مالکی عبرتی شد برای دیگران

علامه سید محمدعلی الحسینی
علامه سید محمدعلی الحسینی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تعیین حیدر العبادی عضو رهبری حزب الدعوة، بعنوان نخست وزیر عراق، از طرف فٶاد معصوم رئیس جمهوری این کشور، تلاش های مالکی برای تمدید نخست وزیری اش را بر باد داد، رویاهایش را نابود ساخت و دولتش را برانداخت.

مالکی در دو دوره سیاه نخست وزیری خود روشی استبدادی پیش گرفت. با دسیسه های گوناگون مخالفین را برکنار کرد و به حاشیه راند. و در نهایت عراق را به یک کشور از هم پاشیده تبدیل ساخت و در آن، جنگ طایفه ای براه انداخت.

به همین دلیل مخالفت با نخست وزیری مجدد او بیش از همیشه بالا گرفت و با وجودی که نظام ولایت فقیه تلاش های زیادی برای حفظ او کرد، اما سرانجام برای جلوگیری از گسترش قدرت انقلابیون عشایر و دور کردن مردم از آنها، بوسیلهء قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، ناچار شد شخص دیگری را بعنوان نخست وزیر عراق تایید کند.

مالکی در مدت نخست وزیری خود نفوذ نظام ولایت فقیه در عراق را افزایش داد و مصالح مردم عراق را قربانی منافع ولایت فقیه ساخت. در همین رابطه، 9 بار به پناهندگان ایرانی در پایگاه اشرف و لیبرتی حمله کرد. مالکی در حمله های خونین خود به اشرف و لیبرتی مرتکب کشتارهایی شد که در زمره جنایت علیه بشریت شمرده می شوند.

دوران حکومت مالکی دوران تخریب و آشفتگی عراق بوده است. دورانی است که در آن خون های بسیاری از مردم عراق ریخته شده است. سیاست های او مردم عراق را به پریشانی و خستگی کشانده است و اوضاع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی آنها را در هم ریخته است.

مالکی عراق را به پل انتقال سلاح های نظام ولایت فقیه به بشار اسد قرار داد. علاوه بر اینها فساد اداری تمام دولتش را فرا گرفته بود. سیاست هایش منجر به درگیری ها و اختلافات فرقه ای شد، و با آنکه می دانست این سیاست ها، کشور و مردم عراق را دچار بحران های موجود ساخته است باز در تلاش برای حفظ قدرت و ادامه حکومت خود بود.

بدون شک، در آینده تمام زوایای پنهان این دوران تیرهء تاریخ عراق آشکار می گردند و مالکی و همدستانش به جرم قانون شکنی ها، تجاوزات و خیانت هایشان محاکمه می شوند و به سزای اعمالشان خواهند رسید.

مأموریت رسمی حیدر العبادی برای تشکیل دولت جدید نشانه سقوط همیشگی مالکی است. بزودی در این باره کتاب ها و تحلیل ها نوشته خواهد شد.

پایان خفت بار مالکی و آینده سیاهی که در پیش روی اوست، درس عبرتی خواهد بود برای دیگران تا از ادامه روش او خودداری کنند.

پیامبر اکرم فرموده است: "السعيد من اتعظ بغيره و الشقي من اعتبر بنفسه."

"خوشبخت است آنکه از دیگران عبرت می گیرد و بدبخت است آنکه عبرت دیگران می گردد."

دبیرکل شورای اسلامی عربی در لبنان

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید