به ایشان و آقای کروبی کاملاً می داند و اکنون چه شده که تاریخ را فراموش کرده و رجز دیگری می خواند؟ معلوم است که پشت پرده خبرهایی است و در هر حال نباید از سرداران انتظار سیاست ورزی داشت، به کار سرداری بپردازند، زیرا ورود به چنین صحنه هایی برای آنها و برای ملت خطر آفرین است چون به هر حال روزی روزگاری همان ماهیت سرداری خود را به نمایش خواهند گذاشت و اقتضای بینش سرداری همین است.

امیدواریم همانطور که سردار شمخانی می فرمایند حصری نباشد و نخست وزیر امام و همسرش و جناب کروبی نه با هر کس بلکه فقط با خانواده خود، در آرامش و بدون حضور سرداران و سربازان و ماموران و ….. ملاقات کنند.

خدا را چه دیدید شاید خداوند آنچه را می خواهد بزودی کند بر زبان این سردار زبان باز کرده جاری ساخته باشد.

منبع سایت کلمه

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.