از القاعده تا حزب‌الله حجاز!

ترکی الدخیل
ترکی الدخیل
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هنگامی که دست به محاکمه‌ مجموعه‌ای از تروریست‌ها با رعایت کامل شرایط بزنی، حقوق بشر را نقض کرده‌ای و هنگامی که پانزده جوان سعودی مجهز به بالاترین سطح آموزش‌ها از مناطق تنش به مانهاتن بروند و برج‌های این منطقه را هدف قرار دهند، متهم به کوتاهی در مبارزه با تروریسم می‌شوی!

تنش میان دادخواهی حقوقی غربی و قوانین و نظام اجرا شده در هر کشور بر پایه فرهنگش، همچنان پا برجا است و تاریخ شاهد این تنش است. یک سال پیش از انفجار «الخُبر» و به طور مشخص در نوامبر 1995، هفت تن از جمله پنج آمریکایی در انفجار مرکز آموزش نیروهای گارد ملی در ریاض کشته شدند. پس از دستگیری عاملان، مشخص شد که آن‌ها از پیروان اسامه بن لادن هستند. آن‌ها به اتهام جرمشان محاکمه و اعدام شدند. اما پس از آن رسانه‌های غربی به صورت جنجالی، سعودی را به سر بریدن‌های خودسرانه متهم کردند! چند ماه بعد انفجارهای 25 ژوئیه 1996 الخُبر روی داد. در این کشتار نوزده آمریکایی جان خود را از دست دادند؛ عاملان هم (نیروهای) حزب الله حجاز مرتبط با ایران بودند!

جنایت علیه گارد ملی، کار القاعده سنی بود، جنایت دومی کار حزب الله حجاز شیعه بود؛ اما هدف در هر دوی آن‌ها یکی بود! سعودی در جستجو برای یافتن این قاتلان، به فکر مذهب نبود، بلکه از ابزارهای یکسان برای پی‌گرد و محاکمه آن‌ها استفاده کرد. در همان سطحی که با هسته القاعده برخورد شد، با هسته حزب‌الله حجاز هم برخورد صورت گرفت.

به اعتراف الظواهری و بیش از صد تن دیگر از رهبران القاعده، این ایران است که تروریسم را پرورش داده و از آن پشتیبانی می‌کند، اما رسانه‌های غربی به آن توجه نکرده و از حمایتش از تروریسم انتقاد نمی‌کنند. سیف العدل که برای انفجارهای سال 2003 ریاض برنامه‌ریزی کرده، سال‌ها مقیم ایران بوده و با مقام‌های ایرانی هماهنگی می‌کرد. این احتمال هم ترجیح داده می‌شود که پس از اجرای احکام شرعی اخیر، او به یمن رفته تا عملیات انتقامجویانه علیه سعودی را رهبری کند.

در رسانه‌های غربی ارزش‌ها یکسان نیست. کافی است که تمجیدهای رابرت فیسک را در مقابل فحاشی‌هایش به سعودی بخوانید تا به این نتیجه برسید که چشمان آبی غربی‌ها، گاهی دچار التهاب ملتحمه و شاید هم انحراف می‌شود.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید