توصیه آمریکا به همکاری با ایران علیه داعش و گشودن درهای جهنم

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به نوشته سر مالکم ریفکایند، رئیس کمیسیون اطلاعات و امنیت مجلس بریتانیا در روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف: "اغلب فراموش می شود که از زمان انقلاب ایران در سال 1979 و سقوط شاه، بارها ایرانیان بصورت غیررسمی با آمریکا همکاری داشته اند، و هر دو طرف بهتر دیده اند که این کار را مخفی نگه دارند. آنها از سر عوامفریبی یا دودوزه بازی دست به چنین همکاری نزده اند. علت این همکاریها همسانی منافع ملی دو کشور و انطباق آنها در موارد خاص بوده و چنینی همکاریی نتیجه منطقی این انطباق بوده است."

ریفکایند توصیه می کند دولت آمریکا باید برای جنگ با دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش" هم با ایران همکاری کند. این یک توصیه غیرعملی است، نه به خاطر اینکه همکاری با ایران ممنوع است، بلکه ارزش این همکاری در معادله مبارزه با داعش در حد صفر بی ارزش است.

آقای ریفکایند، بگذارید مبانی سیاست در منطقه خود را برای شما شرح دهم: مسلمانان، مانند مسیحیان، از هر فرقه و مذهبی، یکدیگر را متهم به لامذهبی می کنند، و سابقه ای سراسر پر از جنگ و خون ریزی با یکدیگر دارند. از یک طرف ایران به دست یک رژیم افراطی شیعه اداره می شود، و از طرف دیگر داعش نیز یک سازمان افراطی سنی است که در عراق و سوریه مستقر است. پس چطور ایران شیعه می تواند به آمریکا در مبارزه با یک گروه شورشی سنی کمک کند؟ این سخن شما مانند این است که بگویید بریتانیای پروتستان باید به جنگ با یک گروه یا دولت کاتولیک در یک مناقشه مذهبی کمک کند!

غرب می تواند با ایران برای محدود کردن عملیات تروریستی گروه حزب الله لبنان، که یک سازمان شیعه است، همکاری کند. غرب می تواند با دولت حسن روحانی در ایران برای فشار آوردن به بشار اسد در سوریه همکاری کند تا این متحد ایران که متعلق به یک اقلیت غیر سنی است کناره گیری کند. آمریکا می تواند با ایران همکاری کند تا سیف العدل، از رهبران القاعده و ساکن ایران، و تمام دیگر کسانی را که تحت حمایت این رژیم هستند تحویل دهد. این ها زمینه هایی است که غرب می تواند بخت خود را در همکاری با ایران بیازماید. اما من مطمئن هستم، به خاطر ماهیت رژیم ایران که مشابه القاعده است، غرب در این همکاری موفق نخواهد بود. ایران یک رژیم افراطی مذهبی همچون گروه القاعده است که آن نیز یک سازمان افراطی مذهبی است.

جنگ علیه گروههایی مانند داعش یا جبهه النصره در خارج از مرزهای ایران اساسا فکر باطلی است. به این دلیل که این گروهها به اقتدار ایران گردن نمی گذارند و از نظام عقیدتی این کشور پیروی نخواهند کرد و ایران را دشمن می دانند.

این بدترین توصیه ای است که می توان به آمریکا کرد، آنهم از سوی یک بریتانیایی که در نظر آمریکایی ها صاحب نظر در امور خاورمیانه است. اتحاد آمریکا با ایران شیعه بر علیه تروریستهای داعش، میانه روهای سنی مذهب را به سمت همگرایی با سازمانهای تروریستی سوق می دهد. این بدترین سناریویی است که می توان پیشنهاد کرد، زیرا اهل سنت اکثریت یک میلیاردی مسلمانان جهان را تشکیل می دهند. در این جنگ زشت دینی، آمریکا هدف قرار خواهد گرفت، و موقعیت گروه های تروریستی تقویت خواهد شد. در جنگ قبلی بر علیه القاعده سنی مذهب، در بین سالهای 2001 تا 2010، متحدان اصلی کشورهای سنی مذهب پادشاهی سعودی، مصر و پاکستان بودند. این یک رویکرد منطقی در روابط بین المللی است. این مشابه وضعیتی است که آمریکا برای برکناری نوری المالکی از نخست وزیری عراق با رژیم ایران همکاری کرد، زیرا این یک رژیم شیعه است، و پست نخست وزیر در عراق هم به عهده شیعیان این کشور است.

آقای ریفکایند می تواند از تجارب ژنرال پترآئوس در جنگ با القاعده در عراق استفاده کند. پترآئوس برای مدیریت بحران در عراق رویکرد خود را از "تعمیم دشمنی" به "طبقه بندی دشمن ها" تغییر داد. در سال 2007 با مقتدی صدر، رهبر شیعه در عراق، آشتی کرد و به همکاری با او در مناطق تحت نفوذش پرداخت. در همان سال، با رهبران قبایل الانبار نیز پیمان بست، و در استانهای القاعده زده، 100 هزار نفر از اعضای عشایر سنی مذهب را به جنگ این سازمان تروریستی فرستاد. او در سال 2008، بعد از کاهش چشم گیر خشونت ها، عراق را ترک کرد.

نکته اینجاست که همکاری با ایران علیه سنی ها در عراق و سوریه عملا درهای جهنم را خواهد گشود، و آب حیات در دهان داعش خواهد ریخت، در حالیکه اکنون داعشی ها خود را در محاصره سنی های الانبار و سنی های کرد در کوهها و جلگه های عراق می بینند.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط
سه شنبه 26 آگوست 2014

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size