پایان مالکی، پایان کابوس

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شور شوقی که در روزهای اخیر میان عراقی ها، کشورهای منطقه و جهان درپی کناره گذاشتن نوری مالکی از ریاست دولت عراق شاهد آن شدیم، تاکنون مشاهده نکرده بودیم.

شیعیان، سنی ها، کُردها، عرب ها، آمریکایی ها و سازمان ملل متحد، همگی بر دور کردن مالکی از منصب نخست وزیری توافق نظر دارند. حیدر عبادی پس از آنکه تصمیم گرفت با نامزد شدن برای نخست وزیری به مواجهه با مالکی برود، به یکباره شهره خاص و عام شد.

اکنون بطور موقت در عراق دو دولت وجود دارد. دولت اول همان دولت عراق است و دیگری دولت غیر مشروع اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش". همچنین در این کشور دو نخست وزیر وجود دارد . نخستین آنها اکثریت پارلمانی را نمایندگی می کند و دیگری مالکی است که دوره نخست وزیری اش به پایان رسیده اما همچنان مدعی مشروعیت است.

در نتیجه رفتارهای زشت مالکی که عراق را از هم گسسته، درگیری های فرقه ای را دامن زده، کشور را به پاره سرزمین های پر تنش تقسیم کرده، بر آتش درگیری با کُردها دمیده، چیرگی تروریست ها بر مناطق مهمی را میسر ساخته و زمینه کشتار را فراهم آورده، العبادی از حمایت بی نظیری برخوردار خواهد شد.

چنین شرایطی در نتیجه اقدامات دولت مالکی رقم خورد، زیرا تنها هدف این دولت پاسخ مثبت دادن به خواسته های شخصی مالکی و شرکت در نبردهایی بود که زیان آن نه تنها دامن گیر دولت بلکه کل کشور عراق شد.

مالکی برای این که در سمت خود باقی بماند به انواع نیرنگ ها متوسل شد اما همچنان ناکام ماند. او یک شب پیش از کنار گذاشته شدن، آرایش تانک های خود را تغییر داده رئیس جمهور جدید عراق را متهم به نقض قانون اساسی کرده و بامداد دوشنبه نیز تلاش کرد تا بیانیه ای به نام دادگاه عالی فدرال تلفیق کند . وی سپس اقدام به جمع کردن شماری از شخصیت های حاشیه ای در حزب الدعوه گرد خود کرد تا مدعی شود که عبادی حق نمایندگی حزب را ندارد.

ما بر این باوریم که بغداد بار دیگر نشاط و زندگی طبیعی خود را باز خواهد یافت . هیئت هایی از جهان عرب، کشورهای غربی و ایران نیز برای تبریک گفتن به نخست وزیر جدید که توافق ملی این کشور را نمایندگی می کند، روانه بغداد خواهند شد.

ما همچنین شاهد برقراری توافقی فراگیر در عراق خواهیم بود که بازتابی از نخستین وحدت ملی واقعی خواهد بود؛ دولتی که فراروی خود وظایفی مانند رویارویی با تروریسم "داعش" گرفته تا بازگرداندن نیروهایی که مالکی آنها را از صحنه دور ساخته و اینک باید به جای حمل اسلحه در چارچوب مشروعیت قانون اساسی عمل کنند را دارد .

در این میان باید اطمینان کُردها را به دست آورده، با عرب های سنی آشتی کرده، با شیعیان خشمگین تجدید رابطه شود.

عراق نیاز دارد تا درهای خود را به روی کشورهای خلیج گشوده نقش خود در جهان عرب را فعال ساخته به سوی بازسازی داخلی روی آورده و شرایط معیشتی را برای انسان عراقی بهبود بخشد .

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید