فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جلال یعقوبی

  <p>نویسنده و فعال ایرانی</p>

  نویسنده و فعال ایرانی

  ولی‌فقیه و شاه را مقایسه نکنید

  رژیم پهلوی همه فاسد بودند اما امروز مبنا بر پاکدستی است

  همزمان با مراسم دهه سالگرد انقلاب و گستردگی افشاگری مفاسد اقتصادی که تا بالاترین مراتب جمهوری اسلامی را در برگرفته و ده ها کمیته و کمیسیون برای مبارزه با آن تشکیل شده و خود ابراز می دارند که نتوانسته اند مانع از گسترش فساد اقتصادی و اجتماعی شوند، پاسدار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین، از اینکه برخی میان جمهوری اسلامی و حکومت پهلوی مقایسه می‌کنند، انتقاد کرد و اظهار داشت که مبنای جمهوری اسلامی بر پاک دستی و صداقت است.

  خبرگزاری ایلنا، از قول رئیس سازمان بسیج نوشت: "گاهی یک فرد فساد می‌کند که نظام با جدیت پیگیری و برخورد می‌کند اما برخی آن را بهانه قرار داده و همراه با رسانه‌های استکباری و صهیونیستی به آن دامن می‌زنند و برخی در این زمینه رژیم پهلوی که فساد افراد در راس آن یک قاعده بود و همه فاسد بودند را با نظامی که مبنایش بر پاک دستی و صداقت است مقایسه می‌کنند."

  او اضافه کرد: "اینها یادشان رفته که چه چیزی را با چه چیزی مقایسه می‌کند، رژیم پهلوی که فساد افراد در راس آن یک قاعده بود و همه فاسد بودند مگر اینکه خلافش ثابت می‌شد را با نظامی که مبنایش بر پاک دستی و صداقت است مقایسه می‌کنند."

  محمدرضا نقدی همچنین گفت: "ارزش املاک شخصی شاه ملعون صرف نظر از اموال غیرمنقول و کاخ‌های متعدد ۲۲ میلیارد دلار بود که به قیمت امروز می‌شود بیش از یکصد میلیارد دلار یعنی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان، این فقط یک فقره از دزدی‌های آن خاندان است. خواهر شاه که یکی از بزرگترین قاچاقچیان هروئین جهان بوده و دیگر اعضای خانواده هر کدام مفاسد چندین میلیارد دلاری داشتند."

  چند روز پیش هم آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان، از اینکه "هالیود" آنچه را که "حقانیت انقلاب اسلامی" می‌نامید، دچار تردید کرده است، ابراز نگرانی کرده بود. نماینده رهبر جمهوری اسلامی در خراسان رضوی گفته بود: "هالیوود با ساختن فیلمهایی، پیروزی انقلاب را یک کودتای ظالمانه علیه رژیم پهلوی به تصویر می‌کشد و جوانان امروز ما را دچار تردید می‌کند."

  به گزارش سایت صبح‌توس وی که در گردهمایی مسئولین ستادهای نمازجمعه استان سخن می‌گفت، تاکید داشت: " نسل سوم ما امروز با سوال اینکه چرا انقلاب کردیم روبروست و چرا هر دولتی که بر سر کار آمد آن را تخطئه کردیم؟ جوانان می‌گویند بنی‌صدر که خائن بود، موسوی هم که جزء سران فتنه از آب در آمد، دولت اصلاحات هم که بی بندوباری و ولنگاری را ترویج کرد و احمدی نژاد هم که آنگونه از آب درآمد. از این رو جوانان نسل سوم در حقانیت انقلاب دچار تردید شده‌اند و این فکر به ذهنشان خطور می‌کند که شاید رژیم پهلوی نظامی بر حق بوده است."

  با نزدیک شدن به سالگرد پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷، اظهار نظر نیروهای سیاسی درون حکومت ایران دررباره این انقلاب و نتایج آن افزایش یافته است. مقایسه حکومت پهلوی و حکومت جمهوری اسلامی و میزان کارآمدی آنها یکی از مواردی است که حتی مورد توجه مسئولان حکومت نیز هست. وضعیت ایران و افزایش نارضایتی عمومی از فساد و ناکارآمدی حکومت و همچنین ستایش از حکومت پیشین، چنان است که حتی آیت‌الله خامنه‌ای نیز چندی پیش ناچار به واکنش در برابر آن شد و به دفاع از جمهوری اسلامی در مقایسه با حکومت پهلوی پرداخت.

  او در اواخر آذرماه گذشته، گفته بود: "در کشور خودِ ما حکومت طاغوت و دیکتاتوری سیاهِ دوره‌ی رضاخان را که نظیرش کمتر در تاریخ ما دیده شده، انگلیسیها سرِکار آوردند، بعد همانها محمدرضا را هم سرِکار آوردند. پس از مدت کوتاهی که دکتر «مصدّق» با نهضت ملی سرِ کار آمد، یکی دو سالی هر طور بود تحمّل کردند، آخر تحملشان تمام شد و خودِ امریکا و انگلیس با هم همدست شدند و کودتای ۲۸ مرداد را راه انداختند و بیست‌وپنج سال حکومت دیکتاتوری سیاهِ مبتنی بر کودتای سرلشکر «زاهدی» را در ایران سرِپا نگه داشتند."

