.
.
.

تبلیغات در باره اختلاف آمریکا - ایران

عبدالرحمن الراشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اختلاف ناگهانی بر سر جنگ با داعش پیش زمینه ای دارد. در ابتدا همه طرفها بر سر مبارزه با دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، و بویژه پس از پیروزیهای سریع این گروه در عراق، هم صدا بودند. این طرفها عبارت بودند از ایران، ایالات متحده آمریکا، روسیه، کشورهای خلیج، کشورهای اروپایی و ترکیه. این توافق جمعی آنجا نمایان شد که گذار سیاسی سریع در عراق صورت گرفت و بحرانی که ماهها طول کشیده بود بسرعت پایان یافت. در ظرف دو هفته نوری المالکی از نخست وزیر عراق برکنار شد و نخست وزیر، رئیس مجلس و رئیس جمهور جدید انتخاب شدند. پس از آن نیروهای آمریکایی عملیات هوایی خود را آغاز کردند، و نیروهای داعش را از اطراف سد موصل و کوه سنجر عقب راندند و مجبور به فرار به مناطق داخلی عراق و سوریه کردند.

با این همه این عملیات محدود بود و داعش آنقدر نیرو داشت تا بار دیگر امنیت عراق، منطقه و احتمالا جهان را به خطر بیاندازد. از همین رو کشورهای نگران تصمیم گرفتند کنفرانسی را برای طراحی استراتژی مقابله با این تهدید امنیتی برگزار کنند.

برای مثال، داعش هنوز تعدادی از کارکنان کنسولگری ترکیه در موصل را در اختیار دارد و تهدید کرد که آنها را می کشد. پادشاهی سعودی هم می داند که داعش در پس مرزهای این کشور با عراق پنهان شده است. اروپا می داند که صدها نفر از شهروندان اروپایی برای داعش می جنگند، و آنها در آینده به اروپا باز می گردند و این کشورها را تهدید می کنند. روسیه هم یکی از طرفداران مبارزه با داعش و النصره بود.

درخواست ایران

با نزدیک شدن کنفرانس، دولت ایران خواستار دعوت از رژیم سوریه برای شرکت در این کنفرانس شد. کاملا طبیعی بود که کشور میزبان، یعنی پادشاهی سعودی، این درخواست را رد کند، زیرا رژیم اسد خود باعث این مشکل است، و اگر این رژیم راه حل مسالمت آمیز مصوب در کنفرانس ژنو-1 را می پذیرفت، داعش اصلا بوجود نمی آمد، و این هرج و مرج، خونریزی و آوارگی میلیونها نفر انسان اتفاق نمی افتاد. این رژیم اسد بود که زندانیان القاعده را آزاد کرد، و بخشهایی از سوریه را به داعش سپرد تا به ارتش آزاد سوریه آسیب برساند. و بالاتر از همه، اگر داعش تا کنون 5000 هزار نفر کشته است، رژیم سوریه 200 هزار غیرنظامی این کشور را به کام مرگ فرستاده است.

بنابراین، در جنگ با دهشت افکنی و تروریسم نمی توان با کسی همکار شد که دستانش به خون آغشته است!

با این همه، دولت ایران اعلام کرد که مشارکت رژیم اسد پیش شرط حضور این کشور است. روسیه نیز به دنبال ایران رفت، و گفت که کنفرانس ضد داعش را بایکوت می کند. در اینجا سخنان پرشور برای مبارزه با تروریسم جای خود را به دفاع از داعش داد و اینکه این کنفرانس بر علیه مردم سوریه و عراق و طرحی برای اشغال مجدد است. و این علاوه بر مطالب بی پایه و اساسی بود که در دو سه روز گذشته در رسانه خود منتشر کردند.

این موضوع ما را بیش از پیش متقاعد کرد که داعش در خدمت رژیم سوریه و رژیم ایران است، مخصوصا در سوریه و اگر نه در تمامیت عراق. در لحظات حساس سقوط موصل، بسیاری از آن بیم داشتند که بغداد از دست برود، پس آنها نیازمند پشتیبانی نظامی آمریکا و پشتیبانی سیاسی پادشاهی سعودی برای نجات رژیم عراق در بغداد بودند.

هم اکنون صدای تبلیغات ایرانیان در روزنامه ها، کانالهای تلویزیون ماهواره ای، تویتر و دیگر رسانه های اجتماعی بلند شده است. این تبلیغات به دنبال آن است تا در باره اهداف کنفرانس ایجاد شک و شبه کند، حقایق را وارونه جلوه دهد، و وانمود کند که مبارزه با داعش به نفع کشورهای غربی است.

حقیقت این است که کشورهای منطقه دو سال است که از جامعه جهانی- و بویژه ایالات متحده آمریکا- می خواهند تا در مقابله با گروههای تروریستی با آنها همکاری کنند. متاسفانه کاخ سفید به این درخواست ها توجهی نکرده است. به دنبال فشارهای بین المللی، و پس از جنایت های داعش و النصره و پس از آنکه هزاران غیرنظامی از گروهها و قومیت های مختلف کشته و آواره شدند، رئیس جمهور آمریکا مجبور به اقدام شده است. ایران و رژیم سوریه از این اقدام بین المللی هراسان هستند، زیرا داعش نقشی مخرب در مقابل ارتش آزاد سوریه ایفا می کند، زیرا آمریکائیان ، برای اولین بار متوجه شدند که حمایت از ارتش آزاد سوریه تنها راه برای ایجاد یک رژیم سیاسی جایگزین برای رژیم از کار افتاده بشار اسد است، رژیم سیاسی جدیدی که می تواند با تروریسم مبارزه کند. به همین دلیل ایران و روسیه تصمیم گرفته اند دست به تبلیغات علیه کنفرانس جده بزنند و کمپین جهانی همکاری برای مبارزه با تروریسم را تحریف کنند. اکنون بسیاری از گروههای سیاسی، همچون اخوان المسلمین هم همین تبلیغات ایرانیان را تکرار می کنند.

15سپتامبر 2014

روزنامه الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.