.
.
.

آمار و ارقام اعدام‌ها در ایران در سال ١٣٩٥

احسان فتاحی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعدام فروردين (١٦مرد،٢زن =١٨)

در فروردين سال ٩٥ باید به اعدام دست‌کم ٧نفر محکوم به اعدام (قصاص) در زندان رجایی‌شهر کرج و همچنین اعدام ٧نفر زندانی شامل پنج مرد و دو زن در ارتباط با جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی بیرجند و به دار آویخته شدن ٤نفر زندانی در زندان ارومیه اشاره کرد. یکی از مورد توجه‌ترین و بحث‌برانگیزترین گزارش‌ها در این زمینه اعدام رشید کوهی، متهم جرایم مواد مخدر بدون حق تجدید نظر بود.

در فروردین‌ماه سال ۹۵ در کنار تمام اعدام‌های صورت گرفته، شاهد بخشش و نجات محکومین به قصاص بودیم که نجات یک محکوم به اعدام پس از ۱۰ سال و آزادی ۸ زندانی محکوم به اعدام در استان گلستان از جمله آنها بود.

اعدام ارديبهشت: (٢٣نفراعدام)

در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ تعداد بی‌شماری از زندانیان نسبت به ماه گذشته اعدام شدند. در این ماه باید به اعدام ١نفر زندانی در ملاعام در مازندران، اعدام ٨نفر زندانی در زندان مرکزی زاهدان، اجرای حکم اعدام دست‌کم ٤نفر زندانی در زندان قزل‌حصار کرج، اجرای حکم اعدام دست‌کم ٤نفر زندانی در زندان رجایی‌شهر و همچنین اعدام ٦نفر زندانی در زندان مرکزی ارومیه اشاره کرد.

یکی از مورد توجه‌ترین و بحث‌برانگیزترین گزارش‌ها دراین زمینه اعدام مخفیانه شش نفر در سال۹۳ در زندان یزد بود.

در اردیبهشت‌ماه۹۵ در کنار تمام اعدام‌های صورت گرفته شاهد بخشش و نجات محکومین به قصاص بودیم که گذشت و بخشش از قصاص یک متهم در تهران، بخشش پنج محکوم به اعدام در کرمان و ارومیه، رهایی نجوان از اعدام و همچنین گذشت از قصاص یک دختر هجده ساله از جمله آنها بود.

اعدام خرداد ماه (٢٠نفراعدام)

در خرداد‌ماه سال ۹۵تعداد قابل توجهی از زندانیان اعدام شدند. در این ماه باید به اعدام ١نفر زندانی در ملاء عام در کوار، اعدام ١نفر زندانی در ملاء عام در مازندران، ١نَفَر زندانی در ملاء عام در شیراز، اعدام ۱۱ زندانی در زندان رجایی شهر کرج، اعدام ٢نفر زندانی در ملاء عام در شیراز، اعدام دستکم ٤نَفَر زندانی در محوطه زندان مرکزی بندرعباس اشاره کرد.

در خرداد‌ماه ۹۵ در کنار تمام اعدام‌های صورت گرفته شاهد بخشش و نجات محکومین به قصاص بودیم که توقف حکم اعدام ۷ متهم مواد مخدر بعد از احراز پشیمانی، رهایی از چوبه دار یک کودک-مجرم پس از هفده سال، رهایی از کابوس ۷ ساله طناب دار از جمله آن‌ها بود.

اعدام تيرماه (٢٥نفر اعدام)

در تیر‌ماه سال ۹۵ تعداد قابل توجهی از زندانیان اعدام شدند. در این ماه باید به دست‌کم ۹ نَفَر زندانی در زندان قزل‌حصار اعدام شدند، اعدام ٥نفر متهم جرائم مواد مخدر در زندان اراک، اعدام ٢نفر زندانی در رشت، گزارش تکمیلی؛ افزایش تعداد اعدام‌شدگان رجایی شهر به ۶ نفر، ٣نفر زندانی در ندامتگاه کرج اعدام شدند.

اعدام مرداد ماه (٣٦نفراعدام)

در مرداد‌ماه سال ۹۵ تعداد قابل ‌توجهی از زندانیان اعدام شدند. در این ماه باید به اجرای حکم اعدام دست كم ٢٥ نَفَر از زندانیان سنی مذهب و همچنين محمد عبدالهی و چند زندانی دیگر در ارومیه اشاره کرد، ٦نَفَر زندانی در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند، رضا سبزواری مامور سابق پلیس در مشهد اعدام شد، همچنین شهرام اميری دانشمند هسته‌ای اعدام شد و حکم اعدام ٣نَفَر زندانی پرونده حمیدیه در اهواز به اجرا گذاشته شد.

اعدام شهريورماه (٣١نفراعدام)

در شهریورماه سال ۹۵ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند. از اعدام در این ماه باید به اعدام ٧نفر زندانی در یزد، اعدام ٥نفر زندانی در هرمزگان، اعدام دست کم ۱۲ نَفَر زندانی در ندامتگاه کرج و اعدام ۷ نَفَر ملوان در زندان بندرعباس اشاره کرد.

اعدام مهر (٢٠نفر اعدام)

در مهر‌ماه سال ۹۵ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند، در این ماه باید به اعدام ۸ نَفَر زندانی در زندان مرکزی ارومیه، ١نفر زندانی در ملاء عام در نیشابور اشاره کرد، ۱۱ نفر در زندان رجایی‌شهر اعدام شدند زندان قزل‌حصار کرج شمار زیادی اعدامی داشت.

اعدام آبان (٩نفراعدام)

در آبان‌ماه سال ۹٥ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند، در این ماه باید به اعدام ۵ نَفَر زندانی در کرمان، دست‌کم اعدام ٢نفر زندانی در زندان سلماس، اعدام ٢نفر زندانی در زندان پارسیلون خرم آباد، اشاره کرد.

اعدام آذر ماه (١٦نفر اعدام )

در آذرماه ۹۵ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند، در این ماه باید به اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر، ۶ زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اشاره کرد.

اعدام دی‌ماه (٢٥ اعدام ،١كودك= ٢٦اعدام)

در دی‌ماه سال ۹۵ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند، در این ماه ۱۶ نَفَر زندانی در رجایی شهر و ندامتگاه کرج، ٤نفر زندانی در مشهد اعدام شدند، باید همچنین به اعدام ١نفر کودک-مجرم در کرمان، و اعدام دستکم ٣نفر زندانی در زندان مرکزی قزوین ودو نَفَر در ايلام اشاره کرد.

اعدام بهمن‌ماه (١٨نَفَراعدام)

در بهمن ماه سال ۹۵ تعداد قابل‌توجهی از زندانیان اعدام شدند. در این ماه باید به دستکم ۸ نَفَر زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند، اعدام ۷ نفرزندانی در زندان قم؛ دادرسی ناعادلانه دستکم ١نفر زندانی اعدام شده و ٢نفر زندانی در ملاء عام در بندرعباس اعدام شدند اشاره کرد.

اعدام اسفندماه (٥١نفراعدام)

در اسفندماه سال ٩٥تعداد بسیاری از زندانيان اعدام شدند. در اين ماه ٤ نفر زندانی در ديزل آباد كرمانشاه، ١نفر بلوچ در شيراز و ٦زندانی در بيرجند، ١نفر زندانی در قروه، ٦زندانی در زندان اروميه،١نَفَر زندانی در بندرعباس، ٥نفر مرد در شاهرود،٢نفر زن در زندان مركزی رشت، ١نفر در همدان،٣زندانی در قزل‌حصار كرج، ١زنداني در بوئين زهرای قزوين،٢زندانی در گرمسار سمنان، ٢نفر در زندان مركزی اروميه، ٢زندانی در محوطه زندان ساری،١زندانی در مراغه، ٥نفر بلوچ در زندان مركزی زاهدان و ١نفر در چابهار،١زندانی در ملأ عام در يزد،٣نفر زندانی در قزوين چوبين در،١نفر زندانی در سمنان،٢زندانی در عادل آباد شيراز در طول اسفندماه اعدام شدند.

پی‌نوشت:

١: لازم به ذكر است تمامی اين آمارها طبق آمار و گزارش‌های خبرگزاری‌های مختلف جمع‌آوری شده است. از جمله خبرگزاری هرانا و سازمان حقوق بشر ايران و بنياد برومند و نویسنده گزارش تنها آنها را گردآوری کرده و کلیه لينک‌های متعلق به افراد شده در خبرگزاری هرانا و سازمان حقوق بشر موجود است.

٢: در هر كدام از اين ماه‌ها با بخشش اعدام و مجازات از طرف والدين قصاص و موارد ديگری انجام شده است.

٣: همچنين احتمال اينكه اعدام‌هایی مخفيانه صورت گرفته باشد دور از انتظار نيست و بعضی گزارش‌ها در اين مورد شايد درج نشده باشد و يا خود حكومت جمهوری اسلامی ايران إعلام نكرده باشد.

منابع

بنیاد برومند، تارنگارتخصصی حقوق بشر درایران، عفو بین الملل، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خبرگزاری هرانا کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، کردپا، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رادیو کوردانه، آژانس خبری موکریان، سازمان حقوق بشر ایرانن، ماف نیوز، شبکه حقوق بشر کردستان، آسو روژهلات، روژی کورد، سنی نیوز، هنگاو، کوردستان میدا و کورد و کودستان، روژ نیوز، کانون حمایت از خانواده جان باختگان، بگونه، کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، کمپین فعالین بلوچ، رادیو فردا، صدای آمریکا، بی بی سی فارسی، کیهان لندن، کیهان نوین، رادیو زمانه، رادیو فرهنگ، حزب کمونیست، گزارشگران بدون مرز، آزادی بیان، کمپین بین المللی نه به اعدام، ایران پیک، سایت میهن، زیتونه، دویچه وله، العربیه فارسی، جوانه ها، نه به زندان نه به اعدام،، سازمان حقوق بشر کردستان.آژانس خبر ایران، آزادی بیان، صدا نیوز، سازمان دیدبان حقوق بشر، تحلیل روز، سایت سویدوند وابسته به ژنو، خودنویس، دیدگاه، عرفان نیوز، خبرگزاری صدای مسیحیان، سحام نیوز، سحبانیوز، روژهلات تایمز، شورای شمس، زاگرس پوست، خبر گر، سایت راه کارگر، سایت ملیون ایران، خبر کلمه فارسی، کانال نور، وصال حق، کانال توحید، خبرنگاران آزاد کردستان، سایت بهانیوز، پژواک ایران، گُویا نیوز، سایت عصرآنارشیسم، جنگ خبر، همبستگی ملی، عصر نو، مجاهدین خلق، ایرانگولبال، خبر نامه ملی ایرانیان، فضوله محله، نشریه راوی، اسرائیل تایمز، رادیو اسرائیل، رادیو کوچک، کانال ایران فردا، رادیو فرانسه، رادیو پارس، کانال من و تو، بالاترین، برنامه تبلت، فضوله محله، کانون دفاع از حقوق بشر در ایران، وسایر وبلاگ و سایت و رسانه های دیگر.

٢٩اسفندماه ١٣٩٥شمسی (١٩مارچ ٢٠١٧ميلادی)

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.