یمن؛ پیامدهای ماجراجویی رژیم ولایت فقیه

منصور امان
منصور امان
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مُداخله‌گری آقای خامنه‌ای و همدستانش در یمن همچنین با تشدید دُشمنی‌ها در منطقه و به آشوب کشاندن قلمرو زیست مُشترک ملل آن، مردُم ایران را آماج تهدید‌ها و خطرهای پیش بینی پذیر و نیز غیرقابل پیش بینی قرار می‌دهد.

پس از ماه‌ها جنگ نمایندگی جمهوری اسلامی علیه عربستان سعودی در یمن به طور پنهان، اکنون با حمله نظامی این کشور و مُتحدان منطقه‌ای آن به صنعا، این درگیری به گونه رسمی و سرگُشاده شُعله ور گردیده و در آستانه تبدیل به یک رویارویی مُستقیم قرار گرفته است.

عربستان سعودی در واکُنش به پیشروی شبه نظامیان حوثی و نیروهای نظامی وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهور سرنگون شده یمن، به مُداخله نظامی در این کشور روی آورده است. ریاض توانسته است برای برداشتن این گام، ائتلافی از کشورهای عربی خلیج فارس (به جُز عُمان) و نیز مصر، اُردُن و پاکستان تشکیل دهد و پُشتیبانی ایالات مُتحده را نیز به دست آورد.

از هنگام آغاز بُحران سیاسی در یمن که بیش از همه در رقابت قبایل این کشور در کسب نُفود سیاسی و اقتصادی بیشتر و همچنین دسیسه چینی اجزای بوروکراسی آن علیه یکدیگر ریشه دارد، جمهوری اسلامی به گونه فعال به جانبداری از قبیله شیعه حوثی در برابر رُقبای سُنی آن پرداخته است. حُجت الاسلام علی شیرازی، یک نماینده آقای خامنه‌ای در واحد تروریستی قُدس، در باره این رویکرد توضیح داده است: «انصار الله یمن، نُسخه مُشابه حزب الله لُبنان است.»

به این ترتیب رژیم ولایت فقیه همچون نمونه‌های عراق و سوریه، یک بار دیگر با سمت و سوی فرقه‌ای دادن به بُحران داخلی موجود، به موج سواری روی آثار و پیامدهای خونین و فاجعه بار آن پرداخته تا به رویای جُنون آمیز خویش، تبدیل به «قُدرت منطقه‌ای»، پر و بال بیشتری بدهد.

رژیم مُلا‌ها به عُنوان تنها پُشتیبان حوثی‌ها، گام به گام شروع و تشدید جنگ داخلی در یمن را تشویق کرده و به جلو رانده است. حاکمان ایران و از جُمله آن‌ها، آقای جعفری، سرکرده سپاه پاسداران، با ابراز شادمانی از تحولات ویرانگر یمن بشارت می‌دادند که «در یمن انقلابی بُزُرگ شبیه انقلاب ایران» رُخ داده و آقای حُسین شریعتمداری، جریده نویس اندرونی آقای خامنه‌ای، تحریک می‌کرد: «انقلاب اسلامی در حال وقوع یمن گام مهار نشدنی و بُلندی است که فروپاشی حُکومت آل سعود را به دُنبال خواهد داشت.»

تازه‌ترین رویداد‌ها پیرامون یمن و مُداخله نظامی ائتلاف منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای، بر این بستر به حرکت درآمده است؛ آتشی که رژیم ولایت فقیه به گونه پیوسته بر آن بنزین ریخته و اینک می‌رود تا ابعاد خطرناک‌تر و مهارناپذیری بیابد.

پیامدهای ماجراجویی رژیم ولایت فقیه اما فقط دامان مردُمان یمن را در شکل تبدیل میهنشان به باتلاق دولت شکست خورده و به بازیچه بدل شدن حاکمیت ملی آن‌ها در دست قُدرتهای خارجی نمی‌گیرد. مُداخله‌گری آقای خامنه‌ای و همدستانش در یمن همچنین با تشدید دُشمنی‌ها در منطقه و به آشوب کشاندن قلمرو زیست مُشترک ملل آن، مردُم ایران را آماج تهدید‌ها و خطرهای پیش بینی پذیر و نیز غیرقابل پیش بینی قرار می‌دهد.

مردُم ایران تا همینجا هزینه نابخردی و سبُکسری اتُمی رژیم ولایت فقیه را بیش از تاب و توان خویش پرداخته‌اند، آن‌ها نیاز ندارند با ماجراجویی خارجی – فرقه‌ای مُلا‌ها به کام یک بُحران فلاکت بار تازه فرو روند.

منبع: ایران پرس نیوز

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size