فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حزب الله می تواند، اما حسین نه

  حسین عطوی متهم است که یک فروند موشک از خاک لبنان به سوی شمال اسرائیل پرتاب کرده است. گروه "الجماعه الاسلامیه" وابسته به اخوان المسلمین او را یکی از اعضای خود اعلام داشته است . حسین عطوی هم اکنون در بازداشت به سر می برد و بازجویی از او ادامه دارد. دولت لبنان می گوید در صورتی که ثابت شود که دست به چنین اقدامی زده، قانون را نقض کرده و امنیت لبنان را به خطر انداخته، مجازات خواهد شد.

  سمیر جعجع رهبر گروه "نیروهای لبنانی"، نه در دفاع از حسین، بلکه به سیاست یک بام و دو هوای دولت لبنان، اعتراض کرده است. وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "المستقبل" گفته است:" من موافق بازداشت حسین عطوی به اتهام پرتاب یک فروند موشک از خاک لبنان به سوی اسرائیل هستم، اما اگر حسین عطوی از بازجویان خود پرسد، من در پی پرتاب تنها یک فروند موشک از جنوب لبنان به سوی اسرائیل بازداشت شدم، ولی چرا آنانی را که هزاران موشک (از جنوب لبنان) به سوی اسرائیل پرتاب کردند بازداشت نمی کنید؟ آیا آنها لبنانی هستند و من لبنانی نیستم؟ ، اگر او باز هم از بازجویان بپرسد، چرا گروه های متعدد لبنانی را که به اذعان سید حسن نصرالله در سوریه می جنگند و هزاران موشک به سوی ملت سوریه پرتاب می کنند، بازداشت نمی کنید؟ به او چه پاسخ خواهند داد؟

  خلاصه کلام این که وضعیت جدید در لبنان بر این منوال است. مرزهای لبنان با سوریه باز شده اما مرزهای این کشور با اسرائیل بسته شده است. پیشتر، حزب الله به سوی اسرائیل موشک پرانی می کرد و هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز این کشور پرواز می داد. این اقدامات حزب الله به منظور حمایت از لبنان یا مزارع اشغالی شبعا "متعلق به سوریه" و بالطبع در جهت آزاد کردن فلسطین صورت نمی گرفت ، بلکه تنها در راستای سیاست های رقابتی ایران در جهان عرب اعمال می شد.

  حزب الله با تعهد به دستور العمل های حمایتگران مالی ایرانی اش، هزاران جوان لبنانی را برای جنگ در سوریه بسیج کرده، شبه نظامیان این حزب با حمله از خاک لبنان به مناطق مرزی سوریه به حمایت از نیروهای اسد وارد جنگ شده اند. در نتیجه هم اکنون تقریبا سراسر مرز لبنان با سوریه تحت کنترل گروه های مسلح مخالف بشار اسد درآمده و این مساله می رود تا امنیت لبنان را در نتیجه شعله ور شدن جنگ های پارتیزانی در معرض خطر قرار دهد. درگیری هایی که نه تنها قابل کنترل نخواهد بود، بلکه هرگز متوقف نخواهد شد، زیرا هیچکس شماره تلفنی از این گروه ها که برخی از آنها وابسته به القاعده هستند، در اختیار ندارد تا بتوان از طریق تماس با آنها به تفاهم رسید. این در حالی است که آدرس طرف درگیر با اسرائیل (حزب الله) مشخص است.

  حزب الله در عرض سه دهه به منظور خوش خدمتی به رژیم های سوریه و ایران، از طریق تحریک اسرائیل به جنگ، برای لبنان ویرانی به ارمغان آورد. این حزب تنها به مدت ده سال همه لبنان را به خاطر یک قطعه زمین متعلق به سوریه که از دهه شصت میلادی توسط اسرائیل اشغال شده به گرو گذاشت. این قطعه زمین، مزارع "شبعا" نام دارد، ولی امروزه در ادبیات و بیانیه های حزب الله، نامی از آن برده نمی شود و این مزارع همچنان در قبضه اسرائیل مانده است.

  مصیبت کنونی لبنان از همه بحران های بزرگی که این کشور پس از پایان جنگ های داخلی با آنها روبرو شده جدی تر است، زیرا بحران سوریه در حال خزیدن به درون لبنان است و افزون بر آن بشار اسد برای صادر کردن بحران داخلی اش به کشورهای همجوار، یک میلیون شهروند سوری مجبور به فرار به لبنان کرده است. مرزهای لبنان با سوریه در حال حاضر در محاصره گازانبری شبه نظامیان تندروی حزب الله در حال جنگ در سوریه از یک سوی و گروه های مسلح تندروی سوری از سوی دیگر است.

  حال اگر حسین عطوی که در بازداشت به سر می برد، نسبت به شیوه برخورد یک بام و دو هوا اعتراض کند، چه کسی می تواند پاسخ قانع کننده ای به او بدهد؟ زیرا این شخص به دلیل پرتاب یک موشک به سوی اسرائیل بازداشت شده، اما کسی مانع هزاران لبنانی دیگر نمی شود که در حال جنگ در کشور همسایه سوریه هستند.

  از سوی دیگر، جنگ غزه روند احیای دوباره شعارهای مصرفی را زیر سؤال برده است. زیرا حزب الله، مهمترین مامور ایران، موظف بوده و هست که در وهله اول مناقشه با اسرائیل را به هر قیمت و بهانه ای گرم نگهدارد . اما رویدادهای تازه ای به وقوع پیوسته که دوستی های دیروز را به دشمنی تبدیل کرده است. کسانی که تا چندی پیش، حمایت خود را از حزب الله دریغ نداشته از برای این حزب روی منابرشان دعا می کردند، اینک در همان مساجد علیه این حزب دعا می کنند و آن را در شرارت و دشمنی کمتر از اسرائیل نمی دانند.

  انسان ها چگونه می توانند این گونه تغییر مواضع داده تناقض ها را توجیه کنند؟ در پاسخ باید گفت، کسانی که شعارها را تنظیم می کنند و خطبه ها را می نویسند به خوبی می دانند که حافظه مردم بیش از حد کوتاه است. در حالی که رویدادها، جنایت ها، شمار قربانیان، تجاوزها، مصیبت ها و تراژدی در سوریه همچنان از هر جای دیگری فجیع تر است، با این همه کسانی را می توان یافت که وضعیت را به فراموشی سپرده با توقف همدردی با شرایط جاری در سوریه، دلسوزی برای وضعیتی متناقض با آن را جایگزین کرده است.

  منبع: روزنامه الشرق الاوسط

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران