.
.
.

خطر بازگشت فا‌طمیون از سوریه

شهریار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«عرب‌های افغان» نامی ‌برای جنگجویان مسلمانی بود که از کشور‌های عربی برای جنگ با نیرو‌های شوروی سابق به افغانستان و پاکستان سرازیر شدند. از عبدالله عزام گرفته تا بن‌لادن این لشکر بزرگ را رهبری می‌کردند. آن روز‌ها که فضای جنگ و جهاد بود، از این سربازان به گرمی ‌در کمپ‌های آموزشی مجاهدین و جبهه‌های جنگ استقبال می‌شد. مدت‌ها بعد عرب‌های افغان برای کشور‌های عربی به درد‌سر بزرگ بدل شدند. اکثر کشور‌های عربی از بازگشت این افراد در کشور‌های خود ترسیدند. ترس اصلی این بود که این افراد به مبارزه‌های مسلحانه در این کشور‌های روی نیاورند. از این جمع برخی افراد سلب تابعیت شده، برخی ممنوع‌الورود و برخی هم جذب جریان‌های افراطی در منطقه شدند. اکنون با گذشت چند دهه وضعیت برعکس شده است. حالا افغان‌ها برای جنگ به یک کشور عربی فرستاده می‌شوند. جنگ در سوریه پای هزاران شهروند را از کشور‌های مختلف به این منطقه باز کرده است. هم اکنون گروه‌های مختلف زیر نام‌های مختلف در سوریه حضور دارند. در هر دو طرف جنگ اتباع کشورهای مختلف دیده می‌شود. در جبهه بشار اسد حد اقل این گروه‌ها به‌صورت علنی مشغول نبرد‌اند:

تیپ انصار- مربوط به ایران؛
حرکت حزب‌الله النجا- از عراق؛
تیپ فاطمیون- افغان‌های اعزامی‌ از ایران؛
تیپ زینبیون- شیعه‌های پاراچنار پاکستان؛
گروه‌های مختلف از لبنان و برخی کشور‌های منطقه.

طی سال‌های اخیر دولت ایران با استفاده از احساسات مذهبی و ناگزیری‌ افغان‌های مهاجر در ایران افراد زیادی را به سوریه اعزام کرده است. این افراد در قالب «تیپ فاطمیون» مصروف نبرد در نقاط مختلف سوریه می‌باشند. در این مدت جنازه‌های زیادی از این جنگجویان به شهر‌های مختلف ایران آورده شده است. در برخی روز‌ها تا پنج جنازه نیز در شهر‌های مشهد، قم و اصفهان تشییع شده‌اند. در برخی شهر‌های ایران عکس‌های این کشته شده‌ها در خیابان‌ها و اماکن عمومی ‌به نام «مدافعان حرم» نصب می‌باشد. اکنون نیز تلاش‌ها برای جلب‌وجذب افغان‌ها برای جنگ در سوریه جریان دارد. حتا در مراسم اربعین مبلغان سپاه پاسداران ایران در عراق و ایران از افغان‌ها سرباز‌گیری کرده‌اند.

دولت افغانستان تا کنون کدام اقدام عملی برای جلوگیری از اعزام افغان‌ها برای جنگ در سوریه نداشته است. وزارت مهاجرین که مسوولیت اصلی رسیدگی به وضعیت افغان‌ها را در خارج از کشور دارد، هیچ پیام و دید‌گاه روشنی ندارد. این وزارت بنا به دلایل نامعلوم در رابطه به وضعیت افغان‌ها در ایران شهامت اظهار نظر را ندارد. وزارت مهاجرین با تمام عریان بودن پروسه اعزام افغان‌ها به جنگ سوریه تا هنوز حتا در سطح اعلامیه واکنشی نداشته است.

وزارت خارجه نیز بعد از نشر هر خبر با این جمله «تحت بررسی قرار دارد» بسنده کرده و کدام تحقیق جدی انجام نداده است. گرفتاری‌های سیاسی و جنگ برای دولت وحدت ملی سبب شده است تا عبدالله و غنی نیز این موضوع را با جدیت دنبال نکنند. اکنون خطر جدی این است که در صورت ختم جنگ در سوریه سرنوشت این نیرو‌ها چه خواهد شد. ترس اصلی این است که نیرو‌های سرگردان در سوریه دوباره به کشور برگشته و ابزار مداخله‌جویانه برای ایران قرار گیرند.

احتمال دیگر این است که این نیرو‌ها در کمپ‌های زیرنظر دولت ایران نگهداری و در مواقع خاص علیه منافع ملی کشور استفاده شود. ترسی که دیروز عرب‌ها از باز گشت عرب‌های افغان داشت امروز این ترس از بازگشت افغان‌ها از کشور‌های عربی به افغانستان وجود دارد. ما این خطر را جدی بگیریم. از حالا در فکر باشیم که در گام نخست چگونه از اعزام افغان‌ها به جنگ‌های مختلف در کشور‌های عربی جلوگیری کنیم و در قدم بعدی، متوجه باشیم بعد از ختم جنگ در سوریه با این نیرو‌های سرگردان کشورهای همسایه چگونه برخود خواهند کرد.

منبع: روزنامه 8صبح کابل- افغانستان

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.