ترامپ برای مقابله با تلاش ایران برای نفوذ در منطقه چه خواهد کرد؟

ترکی الدخیل
ترکی الدخیل
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، اوباما با محکوم کردن شهرک‌سازی اسرائیل و اخراج دیپلمات‌های روس، آخرین برگ‌های خود برای ثبت آخرین افتخار را رو کرد، هر چند نه اخراج دیپلمات‌ها مانع گسترش نفوذ روسیه خواهد شد و نه محکوم کردن‌ها، شهرک‌سازی اسرائیل را متوقف خواهد کرد.

برای ترامپ، تفاهم با روس‌ها در دوره ریاست‌جمهوری‌اش اهمیت دارد و خبر می‌رسد که افرادی مانند هنری کسینجر، که روس‌ها از آنها درس آموخته‌اند، مسئولیت‌هایی در دوره ترامپ خواهند داشت. اما رابطه ترامپ و کشورهای خلیج چگونه خواهد بود؟ به ویژه اینکه پس از بازگشت سلطنت عمان به سمت خلیج و پیوستن به ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی برای مبارزه با تروریسم، 6 کشور عربی نشان دادند، امکان گذر از اختلافات موجود درباره برخی مسائل را دارند.

رابطه ترامپ با کشورهای خلیج، چگونه خواهد بود؟ مهم‌ترین نکته‌ای که تیم ترامپ به آن اشاره کرد‌ه‌اند، قصد رئیس جمهور منتخب آمریکا برای تشکیل پیمانی متشکل از کشورهای خلیج، مصر و ترکیه است که هدف از آن مقابله با تلاش افسارگریخته ایران برای نفوذ در منطقه، محدود کردن تروریسم و تامین امنیت کشورهای خلیج اعلام شده است؛ پیمانی که اوباما با آن مخالفت کرده بود.

برنامه‌های ترامپ به کشورهای خلیج و امنیت آنها کمک خواهد کرد، به ویژه اینکه، منطقه در پس توافق هسته‌ای با ایران، شاهد جولان بی‌سابقه غول فرقه‌گرای ایران است. برخلاف باراک اوباما و جان کری، که به شکل خطرناکی در مقابل ایران، سست وبی‌اراده ظاهر شدند، وجود یک رئیس جمهور قوی و یک تیم هوشیار که با بازی‌های ایران آشنا باشد، می‌تواند اوضاع را سروسامان دهد.

اگرچه اسب نفس بریده را طاقت تازیانه نیست، لیکن باید تسلیم و بی‌ارادگی دولت اوباما در برابر رژیم ایران که بیش از چهل گروه شبه‌نظامی را در منطقه آموزش داده، تامین کرده و از طریق سپاه پاسداران رهبری می‌کند، را یادآور شد. گروه فرقه‌گرای حشد شعبی در عراق، بزرگترین تهدیدی است که کشورهای حوزه خلیج با آن مواجهند، زیرا که ممکن است ایران و جریان هم‌پیمان او در عراق، ده‌ها هزار پیکارجوی عراقی را که از زندگی عادی بریده و راهی جبهه‌های نبرد شده‌اند، بسیج کند و آنگونه که اینک این گرگ‌های گرسنه وعده درنوردیدن سوریه و سپس یمن را می‌دهند، برای انجام عملیات تروریستی، با هدف انتقام‌جویی از پادشاهی سعودی و بحرین، راهی کشورهای خلیج کند. آنها شاید کویت و دیگر کشورهایی که برای حمایت از دولت قانونی یمن، با پادشاهی سعودی هم‌پیمان شده‌اند را نیز مورد حمله قرار دهند.

ترامپ اینک با یک چالش جدی مواجه است. او باید تروریسم شیعی را به فهرست تروریسم بیافزاید، تا نگرش اوبامایی فرقه‌گرایانه به موضوع تروریسم را تصحیح کند. نگرشی که براساس آن، تروریسم یک فرآورده سنی است و تنها گروه‌های شبه‌نظامی شیعه درحال مبارزه با تروریسم هستند.

تحقیق مهمی از مریم سلطان تحت عنوان "امنیت خلیج؛ چالش‌های پیش‌رو و سناریوهای آینده" مطالعه کردم. با توجه اهمیت موضوع، نویسنده به این نتیجه رسیده بود که در آینده نزدیک، خطرات جدی امنیت خلیج را تهدید می‌کند. در این پژوهش آمده است: " پشت سر گذاشتن رخوت و ضعف و تلاش برای دست‌یابی به امنیت به مفهوم واقعی و انسانی کلمه تنها از طریق روابط همکاری عربی قابل تحقق است و می‌تواند برای هر کشور عربی، در صورت هرگونه هجوم خارجی، حاشیه امنیتی مناسبی در منطقه به وجود آورد." نویسنده سپس به اهمیت "ثبات سیاسی" کشورهای خلیج اشاره می‌کند، زیرا که همبستگی و وحدت جوامع خلیجی با نظام‌های سیاسی، در افزایش توان مقابله با مداخلات ایران نقش داشته باشد. رسانه‌های دشمن از طرح‌های ویرانگری برای تقسیم منطقه خبر داده‌اند که البته تیم دونالد ترامپ بلافاصله در این‌باره اعلام کرد، تقسیم منطقه در دستور کار ترامپ قرار ندارد.

آینده پیش‌روی روابط کشورهای خلیج و دولت آمریکا به نظر می‌رسد شاهد همکاری‌های بیشتری نسبت به آنچه در دو دوره اوباما شاهد آن بودیم، باشد. همکاری‌های امنیتی سیاسی مهم و موضوعات مشترکی بین دو طرف وجود دارد که باید از خطر تروریسم شیعی و تروریسم سنی در امان باشد. بدون شک هیچ تفاوتی بین این دو شکل تروریسم وجود ندارد و آنگونه که هنری کسینجر می‌گوید، ترامپ و تیمش می‌دانند که نفوذ ایران در منطقه، منافع تاریخی آمریکا را تهدید می‌کند. تصحیح توافق هسته‌ای ایران و غرب و کوتاه کردن دست رژیم ایران، منافع آمریکا در منطقه را تامین می‌کند. به ویژه آنکه ایران در حال به حضور روسیه در خلیج و دریای مدیترانه کمک می‌کند و این امر تسلط تاریخی آمریکا بر منطقه را کمرنگ کرده و از آمریکا هم‌پیمانی کم‌تاثیر می‌سازد. در نبود برابری، نیروهای تاریکی و قتل فرا می‌رسند.

نویسنده: ترکی الدخیل

مترجم: ضیاء ناصر

منبع: الشرق الأوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size