  چندی بعد و در تاریخ نوزدهم دی‌ماه در جمع گروهی از مردم قم، بار دیگر از "دیکتاتوری سیاه" پهلوی سخن گفت و ابراز نگرانی کرد که: "امروز انگیزه‌ها وجود دارد براى تحریف، یعنى سعى می‌کنند چهره‌ خبیث‌ترین و زشت‌ترین و سیاه‌روترین عناصر حُکّام تاریخى اواخر این ملّت را به شکلى آرایش کنند که حقیقت براى مردم مکشوف نشود و نفهمند با این انقلاب چه کردند."

  خامنه‌ای سپس خصوصیات حکومت شاه را چنین توصیف کرده بود: "یکى از خصوصیّات آن رژیم فاسد، دیکتاتورىِ سیاه و خفقان عجیب علیه مردم، با قساوت‌آمیزترین روشها [بود] که ممکن است در جاهاى دیگرى از کشورها هم وجود داشته باشد. [...] حرفهاى فراوان و موثّق [وجود دارد] از آنچه اینها با مردم، با مبارزین و با کسانى که انتقاد داشتند - ولو انتقادهاى اندک - داشتند انجام می‌دادند؛ رفتارهایى که اینها می‌کردند، آن شکنجه‌ها، آن فشارهاى عجیب و غریبِ جسمى و روحى، آن زندانهاى مخوف، که امروز برخى از نشانه‌هاى آنها هست که افراد میروند مى‌بینند تعجّب می‌کنند. یکى از کارها این بود، اینها با قدرت زور و استبداد و فشار بر مردم، حکومت خودشان را ادامه میدادند" خامنه‌ای اضافه کرده بود: "خصوصیّت دوّم، وابستگى ذلّت‌آمیزى بود که اینها به قدرتهاى خارجى داشتند. [...]خصوصیّت سوّم این رژیم خبیث، فساد بود. انواع فساد، از فسادهاى جنسى بگیرید که مبتلابه تقریباً همه‌ى دربارى‌ها و دوروبرى‌ها و مانند اینها بود که دیگر حالا داستانهایش شرم‌آور است. آن روز خیلى از آحاد مردم هم میدانستند، اگرچه جرأت نمیکردند بر زبان بیاورند. گاهى از قلم خارجى‌ها درمیرفت، چیزهایى را میگفتند فساد جنسى، فساد مالى، نه فقط در سطوح متوسّط که هر وقتى ممکن است پیش بیاید؛ نخیر، در عالى‌ترین سطوح کشور. از طرف شخص محمّدرضا و دوروبرى‌هایش، بالاترین فسادهاى مالى، بزرگ‌ترین رشوه‌ها، بدترین دست‌اندازى‌ها، خباثت‌آلودترین فشارها بر منابع مالى ملّت به‌وجود مى‌آمد."

  رهبر جمهوری اسلامی همچنین تاکید داشت: " بى‌اعتنائى به مردم؛ ازجمله‌ى خصوصیّات مهمّ رژیم طاغوت بى‌اعتنائى به مردم بود؛ مردم به‌هیچ‌قیمت به‌حساب نمى‌آمدند."

  انتشار سخنان خامنه‌ای و نگرانی او از "مکشوف نشدن حقیقت" برای مردم و اینکه "مردم نفهمند که چرا انقلاب کردند"، نشان می داد که این نگرانی بصورتی جدی در میان مسئولان حکومتی ایران وجود دارد.

  به همین دلیل، دیگر مسئولان جمهوری اسلامی نیز تلاش کردند که نظرات آیت‌الله خامنه‌ای را آشکارتر بیان کنند.

  البته به نظر می‌رسد که درباره دستاوردهای انقلاب سال ۱۳۵۷، حتی درون حکومت ایران هم نظرات مختلفی وجود دارد. دیروز سخنان غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی و از نزدیکان هاشمی‌رفسنجانی هم منتشر شد که گفته بود: "من نمی‌دانم آمارهایی که در کشور منتشر می‌شود چقدر درست است، اما اینها می‌تواند باعث ناامیدی و سرشکستگی نسل جوان شود؛ نسلی که پدرانشان این انقلاب را به‌پا کردند و حالا نگاه می‌کنند و می‌بینند چندمیلیون‌نفر بیکار داریم و این افتخار نیست. البته متاسفانه آمارها هم مثل خیلی چیزهای دیگر اینقدر دستکاری شده و نمی‌دانم که این آمارها درست است یا نه اما آمار اعتیاد و طلاق و سقط‌جنین و مسایل اینچنینی به‌گونه‌ای است که اگر خدای ناکرده واقعیت داشته باشد، ما باید در هر ٢٢بهمن تلاش کنیم تا اینها را کاهش دهیم." به گزارش روزنامه شرق، کرباسچی که در جمع اعضای این حزب در استان اردبیل سخن می گفت، تاکید کرد: "کارآمدی این نیست که ما بعد از ٣٠سال به مردم حرف‌هایی را بزنیم که در زمان جنگ هم به مردم اینطور حرف‌ها را نمی‌زدیم. مگر در زمان جنگ با همه سختی‌های شرایط آن زمان، نخست‌وزیر وقت یک‌بار به مردم گفت که چون ما جنگ داریم و نیاز به ارز داریم، شما یک‌وعده در روز غذا بخورید؟"

  منبع: روزآنلاین

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران