.
.
.

هوشنگ اسدی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهمن ماه هفته اول را پشت سر می‌گذارد و به روز «امام آمد» می‌رسد؛ روزی که قرار بود سرآغاز آبادی وآزادی ایران باشد. پول نفت بر سر سفره‌ها برود و حتی مارکسیست‌ها آزادانه سخن بگویند. «شیطان بزرگ» از اریکه فروافتد، پرچم ظفر نمون اسلام بر فراز کاخ‌های سرخ و سفید به اهتزاز درآیدو رابطه «می‌ش» ایران با «گرگ» آمریکا دیگر شود.

و درست همین روز‌ها وزیر خارجه «نظام» که از افسانه قهرمانی‌اش لبخندی چند منظوره باقی مانده است، همراه وزیر خارجه آمریکا که لابد برای خوشامد حریف حتی کراوات سبز همیشگی را هم بگردن ندارد؛ در خیابان‌های ژنو قدم می‌زنند. همزمان در تهران دور تازه بازداشت فعالانه مدنی و دانشجویی فعالانه توسط سپاه پاسداران در جریان است ومجلسیان طرح دوفوریتی برای ممنوع‌القلم کردن روزنامه‌نگاران را آماده می‌کنند.

ولی فقیه دوم که میراث فتوای قتل سلمان رشدی را از ولی فقیه اول به ارث برده است در ماجرای «چهارشنبه سیاه پاریس» در گام اول از سخت‌گیری بر «کفار» به جای «محکومیت تروریسم» سخن راند. درگام دوم حتی یک گام عقب می‌نشیند وجوانان غربی را به مطالعه مستقیم قرآن، اسلام‌شناسی و پیوستن به صفوف اسلامی دعوت می‌کند.

اکبر گنجی، می‌نویسد: «عجیب است. رژیم خودکامه‌ای که مدعی است نه تنها نواندیشان دینی ایرانی اسلام را نمی‌فه‌مند، بلکه فقیهی چون آیت‌الله صانعی را به دلیل فتواهای نوگرایانه- در محدوده سنت فقیهان- توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم (فقیهان درباری) از مرجعیت خلع می‌کند، حالا کارش به کجا رسیده است!

محمد مجتهد شبستری و مصطفی ملکیان، به دلیل دگراندیشی دینی، از همه دانشگاه‌ها اخراج شده و از حق تدریس محرومند، اما جوانان غربی دعوت به خوانش مستقیم متن و رسیدن به «فهم صحیح از اسلام» می‌شوند. شبستری و ملکیان و احمد قابل و…اسلام را نمی‌فه‌مند، اما «جوانان غربی» خواهند فهمید».

دکتر حسین باقر‌زاده از زاویه دیگری به موضوع می‌نگرد: «ظاهرا «اسلام انسانی و رحمانی» از کشفیات اخیر جمهوری اسلامی است. نظامی که به هنگام قساوت و آدم‌کشی از «بسم الله القاصم الجبارین» استفاده می‌کرد، وقتی می‌خواهد چهره دیگری از خود نشان دهد به یاد «بسم‌ الله الرّحمن الرّحیم» می‌افتد. سه هفته پیش هم‌‌ همان حکومت که برای سرکوب مخالفان خود از «اشداء علی الکفار» نام می‌برد کنفرانسی تحت عنوان «پیامبر رحمت و مدارا» در تهران برگزار کرد و سخنرانان دولتی در آن با آب و تاب از خصوصیات انسانی و رحم و مدارای پیامبر و اسلام سخن گفتتد. اسلام برای اسلام‌گرایان حاکم همانند کشکول ملا علی است که هر رطب و یابسی را که بخواهند و به سودشان باشد می‌توانند از آن بیرون بکشند. مثلا وقتی آیت الله خمینی می‌خواست فرمان قتل عام مخالفان خود را صادر کند از قتل عام یهودیان بنی قریظه در مدینه به فرمان پیامبر سخن راند (به صحت و سقم این واقعه و تعداد کشتگان کار نداریم؛ مسئله، توجیه قتل عام از سوی خمینی با توسل به این داستان است) در آنجا رحمت و مدارا هیچ محلی از اعراب نداشت - و اکنون‌‌ همان حکومت وفادار به «امام راحل» از «مدارا» در اسلام خود سخن می‌گوید».

و اخبار و اقوال روز- در مقیاس فقط یک هفته از سی وچند سال عمر جمهوری اسلامی- دریچه‌ای بروی فضایی می‌گشایند که آیت الله خامنه‌ای جوانان غربی را به تنفس درهوای آن دعوت می‌کند.

احمد جنتی، یکی از ستون‌های «نظام» که از فضای مجازی عنوان «همشاگردی خدا» را گرفته است، غربیان را «انسان‌های وحشی و ناجور» می‌خواند و مدافعان رفع حصر از رهبران جنبش سبز را «چهار تا عوضی» عنوان می‌دهد. علی اصغر رمضان‌پور در ورای این سخنان «حکومت دشنام» را می‌بیند و از قضا یکی ازه‌مان «انسان‌های وحشی و ناجور غربی» که موافق رفع حصر هم هست، در تهران می‌ه‌مان «نظام مقدس» است: کلودیا روت نایب‌رئیس مجلس آلمان که بااستقبال خوب می‌آیدو بابدرقه بد می‌رود. چند میوه برآمده از فرهنگ «نظام» را به همراه می‌برد. حتما یادش نخواهد رفت که مدعیان تغییرفرهنگ جهان او را «نازی» و «پررو» خوانده‌اند. خانم روت تا پایش به کشورش می‌رسد، به خبر نگاران می‌گوید: «در ایران ترس و کنترل شدید حاکم بود. ما متوجه شدیم که نیروهای امنیتی همه جا حضور دارند و گفت‌وگو و ملاقاتهایی که در نظر داشتیم انجام نگرفت. با فعالین حقوق بشری نتوانستیم دیدار کنیم».

محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور دوران «نکبت» که بعلت فساد مالی محکوم شده، گوشه دیگری از فضای فرهنگی «نظام» را نشان می‌دهدو به محمود احمدی‌نژاد می‌نویسد: «رحیمی محکوم امروز، چوب لجبازی‌ها و آبروبری‌های‌گاه و بیگاه شما را می‌خورد».

مرور روزنامه‌های آخرین روز هفته برای «نگاه هفته» هم مفید فایده است. محمدرضا باهنربرگزاری هرگونه همه پرسی درباره سیاست خارجی را «حماقت» توصیف می‌کند و درباره حصر موسوی، کروبی و رهنورد هم می‌گوید: «آن‌ها حاضر نیستند بعد از آزادی، سایت خبری راه نیندازند، بیانیه صادر نکنند و با این وضع باید در حصر بمانند».

جوانان جهان که لابد آیت الله خامنه‌ای توقع دارد دسته دسته از دامان اسلام بیاویزند، در پرتوآزادی رسانه‌ها، خبر دارند که موسوی و کروبی از استوانه‌های «نظام» و نور چشم ولی فقیه اول بوده‌اند. و از قضا روزهائیست که شکست فاشیسم، هفتاد ساله می‌شود و جهان با انتشار تصاویر اردوگاه آشویتس از این «ننگ» خود را مبرا می‌کند.

مدیر موزه باغ قصر هم لابد برای زدودن خون از دستان «نظام» از افتتاح هتل – زندان خبر می‌دهد و حتی روزنامه نگاران «آقا» رابه اقامت در آن دعوت می‌کند.

روزنامه آرمان ضمن انتشار گزارشی با تی‌تر «دزدی با دست‌های کوچک»، می‌نویسد: «سرقت اصلیترین جرم کودکان و نوجوانان است».

شهیندخت مولاوردی، معاون ریاست جمهوری، اعلام می‌کند که ۵۰۰ زن کارتن‌خواب در تهران وجود دارد و تعداد این زنان «به صورت تصاعدی» در حال افزایش است.

روزنامه قانون در تی‌تر اول خود «مقابله با اقتصاد دزد‌پرور»، ضمن بررسی «راهکارهای مبارزه با فساد اقتصادی» از دیدگاه چند کار‌شناس و حقوقدان، می‌نویسد: «شاید به جرات بتوان گفت که خبر فسادبزرگ مالی معروف به پرونده سه هزار میلیاردی آخرین خبر فسادی بود که افکار عمومی را دچار شوک کرد، اما با انتشار موارد متعددی از پرونده‌های مقاسد اقتصادی، این اخبار دیگر برای افکار عمومی در ایران شوک برانگیز نیست».

شبکه عریض و طویل «صدا وسیمای جمهوری اسلامی» که آنهم قرار بود مانند زندان «دانشگاه» باشد، معلوم نیست چرا قصد زدن کارلوس کی روش مربی تیم ملی فوتبال را دارد و به این بهانه، پرده از یکی از برج‌های طاغوتی تهران و زندگی افسانه‌ای ساکنان آن بر می‌گیرد.

بانک جهانی هم در گزارش مهمش زیر عنوان «چشم انداز‌های اقتصادی جهان» به چشم انداز اقتصاد ایران نگاه خوشبینانه‌ای ندارد.

خانم‌ها! آقایان!

بهمن ماه دیگری است. ما مانده‌ایم و چهار تا آدم «عوضی». دیگر داشت کوبانی آزاد می‌شد که «رقص کردی در دانشگاه آزاد تهران» پا گرفت و تابرادران بجنبند و جلویش را بگیرند شبکه مجازی را تسخیر کرد.

منبع: روز آنلاین

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.