.
.
.

سعود الفیصل، تاریخ ما را نوشت و درگذشت

داوود الشریان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ورود سعود الفیصل به صحنه فعالیت دیپلماسی با جنگ داخلی لبنان همزمان بود. اینک خروج وی از این صحنه با گسترش دامنه جنگ در سوریه همزمان شده، در حالیکه میان این دو جنگ رویدادهای فراوانی رقم خورده است. از جمله اینکه جنگ عراق و ایران شعله ور شد، اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید، صدام به کویت یورش برد، حملات 11 سپتامبر که سمت گیری قطب نمای سیاست جهانی را دگرگون کرد به وقوع پیوست و عراق به اشغال آمریکا در آمد.

کشورها با توجه به این رویدادها مواضع و مرزبندی های خود را مشخص کردند، در این میان سعود الفیصل صدا و گفتمان ویژه خود را داشته و نقشی را ایفا کرد که فرصت ایفای آن برای دیگران فراهم نبود. سعود الفصیل تنها وزیر خارجه ای کهنه کار نبود، بلکه از همتایان خود بسیار توانمندتر بود. او به سنت سیاست پادشاهی سعودی مبنی بر آرامش، بردباری و گرایش به صلح و گفتگو مسلح بوده، بصیرت و صبر را از پدر خود به ارث برد.

سعود الفیصل از استعدادی فوق العاده در متقاعد ساختن دیگران برخوردار بود، او در این زمینه از قدرتِ سخنوریِ سطحِ عالی سود می برد و هرگاه به انگلیسی صحبت می کرد با شیوایی تمام، گزیده می گفت، بطوریکه جملات اش همچون سخنانی حکیمانه توسط نویسندگان و خبرنگاران در نوشته هایشان مورد استفاده قرار می گرفت.

علیرغم بحث های جدی، سعود الفیصل اما گاهی طنز و کنایه را نیز برای اعلام مواضع شدید کار می برد. یک بار درباره روابط متشنج سعودی-آمریکا در سال 2004 گفت این روابط «به ازدواج اسلامی شبیه است، پادشاهی سعودی تا زمانی که میان همسران خود عدالت برقرار می کند، می تواند چند همسر داشته باشد».

در حاشیه نشستی با مشارکت وزرای خارجه عرب در سال 1999، سعود الفیصل در محل اقامت خود با شماری از خبرنگاران و نویسندگان گفتگو می کرد. سخن در محور وضعیت عراق پس از ضربات «روباه صحرا» می چرخید. همزمان نیز تظاهرات اعتراضی علیه حملات آمریکا و ویرانی ناشی از آن، سراسر جهان عرب را فرا گرفته بود، برخی از کشورهای عربی و در راس آنها سعودی تلاش داشتند از شرایط استفاده کرده محاصره عراق را شکسته، بطور مستقیم با دولت این کشور وارد گفتگو شوند، صدام حسین اما با قطعنامه 1284 مبنی بر تشکیل کمیته نظارت و حقیقت یاب مخالفت کرده، فرصت تحرک عرب ها را که می توانست به تغییر مسیر رویدادها بینجامد، ناکام گذاشت.

در آن نشست، یکی از همکارانمان از شاهزاده سعود الفیصل درباره احتمال ازسرگیری تلاش عربی و تفاهم مستقیم با عراق به منظور شکستن محاصره اعمال شده بر ملت این کشور پرسید.

شاهزاده لبخندی زد و پرسید: «آیا در میان شما کسی ترکی می داند؟» سپس در ادامه گفت: پرزیدنت صدام حسین همانند آن پاشای ترک رفتار می کند که به روز بدی افتاده بود، این پاشا دیگر حتی نمی توانست که قوت روزانه فرزندانش را تامین کند. برخی از دوستانش به او پیشنهاد کردند تا به دنبال کاری بگردد. او با اکراه پذیرفت. یکی از دوستان سبدی و دیگری مقداری تربچه به او دادند تا به عنوان تربچه فروش دوره گرد مشغول به کار شود. پاشای تربچه فروش به بازار رفت و با غرور فریاد می زد: آهای پدر سوخته ها تربچه دارم، تربچه! ما با چنین صدام حسینی روبرو هستیم. او تنها یک سبد تربچه دارد اما همچون یک پاشا رفتار می کند.

خداوند شاهزاده سعودالفیصل را بیامرزد. وی گاهی با قاطعیت و گاهی با طنز مواضع کشور ما را اعلام می کرد. وی تاریخ سیاسی و دیپلماسی ما را نوشت و درگذشت.

منبع: روزنامه فرامنطقه ای الحیات چاپ لندن

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.