فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکی الدخیل

  <p>ترکی الدخیل شخصیت رسانه&zwnj;ای و مدیر شبکه العربیه </p>

  ترکی الدخیل شخصیت رسانه‌ای و مدیر شبکه العربیه

  بن لادن از ایران دفاع می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  به مرور، رابطه نزدیک میان ایران و گروه القاعده فاش می‌شود.

  اسناد اسامه بن لادن از یک سو و اسناد دستگاه قضایی آمریکا از سوی دیگر، این ارتباط نزدیک را به اثبات می‌رساند. ایران نه تنها از حوادث ۱۱ سپتامبر مبرا نیست، بلکه در آن دست دارد!، «شش سندی» که روزنامه «الشرق الاوسط» منتشر کرده، با دلیل قاطع به این مساله اشاره می‌کند که ایران، انتقال نیروهای «القاعده» را به اردوگاه آموزشی در افغانستان تسهیل کرد، مساله‌ای که برای موفقیت عملیات (۱۱ سپتامبر) ضروری بود. این اسناد می‌افزاید که عماد مغنیه، یکی از فرماندهان «حزب‌الله لبنان»، اکتبر ۲۰۰۰ با عاملان حملات ۱۱ سپتامبر دیدار و برای سفرشان به ایران با گذرنامه‌های جدید، به منظور تامین امنیت آن‌ها پیش از عملیات، هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد. همچنین این اسناد ثابت می‌کند که دولت ایران به مرزبانان خود دستور داده، گذرنامه‌های عاملان حملات را مهر نکنند تا رفت و آمدهایشان تسهیل شود.

  در سال ۱۹۹۳ نیز دیداری در خارطوم با حضور اسامه بن لادن رهبر پیشین «القاعده»، ایمن الظواهری رهبر کنونی این گروه، عماد مغنیه و شماری از مسئولان ایرانی برگزار شد تا بر سر تشکیل ائتلافی برای همکاری مشترک جهت حمایت از تروریسم، توافق شود.

  «لورانس رایت» روزنامه نگار آمریکایی در کتاب «برج‌های سر به فلک کشیده» نوشته است که اسامه بن لادن، بهترین نیروهای خود را برای آموزش با شبه‌نظامیان حزب‌الله به لبنان فرستاد و عماد مغنیه، رئیس نیروهای امنیتی حزب، در اوج حملات موفق‌آمیزش به سودان سفر کرد و با بن لادن، دیدار کرد. او موسس تشکیلات حملات خارجی حزب‌الله بود و مهاجمان انتحاری خود را در سال ۱۹۸۳ برای حمله به سفارتخانه آمریکا، پایگاه تفنگداران آمریکایی و نیروهای فرانسوی در بیروت فرستاد، حملاتی که بیش از ۳۰۰ سرباز آمریکایی و ۵۸ سرباز فرانسوی را کشت و باعث شد نیروهای آمریکایی از لبنان خارج شوند.

  بن لادن شیفته روش‌های حزب‌الله در انفجار، ترور و حمله به ساختمان‌ها بود. حزب‌الله الگوی بن‌لادن در حملاتش در آفریفا، سعودی و ایالات متحده بود. در اسناد «آبوت آباد» که سازمان اطلاعات آمریکا در منزل بن لادن یافت، همکاری ایران با القاعده اثبات می‌شود. بن لادن نامه‌ای به «برادر کارم» نوشته که در آن آمده است:‌ «مساله تهدید ایران از سوی شما، ملاحظاتی دارد که امیدوارم شما و برادرانتان سعه صدر برای شنیدن آن‌ را داشته باشید. شما با ما در باره این مساله خطیر که بر منافع همگان تاثیر می‌گذارد، مشورت نکردید، انتظار داشتیم در این مساله بزرگ با ما مشورت کنید، شما می‌دانید که ایران گذرگاه اصلی اموال، افراد و پیام‌ها است، همچنین مساله اسرای ما، دلیلی برای باز کردن جبهه علیه ایران وجود ندارد».

  بن لادن نسبت به تهدید کردن ایران هشدار داده و آن را خطرناک و تاثیر گذار بر منافع همگان می‌داند چرا که این کشور، گذرگاه اصلی است.

  این اسناد نشانگر میزان حمایت و تسهیلاتی است که ایران برای القاعده فراهم می‌کند و همانگونه که در ابتدای مقاله آمده، در نبود این تسهیلات، عملیات ۱۱ سپتامبر امکان پذیر نبود.

  پس از اسناد قضایی، شهادت‌های اثبات شده و اسناد بن لادن، سخن گفتن درباره رابطه ایران و القاعده و همکاری میان آن‌ها، به یکی از مسائل روشن و اثبات شده تبدیل شد. اما عجیب آن است که تمایل باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به دست‌یابی به توافق هسته‌ای، باعث شد که بر نقش ایران در حوادث تروریستی بزرگ از جمله حملات ۱۱ سپتامبر، سرپوش بگذارد. این‌ها علاوه می‌شود بر حمایت مستمر ایران از القاعده، تسهیل گذرگاه و فراهم کردن مخفی‌گاه امنی برای رهبران آن، همانگونه که خود اسامه بن لادن می‌گوید. او از تعدادی از فرزندانش که در ایران به سر می‌برند و امتیازاتی که برخوردارند، یاد می‌کند، حتی اگر آن را «اسارت» بنامد. اما در عین حال نسبت به هرگونه تعرض به ایران، دشمنی با آن و انجام بمب‌گذاری در آن، هشدار می‌دهد.

  بن لادن در همان حال که خواستار حمله به سعودی می‌شود، نسبت به تعرض به ایران هشدار می‌دهد و این خود نشانگر رابطه نزدیک و همکاری روشن است.

  آری، ایران از القاعده حمایت می‌کند، این را اسناد قضایی، تاریخ و اسناد موجود با دست‌خط اسامه بن لادن نشان می‌دهد و نیاز به دلیل بیشتر برای اثبات آن، همچون نیاز به دلیل برای اثبات وجود آفتاب است.

  *منبع: روزنامه البیان

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران