المالکی هنوز داستان را درک نکرده!

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

کسی که انتخاب حیدر العبادی را به نخست وزیری عراق «توطئه» و کنار گذاشتن خود از این سمت را، نقض قانون اساسی توصیف می کرد، امروز داوطلبانه پندهایی برای نجات کشور از بحران هایی ارائه می دهد که ساخته دست خود او است! نوری المالکی نخست وزیری که همچون دندانی خونین از قدرت کنده شد، می خواهد خونریزی در عراق ادامه یابد؛ او به عبادی پند چگونگی حکمرانی می دهد! با آن ها مهربانی نکن، خواسته های آن ها را نپذیر، از اکثریت برای تحمیل دولت خود استفاده کن!

چه مرد بیماری که در تنش های درونی بی ارزش خود زندگی می کند. المالکی از جانشین خود می خواهد که به نبردهای سیاسی شخصی ادامه دهد آن هم در حالی که عراق در خطرناکترین بحران از ده سال پیش تا کنون به سر می برد؛ چرا که دیگر نه نیروی بین المللی وجود دارد که از عراق حمایت کند و نه نیروی داخلی که بتوان به آن اعتماد کرد. تنها را اجرای پروژه نجات ملی است که هم نظام را حفظ کند و هم یکپارچگی عراق را.

حیدر العبادی مجبور به تشکیل دولت اکثریت پارلمانی نیست چرا که چنین دولتی، به معنی حمایت اکثریت عراقی ها از آن نیست. همچنین عراق را از خطر تجزیه دور نمی کند و پشتیبانی کافی را برای مبارزه با «داعش»، «القاعده» و «شورشی ها» فراهم نمی کند! پس؛ ارزش دولت اکثریت سیاسی چیست که المالکی پند تشکیل آن را می دهد؟ هیچ؛ تنها جمله ای قانونی است که در زمین واقعیت جایگاهی ندارد. این جمله همچنین نشان می دهد تا چه اندازه المالکی سیاستمداری نادان است که بسیار تلاش کرد «اکثریتی» پارلمانی برای تضمین تشکیل دولت، شکل دهد، اکثریتی که با دست های بالا رفته به اندازه ای که به آن نیاز دارد، تامین می شود؛ برایش هم مهم نیست مردم بیرون دیوارهای منطقه سبز بغداد (خضرا) چگونه می اندیشند. همه هم و غمش، دست و پا کردن «اکثریت» بود، رای ها را می خرید و جلوی پیروزی رقبایش را می گرفت. این محور پروژه سیاسی او بود. آنقدر طغیان کرد تا جایی که چشمانش دیگر نمی دید. دیگر نمی دید که کشور به سمت پرتگاه تجزیه و تروریسم می رود. همه اینها به دلیل اصرارش برای حذف افراد خارج از گروه خود و حذف هر گروهی بود که در برابرش سر خم نکند.

اکنون و با اندیشه تنگ نظرانه اش، المالکی از حیدر العبادی، نخست وزیری که مامور به تشکیل دولت شده می خواهد آن چه که «تحمیل» نام نهاده را نپذیرد و به او این پند را می دهد که تا در صورت موفق نشدن، به تشکیل دولت اکثریت روی آورد.

اصلا اگر این شگرد، یعنی شگرد اکثریت پارلمانی، قدرت موفقیت را داشت، چرا المالکی مجبور به کناره گیری شد؟ و اکنون چگونه جانشین خود را به اجرای آن پند می دهد؟

درخواست های شهروندان عراقی، تحمیل نیستند، بلکه گفت و گوهایی است که نشان از تمایل آن ها برای مشارکت می دهد. در غیر این صورت این نیروها در مناطق خود موضع می گرفتند و دست به اسلحه می بردند. اشتباه هم نیست که این مجموعه های خشمگین، درخواست آزادی زندانیان بدون حکم قضایی و تجدید نظر در احکام قضایی را بکنند که در شرایطی مشکوک و با فشارهای سرکوبگرانه المالکی صادر شده است. اینها خواسته های تحمیلی نیست، بلکه تلاشی برای تصحیح اوضاع اشتباه است، تا عراقی درمان یافته از آسیب ها و مردمی همزیست متولد شوند. در دوره زمامداری المالکی، یک سوم کشور زیر شمشیر تروریسم فرو رفت، یک سوم دیگرش درخواست جدایی کرد و یک سوم باقی مانده هم از سیاست های المالکی خشمگین شد و او را دیگر نمی خواهد زمامدار ببیند.

نباید عبادی به سخنان مردی گوش بسپارد که عراق را ویران کرد، بلکه باید خود با چشم خود ببیند که چگونه همه نیروها حتی نیروهای اپوزیسیون، برای همکاری به سوی او آمدند؛ ماجرایی که از زمان سرنگونی نظام صدام حسین، شاهدش نبودیم. تنها یک مرد متعصب به خود، نمی تواند این روحیه مثبت را ببیند، او گمان می کند عراق همان منطقه خصرا است که در آن کار می کند و می خوابد.

روند سیاسی که نخست وزیر مکلف عراق متعهد به پایبندی به آن شد، معادله ریاضیات نیست، شمردن دست های بالا رفته در پارلمان نیست، بلکه ایجاد پل میان شکاف ها است، ایجاد اعتماد است، قانع کردن مخالفان به مشارکت است، زمینه سازی برای آشتی فراگیر میان اقشار عراق است و تشکیل دولت وحدت ملی است که عراقی ها را متحد می کند. این نسخه از آن المالکی نیست که شراب حکومت داری او را از اندیشه عقلانی دور کرد.

پارلمان از نظر او تنها از کسانی تشکیل می شد که او را تایید می کنند، عدالت هم نیروهای امنیتی و قضایی هستند که خود آن ها را منصوب می کند و هرکس با او مخالفت کند، شورشی است و فورا به خیانت و توطئه متهم می شود.

هرکس به سخنان چهارشنبه گذشته المالکی گوش داده باشد، می فهمد که او هنوز درک نکرده چرا برکنار شد و العبادی آمده تا عراق را از اشتباهات او نجات دهد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید