جنگ‌های فرقه‌ای.. در فضای ماهواره‌ای بی بندو بار

ترکی الدخیل
ترکی الدخیل
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با شدت گرفتن فعالیت‌های جناح تندرو و بالا گرفتن صداهای خشونت فرقه‌ای، ایران در بهترین وضعیت خود قرار می‌گیرد. ایران هم‌اکنون از راه اشاعه وحشت فرقه‌ای و به طور مشخص افزایش تنش میان شیعیان و سنی‌ها، بر لبنان چیره شده و از طریق حزب‌الله، در افزایش بحران روانی و سیاسی، نقش ایفا می‌کند.

انتقام‌های تاریخی میان مسلمانان شیعه و سنی، تنها بعد از پیروزی انقلاب ایران و پس از موج رسانه‌ای و تاسیس رسانه‌های ماهواره‌ای توسط متعصبان دو طرف، احیا شد.

در صفحات اینترنتی، اظهار نظرهای عجیبی درباره تاریخ می‌بینیم؛ گویا این اظهار نظر کنندگان در جنگ‌های جمل و صفین مشارکت داشته و در سقیفه حضور داشتند!

برای جنگ با فرقه‌گرایی، باید اقدامی بین‌المللی برای مقابله با تلویزیون‌های تندروی مذاهب اسلامی صورت گیرد.

برپایه گزارش سالانه پخش ماهواره‌ای عربی، شمار شبکه‌های ماهواره‌ای عربی در سال ۲۰۱۵، به بیش از ۱۲۳۰ شبکه ماهواره‌ای فعال بود که ۱۰۹۷، شبکه‌ خصوصی عربی که از این میان، ۱۳۳ شبکه عمومی عربی هستند. البته شبکه‌های خارجی هم هستند که به زبان‌های عربی و دیگر زبان‌ها، برنامه پخش می‌کنند.

شمار شبکه‌های تحت کنترل، از ۱۳۳ تجاوز نمی‌کند. بی بند و باری ماهواره‌ای، خطر فاجعه مذهبی در منطقه را ایجاد کرده است. درگیری و اختلاف بر سر تاریخ و تنش بر سر حقانیت، می‌تواند جنگ‌های فاجعه باری را به وجود بیاورد. برخی از این جنگ‌ها آغاز هم شده همانگونه که در عراق می‌بینیم. اما در لبنان، جنگ داخلی میان دو فرقه شیعه و سنی، به صورت سیاسی و رسانه‌ای آغاز شده و امیدواریم از این حد تجاوز نکند.

علامه علی الامین (روحانی برجسته شیعه لبنانی) می‌گوید: «اگر تشیع محبت اهل بیت باشد، همه ما شیعه هستیم و اگر تسنن پیروی از رسول خدا باشد، همه ما سنی هستیم».

* منبع: عکاظ

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size