لبنان، سعودی، «داعش» و «حزب الله»

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مبلغ یک میلیارد دلار که پادشاهی سعودی دو روز پیش، اضافه بر دیگر کمک‌های مالی خود، در اختیار ارتش لبنان گذاشت، هدیه‌ای از این کشور به لبنان نیست، بلکه اقدامی سیاسی به منظور محصور کردن جنگ جاری در لبنان و سایر کشور همجوار آن است؛ زیرا درغیر این صورت، سعودی می‌توانست این مبلغ یک میلیارد دلاری را جهت ایجاد یک تشکیلات سنی لبنانی هزینه کند.

دلایل بسیاری می‌تواند پایه‌گذاری یک سازمان شبه نظامی سنی را، با تمایل به سعودی توجیه کند؛ چنین تشکلی را می‌توان به منظور جنگ علیه «داعش» سنی مذهب، رویارویی با «حزب الله» شیعه و همین طور مواجهه با دستگاه اطلاعاتی «اسد» راه‌اندازی کرد.

اما در عوض پادشاهی سعودی، در کشور شبه نظامیان مسیحی، دُرزی و شیعه، ارتش لبنان را برای دریافت کمک مالی خود برگزیده است.

به راستی چرا ریاض به جای حمایت از شخصیت‌های سنی مانند «احمد الاسیر»، «خالد الظاهر»، «عدنان امامه» و غیره، که در جستجوی منبعی برای تامین هزینه‌‌های مالی هستند، ارتش لبنان را ترجیح داد؟ زیرا تبدیل لبنان به میدانی برای جنگ میان شبه نظامیان فرقه‌گرا به نیابت از سوی سایر کشورهای منطقه، به سود سعودی نیست.

کما اینکه به دست گرفتن اسلحه در برابر دولت لبنان و شورش علیه آن، نه به سود سنی‌ها و نه شیعه‌های این کشور است.

علیرغم ترورها و تحریک‌ها، بخش اعظم افکار عمومی لبنان، در نتیجه تجربه جنگ داخلی ویرانگر دهه هفتاد میلادی، دست بردن به اسلحه برای حل اختلافات را نمی پذیرد، به همین دلیل گزینه برتر، حمایت از دولت لبنان و مسلح کردن ارتش این کشور است تا بتواند به وظایف خود جهت حمایت از تمام فرقه‌های لبنان، از جمله سنی ها عمل کند.

باید به یاد داشت که در سی سال گذشته، «حزب الله» علی رغم داشتن اسلحه‌های پیشرفته تر، نیروی شبه نظامی و ادعای مقاومت و حمایت از مرزهای لبنان، همچنان نتوانسته در این کشور مشروعیت کسب کند. به همین دلیل چه بسا حمایت از ارتش لبنان خشم گروه‌هایی مانند «حزب الله» را برانگیزد. این حزب، تولد یک گروه شبه نظامی سنی در لبنان را به حمایت از ارتش این کشور ترجیح می دهد، تا بدین وسیله بقای خود را به عنوان یک گروه شبه نظامی شیعه توجیه کند، زیرا ارتش لبنان نه تنها مشروعیت، بلکه از لحاظ نظامی نیز «حزب الله» را تهدید می‌کند، زیرا ارتش این کشور تهدیدی برای مشروعیت حمل اسلحه و تسلط بر دولت با توسل به زور توسط «حزب الله» است.

پادشاهی سعودی مخالف پدیده گروه‌های شبه نظامی، چه سنی و چه شیعه در لبنان و سایر کشورهاست و براین باور است که تنها گزینه صحیح حمایت از دولت است، گزینه‌ای که نه تنها هر لبنانی، بلکه هر کشور هوادار برقراری امنیت در منطقه از آن حمایت می‌کند.

از سوی دیگر در پاسخ به عدم پشتیبانی سعودی از نقض مشروعیت دولت لبنان، رژیم‌های اسد و ایران از دهه هشتاد میلادی اقدام به ایجاد رهبری دینی سنی برای رقابت با رهبران مدنی سنی کرده اند و تلاش خود را به منظور خارج کردن رهبری سنی‌ها از دست شخصیت‌هایی مانند «رشید کرامی»، «تقی‌الدین الصلح» و «رفیق الحریری» به کار برده‌اند. در حالیکه لبنانی‌های سنی حتی «محمد رشید قبانی»، مفتی اهل سنت را نپذیرفته‌اند و به شکل متناقضی او را دنباله‌رو رژیم اسد می‌دانند!

وضعیت لبنان بی‌شباهت به وضعیت فلسطین نیست، به طوریکه گروه‌هایی مانند «فتح الاسلام»، «حماس» و «جهاد اسلامی» نیز دنباله‌رو رژیم‌های سوریه و ایران هستند.

تقویت ارتش لبنان عملا منجر به تضعیف طرح «حزب الله» برای چیرگی بر لبنان به منظور تبدیل آن به امارتی پیرو رژیم ایران خواهد شد. بدین ترتیب لبنانی‌ها خواهند توانست در مقابل گروه‌های تروریست سنی که در تعقیب «حزب الله» در چارچوب جنگ موش و گربه، از سوریه وارد لبنان شده‌اند، دست به مقاومت بزنند.

رویدادهای «عرسال» اهمیت وجود ارتش قوی در لبنان برای جلوگیری از مداخله‌های «حزب الله» را به خوبی نشان داد، زیرا این حزب سعی داشت تحت نام ارتش دولتی، با گروه‌های سوری نفوذ کرده به خاک لبنان، وارد جنگ شود.

از سوی دیگر چالش‌های نظامی فراروی دولت لبنان، از اردوگاه «نهرالبارد» گرفته تا «عرسال» ثابت می کند که نمی‌توان به «حزب الله» اعتماد کرد از این رو لبنانی‌ها وظیفه دفاع از امنیت خود را تنها به ارتش این کشور خواهند سپرد.

با این همه طرح تقویت ارتش لبنان به مفهوم پایان کار «حزب الله» و دیگر گروه‌های شبه نظامی نخواهد بود، زیرا تحقق چنین هدفی در آینده نزدیک دشوار به نظر می‌رسد. هدف اما این است که چشم‌داشت «حزب الله» به ایفای نقش ارتش سوریه در لبنان متوقف شود. ارتش سوریه ۹ سال پیش، در پی نقشی که در ترور «رفیق الحریری»، نخست وزیر پیشین لبنان داشت، بر اساس قطعنامه شورای امنیت از لبنان اخراج شد.

بدون شک یک ارتش قوی در لبنان، وجود شبه نظامیان را تضعیف خواهد کرد و یا این غول را بار دیگر در چراغ جادوی‌اش به بند خواهد کشید. تنها در چنین حالتی است که «حزب الله» تبدیل به مشکلی برای شیعیان لبنان خواهد شد و خود آنان سرنوشت این حزب را تعیین خواهند کرد.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید