مسئول مستقیم سرنوشت دردناک یونس‌ها!

شهباز نخعی
شهباز نخعی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

بنابراین داشتم که نوشتار این هفته راصرف شادباش گویی به هم میهنان برای فرارسیدن بهار و نوروز باستانی کنم و از زنده یاد فریدون مشیری و سروده ماندگارش «نرم نرمک می‌رسد از ره بهار» یاد نمایم. دریغا که در آخرین روز‌ها خبری دردناک چنان غرق ماتم و اندوهم کرد که دیگر جایی برای این ابراز شادمانی مختصر هم باقی نگذاشت.

در ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی، محمد بوعزیزی، جوان دستفروش تونسی در اعتراض به توقیف کالا‌هایش توسط یک مأمور شهرداری، خود را دربرابر ساختمان شهرداری به آتش کشید و ۱۸ روز بعد، در ۴ ژانویه ۲۰۱۱ درگذشت. خودسوزی و مرگ بوعزیزی آغازگر انقلابی در تونس شد که ۳۳۸ کشته و بیش از ۲۰۰۰ مجروح به جا گذاشت و به رغم سرکوب وحشیانه رژیم استبدادی حاکم، سرانجام به فرار زین العابدین بن علی دیکتاتور تونس منجرشد و به ۲۳ سال حکومت استبدادی او پایان داد.

پیامد انقلاب تونس، یک رشته قیام‌های مردمی موسوم به «بهار عرب» درکشورهای مصر، لیبی، موریتانی، مراکش و سوریه شد که در برخی ازاین کشور‌ها منجر به برکناری و سقوط دیکتاتور‌ها گردید، در برخی دیگر به انجام اصلاحات در ساختار سیاسی – اجتماعی انجامید و شوربختانه در سوریه با همدستی جنایتکارانه و بدخواهانه نظام ولایت مطلقه فقیه و اهمال و تعلل باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا، به جنگ داخلی خونینی مبدل شد که سازمان ملل متحد آن را «جنایت علیه بشریت» نامیده و تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها تن آواره و بی‌خانمان به جا گذاشته و روز یکشنبه گذشته، ۱۵ مارس، وارد پنجمین سال خود شد.

روز شنبه گذشته تاریخ تکرار شد: به گزارش خبرگزاری فعالان حقوق بشر در ایران «هرانا»: «یک شهروند ۳۴ ساله خرمشهری به نام یونس عساکره، در اعتراض به جمع کردن دکه میوه فروشی و وضعیت معیشتی‌اش، مقابل شهرداری خرمشهر خود را آتش زد. به گفته منابع محلی این شهروند خرمشهری که با استفاده از یک گالن بنزین دست به خودکشی زد، به بیمارستانی در اهواز منتقل شده و گفته می‌شود با بیش از ۷۰ درصد سوختگی، حال وی بسیار نامناسب است».

«هرانا» در گزارش خود می‌افزاید: «رفتار مأمورین شهرداری بخصوص واحد مقابله با سدمعبر درشهرهای مختلف کشور تاکنون حوادث متعددی به جا گذاشته است. درمورد این شهروند خرمشهری نیز گزارش شده که درخواست مجوز نامبرده از مدت‌ها پیش به شهرداری ارایه شده و بدون پاسخ مانده بود».

به گزارش تارنمای خبری «ایران پرس نیوز»: «روز سه شنبه ۲۶ اسفند، بیش از یکصد تن از مردم خرمشهر درمقابل شهرداری این شهر، در واکنش به خودسوزی «یونس عساکره» تجمع کردند که این امر به دخالت نیروی انتظامی و تهدید اقوام این کارگر توسط اداره اطلاعات این شهر منجر شد... استقرار حدود ۵۰۰ نظامی در نقاط حساس شهر، ازجمله ساختمان شهرداری و فرمانداری گزارش می‌شود».

در ادامه گزارش بالا آمده است: «یک روز پس از تجمع اعتراضی، عبدالرضا عساکره، برادر یونس عساکره ضمن شرح وضعیت وخیم برادرش، تأکید کرد که با گذشت دو روز از حادثه، هیچ مسئولی از شهرداری پیگیر وضعیت برادرش نشده و اضافه کرد: شدت سوختگی برادرش به حدود ۹۰ درصد رسیده است و خونریزی داخلی قلب و ریه‌ها مشاهده شده اما به دلیل سوختن رگ‌ها و حتی عصب‌های یونس، امکان خون گرفتن برای آزمایش نیست».

روز سه شنبه ۲۶ اسفند، شهرداری خرمشهر بیانیه‌ای منتشر کرد که نشان دهنده میزان سبک مغزی کارگزاران حکومت آخوندی است. دراین بیانیه، شهرداری خرمشهر ضمن ابراز همدردی با شهروندان و خانواده عساکره، خواستار ارایه شکایت به مقامات مافوق شهرداری برای پیگیری شد!

فعالان مدنی و شهروندان خرمشهر به بیانیه شهرداری پاسخی خشمگینانه دادند: «تحجر و افراط و تندروی برای ما مردم مظلوم خرمشهر، و وقاحت هرچه تمام‌تر برای شما غاصبین حق مردم که اکنون به جای استعفا و کناره گیری خود، با وقاحت هرچه تمام تربیانیه صادر می‌کنید و نمک بر زخم مردم خرمشهر می‌پاشید! از کدام مقام مافوق صحبت می‌کنید؟! نکند‌‌ همان مقام مافوق را می‌گویید که راس مشکلات در شهر است و شخص شهردار می‌باشد؟!».

پاسخ تند فعالان مدنی خرمشهر با این عبارات پایان می‌یابد: «پیام نهایی شهروندان خرمشهری به شما افراد ابن الوقت این است که هرچه سریع‌تر جایگاه‌هایی که برای خدمت به مردم در شهرداری اشغال کرده‌اید را تخلیه کنید و خشم وعصبانیت این مردم را بیش از این نکنید».

به نقل از دانشنامه «ویکی پدیا»: «یوسف قرضاوی، یکی از فقهای مصر، در همدردی با محمد بوعزیزی و افراد دیگری که به تأسی از او دست به خودسوزی زده‌اند را قربانی تبعیضات اجتماعی خواند و مسئولیت مرگ آن‌ها را برعهده حاکمان کشور دانست». این ابراز نظر شجاعانه و آگاهانه در زمانی بود که جامع الازهر، مهم‌ترین مرجع صدور فتوا در جهان اسلام، با محافظه کاری هرچه بیشتر به این بسنده کرده بود که اعلام کند خودکشی در اسلام حرام است!

این نظر درست فقیه مصری را درمورد حکومت غاصب حاکم بر کشورمان می‌توان چنین تعمیم داد که از آنجا که نظام ولایت مطلقه فقیه حکومتی یک نفره با اختیاراتی فرا‌تر از اختیارات خدای متعال است – وهمه مهره‌های دیگر مانند رییس جمهوری، مجلس، قوه قضاییه و... چیزی جز چیدمان‌های آرایشی و تزئینی یا دست بالا کار‌پردازی نیستند – بنابراین، براساس اصل تناسب اختیار و مسئولیت، شخص ولی مطلقه فقیه مسئول مستقیم سرنوشت دردناک امثال یونس‌ها است!

منبع: ایران پرس نیوز

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید