«سیلی محکم به گوش اوباما»!

شهباز نخعی
شهباز نخعی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

در نظام سیاسی ایالات متحده امریکا، خوار و خفیف شدن رییس جمهوری چیز بی‌سابقه‌ای نیست. این امر تا حدود زیادی ناشی از وجود نظام دوحزبی در امریکا است که دو حزب عمدهٔ آن را برای دستیابی به قدرت مستقیما رودرروی یکدیگر قرارمی دهد و راه را بر همکاری، تفاهم، مصالحه یا ائتلاف می‌بندد. درنظام‌های سیاسی چندحزبی مانند فرانسه، آلمان، اسراییل، یونان و...، به دلیل اینکه امکان همکاری و ائتلاف بین احزاب مختلف وجود دارد، کمتر کار به رودررویی مستقیم و درگیری‌های شدید می‌کشد.

از میان موارد برخورد شدید بین دو حزب عمده امریکا، دموکرات و جمهوری خواه، که به از دست رفتن اعتبار و حیثیت رییس جمهوری منجرشده، درزیر به دو مورد اشاره می‌کنم:

مورد نخست رسوایی «واترگیت» است که به کناره گیری ریچارد نیکسون رییس جمهوری امریکا و به محاکمه کشیده شدن او منجرشد: درسال ۱۹۷۲، درجریان مبارزات انتخاباتی، مأموران پلیس فدرال امریکا، اف بی‌آی، در ستاد انتخاباتی حزب دموکرات که در هتلی در واشنگتن به نام «واترگیت» مستقرشده بود دستگاه‌های شنود کارگذاشتند و اسناد و مدارکی را نیز دزدیدند. این اقدامات خلاف قانون توسط دوتن از روزنامه نگاران جسور روزنامه «واشنگتن پست» افشاء شد و افکار عمومی را برانگیخت. پیگیری این افشاگری حقایق دیگری را نیز درمورد تکرار این اقدامات درموارد دیگر برملا کرد و رسوایی بزرگی برای ریچارد نیکسون به بارآورد. پس از ماه‌ها کشمکش و جنجال، زمانی که قطعی شد که کنگره به استیضاح نیکسون رأی خواهد داد، او درسال ۱۹۷۴ از سمت خود کناره گیری کرد. نیکسون در رسوایی «واترگیت» به ارتکاب سه جرم: جلوگیری از اجرای عدالت، سوء استفاده از قدرت و اهانت به کنگره متهم و محکوم شد ولی معاون او جرالد فورد که پس از کناره گیری نیکسون رییس جمهوری شده بود، او را عفو کرد.

مورد دوم، رسوایی جنسی بیل کلینتون و رابطه‌اش با مونیکا لوینسکی است. درسال‌های میانی دهه ۱۹۹۰، افشای رابطه جنسی بیل کلینتون با یک زن جوان کارآموز کاخ سفید به نام مونیکا لوینسکی رسوایی بزرگی برپاکرد و به اعتبار و حیثیت مقام ریاست جمهوری لطمه‌ای جبران ناپذیر زد. این افشاگری و پیگیری آن توسط حزب جمهوری خواه انجام شد و اگرچه کلینتون توانست با زحمت فراوان از استیضاح کنگره و تعقیب قضایی جان به دربرد، اما بردوره دوم ریاست جمهوری او اثر منفی گذاشت و او را در موضع ضعف قرارداد. کلینتون ابتدا منکر داشتن رابطه نامشروع با مونیکا لوینسکی شد اما براثر افشای مدارک غیرقابل انکار ناگزیر دربرابر دوربین‌های تلویزیون به گناه خود اعتراف و از مردم امریکا عذرخواهی کرد. درسال ۱۹۹۹ مجلس سنا کلینتون را به اتهام شهادت دروغ و تلاش برای جلوگیری از اجرای عدالت پای میز محاکمه کشید اما بخت با او یار شد و تنها با تفاوت یک رأی توانست از محکومیت و مجازات جان به دربرد. شاید بتوان گفت که افشای رسوایی کلینتون زمینه را برای پیروزی نیم بند و تقلب آمیز جرج دبلیو بوش در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال ۲۰۰۰ فراهم کرد.

ازماه نوامبر گذشته که جمهوری خواهان درهردو مجلس نمایندگان و سنا به اکثریت دست یافتند، قابل پیش بینی بود که درگیری‌هایی بین کاخ سفید و کنگره امریکا رخ خواهد داد و باراک اوباما را ناگزیر خواهد کرد که بهای انفعال و تعلل‌های ۶ سال گذشته خود را بپردازد. این امر چند هفته پیش با دعوت رییس مجلس نمایندگان امریکا از بنیامین نتانیاهو برای ایراد سخنرانی در نشست کنگره آغاز شد و به رغم مخالفت کاخ سفید و شخص باراک اوباما با این دعوت، نتانیاهو هفته گذشته روز سه شنبه ۳ مارس در کنگره امریکا حاضرشد و درمیان استقبال و تشویق‌های مکرر نمایندگان دومجلس به سخنرانی پرداخت و صریحا به دولت اوباما درمورد «توافق بد» با حکومت جمهوری اسلامی درمورد مساله هسته‌ای هشدار داد.

هنوز درد این ضربه سنگین تسکین نیافته بود که دوشنبه این هفته، ۹ مارس، ۴۷ سناتور جمهوری خواه – از مجموع اکثریت ۵۳ تنی جمهوری خواهان در سنا – با نوشتن نامه‌ای سرگشاده به مقامات جمهوری اسلامی، ضربه سنگین دیگری به ته مانده اعتبار و حیثیت باراک اوباما واردکردند.

با این ضربه حزب جمهور خواه ثابت کرد که در مخالفت خود با سیاست خارجی باراک اوباما – به ویژه درمورد پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی – مصمم و پابرجاست و تمهیدات دیگری نیز در چنته دارد. به گزارش خبرگزاری حکومتی «ایسنا» به نقل از خبرگزاری امریکایی «بلومبرگ» درتاریخ دوشنبه ۹ مارس: «۴۷ تن از سناتورهای جمهوری خواه امریکایی درنامه‌ای سرگشاده به مقامات ایران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌ای میان امریکا و ایران تنها تا پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما دوام خواهد داشت». در بخشی از این نامه آمده است: «با توجه به مذاکرات هسته‌ای تیم مذاکره کننده ایران با دولت امریکا، به نظر می‌رسد مقامات ایرانی با سیستم قانونی امریکا به درستی آشنا نیستند. هرگونه توافقی درصورت عدم تأیید کنگره عملی نخواهد شد و تنها درکاخ سفید باقی خواهد ماند... رییس جمهوری بعدی به راحتی می‌تواند این توافق را به طور کلی لغو کند و کنگره نیز می‌تواند مفاد این توافق را درزمان دلخواه تغییردهد».

سخنگوی کاخ سفید انتشار این نامه را ادامه رویکرد حزبی جمهوری خواهان برای تخریب مذاکرات هسته‌ای توصیف کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گوش به فرمان ولی مطلقه فقیه نیز به سناتورهای جمهوری خواه درس حقوق بین الملل و قانون اساسی امریکا داد: «به اعتقاد ما این نامه هیچ ارزش حقوقی ندارد و صرفا یک ترفند تبلیغاتی است... سناتور‌ها نه تنها با مقررات حقوق بین الملل بیگانه‌اند، بلکه حتی به طور کامل با ریزه کاری‌های قانون اساسی خود درمورد اختیارات رییس جمهوری امریکا دراجرای سیاست خارجی نیز آشنا نیستند»!

سناتور تام کاتن، که تنظیم کننده نامه سرگشاده است، در پاسخ به ظریف گفت: «مقامات رژیم ایران، که به گفته بسیاری از کار‌شناسان مسایل ایران فهمی از نظام قانون اساسی امریکا ندارند، باید این را بدانند که توافقی که توسط کنگره تأیید نشود مورد قبول واقع نخواهد شد، چه الان و چه در آینده». کمترین چیزی که دراین باره می‌توان گفت این است که به فرض درست بودن ادعای آقای ظریف، توافقی که او این همه به آن دل بسته است چیزی جز یک منبع جدید ایجاد تنش و تشنج نخواهد بود در صورتی که ظاهرا هدف از این مذاکرات پایان بخشیدن به تنش و تشنج‌های موجود بوده است!

تارنمای «عصرایران» گزارشی تحلیلی از وبسایت «وکس» را منتشرکرده است. در بخشی از این تحلیل آمده است: «به نظر می‌رسد با امضای این نامه ازسوی اکثریت قریب به اتفاق سناتورهای جمهوری خواه، محافظه کاران امریکا ازهم اکنون رژیم ایران را دشمن شماره یک خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ قرارداده‌اند». در بخش دیگری ازاین گزارش تحلیلی هم نوشته شده: «رژیم ایران تنها یکی از مسایل در سیاست خارجی جمهوری خواهان نیست، بلکه تبدیل به مسأله اصلی سیاست خارجی آن‌ها شده است. برآیند مشترک و نظر غالب جمهوری خواهان امریکا این است که سیاست خارجی دولت اوباما به تقویت و توانمندی رژیم ایران در منطقه منجرشده است. این نگرانی جمهوری خواهان حتی از توافق احتمالی هسته‌ای فراترمی رود. امتناع اوباما از مداخله جدی علیه رژیم بشار اسد در سوریه – که یکی از مهم‌ترین متحدان منطقه‌ای رژیم ایران است – ازنظر جمهوری خواهان به تقویت جایگاه منطقه‌ای حکومت ایران انجامیده است» و سرانجام نتیجه گیری می‌کند که: «چه اوباما با رژیم ایران توافق کند و چه توافق نهایی هسته‌ای صورت نگیرد، جمهوری خواهان با انتشار این نامه، شمشیر‌ها را ازرو برای رژیم ایران درعرصه سیاست خارجی امریکا بسته‌اند».

کوته بینی و خود نابغه پنداری خصلت ذاتی حکومت آخوندی است که طبعا در رفتار آن به نمایش گذاشته می‌شود. توافق اولیه درمورد پرونده هسته‌ای با ۱+۵ در پاییز سال ۲۰۱۳ امضا شد و از ابتدای سال ۲۰۱۴ گفتگوهای مربوطه – به مدتی که ۶ ماه پیش بینی شده بود – آغاز گردید. اگر رهبر معظم که خود را سکان دار کشتی – درحال غرق – سیاست خارجی می‌داند، پس از «نرمش قهرمانانه»‌اش آنقدر ادا و اطوار در نمی‌آورد و اجازه می‌داد که مذاکرات بدون تمدیدهای بیهوده به نتیجه برسد، و دست کم به اندازه آیت الله خمینی شهامت و جسارت می‌داشت که جام زهر را یک باره سربکشد، توافق نامه این چنین به دست انداز نمی‌افتاد و می‌توانست در نیمه سال ۲۰۱۴ امضاء شود و با این سد سدید مخالفت، تهدید، تنش و تشنج روبرو نمی‌گردید. دریغ و افسوس که سرنوشت کشور دردست‌های بی‌کفایت حکومتی کوته بین و ناکارآمد گرفتار شده که جز به بقای خسارت بار خود نمی‌اندیشد، دور‌تر از نوک دماغ خود را نمی‌بیند و منافع ملی برایش مفهومی ندارد.

درسوی دیگر معادله، همین ایراد به باراک اوباما نیز به دلیل تردید، بی‌تصمیمی و تعلل‌هایش وارد است و کم و بیش سزاوار رفتار خشن و توهین آمیزی است که جمهوری خواهان با او می‌کنند. رفتار تحقیر کننده‌ای که به نقل از روزنامه امریکایی «پولیتیکو»، رهبر دموکرات‌های مجلس سنا آن را به مثابه «سیلی محکمی به گوش اوباما» خوانده است!

منبع: ایران پرس نیوز

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size