رئیس جمهورهای آینده ایران و سوریه

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در اقدامی غیرمنتظره، احمد الجربا، رییس ائتلاف ملی سوریه جرات کرد که با مریم رجوی یکی از رهبران اپوزیسیون ایران که رژیم ایران او را خط قرمز می‌داند و هیچ‌گونه تعاملی با وی را تاب نمی‌آورد دیدار کند. هر دو آن‌ها دشمن رژیم ایران‌اند و هر دو نیز مایلند کشور خود را به سوی آینده‌ای بهتر رهبری کنند. الجربا شاید شانس بیش‌تری برای رسیدن به پایتخت خود، دمشق دارد، اما خانم رجوی، که از ٣۵ سال پیش بی وقفه در حال مبارزه است، مسوولیت سختی دارد و به نظر می‌رسد باقی عمرش را نیز در پاریس خواهد گذراند.

این دیدار، هوشیارانه بود. چرا؟ چون اولین اقدام عملی اپوزیسیون سوریه علیه رژیم ایران، به عنوان فرمانده اصلی جنگ سوریه که در این راه جان و مال ایرانیان را فدای آن می‌کند، به شمار می‌آید. اپوزیسیون سوریه دیگر توجیهی برای احترام به چیزی در تعامل با رهبران ایران، ندارد. مهندس مریم رجوی بیش‌ترین آزار را به رژیم ایران رسانده ولی تاکنون نتوانسته‌اند وی را از میان ببرند. قدرت او مرهون رهبری اش بر سازمان مجاهدین خلق است؛ سازمانی آهنین که چپ‌گرایی و اسلام را توامان در بر گرفته است. در سی سال گذشته هیچ رژیم عربی، جز صدام حسین جرات حمایت از این سازمان را نداشته است.

چه چیزی در رابطه با ایران، به عنوان مقصر بسیاری از مشکلات منطقه باقی مانده که شایسته احترام باشد؟ برای مثال در سوریه، رژیم تهران مسئول فجایع در این کشور و کشته و زخمی شدن هزاران نفر در آن است. اگر حمایت ایران نبود، رژیم بشار اسد از مدت زمان زیادی پیش، سرنگون شده بود؛ حمایتی که میلیاردها دلار برای ملت ایران هزینه داشته و به قیمت جان هزاران نفر از فرزندانش تمام شده است. نتیجه این مداخله، شکستی بزرگ در آینده نه چندان دور خواهد بود. اسد، مانند صدام است که علی‌رغم در اختیار داشتن حجم زیادی سلاح و دستگاه‌های سرکوب، بالاخره سقوط کرد.

از یک کارشناس پرسیدم این گروه (رهبران مجاهدین) ساکن اروپا چه اهمیتی دارند؟ پاسخ داد: این اقدام باعث مطرح شدن مجدد مجاهدین و بازگشت آن‌ها به منطقه می‌شود پس از آن که آمریکا آن را به سکوت وا داشت و پس از اشغال عراق، دست از حمایت از آن برداشت، اپوزیسیون سوریه می‌تواند با این گروه، ارتباط ویژه برقرار کند. «مجاهدین خلق» گروهی آموزش دیده است که می‌تواند نظام ایران را تهدید کند. با توجه به این‌که بغداد می‌خواهد از پایگاه اشرف و ساکنان آن راحت شود، احتمال انتقال اعضای این‌گروه به سوریه در آینده وجود دارد. هزاران نفر از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین ساکن اروپا و آمریکا قادرند برای مبارزه با رژیم‌های سوریه و ایران با هم متحد شوند.

از دیدگاه کارشناس مذکور هم‌کاری اپوزیسیون سوریه با مجاهدین شاید نتواند موازنه قوا را بر هم بزند، اما این همکاری، حاوی پیام‌های مهمی است؛ اول این‌که، حکومت ایران خواهد فهمید که حمایت از اسد هزینه سیاسی دارد و همپیمانی با مجاهدین از آن جمله است. دوم این‌که، ثابت می‌کند اپوزیسیون سوریه فرقه‌گرا نیست و بر استفاده ابزاری حکومت ایران از دین واقف است.

دیدار الجربا با اپوزیسیون ایران یعنی این‌که آنها با ملت ایران و شیعیان مشکلی ندارند، بلکه مخالف دو رژیم شرور دمشق و تهران هستند. و سوم؛ به معنی عکس‌العمل اپوزیسیون حقیقی سوریه، متشکل از ائتلاف ملی و ارتش آزاد، به حمایت اطلاعات ایران از اپوزیسیون تقلبی حامی بشار اسد است.

همه رژیم‌های منطقه به نوعی با مشکل اپوزیسیون مواجه‌اند. اما این رژیم ایران است که همیشه از اپوزیسیون‌های منطقه به نفع خود بهره می‌برد. در حالی که خود نظامی شیشه‌ای است و از داخل بیش از دیگران در معرض تهدید است. گروه‌های بسیاری در داخل ایران مخالف نظام‌اند و علیه آن فعالیت می‌کنند، اما خبر آن‌ها به رسانه‌ها درز پیدا نمی‌کند. مجاهدین خلق قدیمی‌ترین و منظم‌ترین نیروهای اپوزیسیون به حساب می‌آیند. این سازمان در داخل نهادهای رژیم نیروهای بسیاری دارد و از پشتوانه انسانی بزرگی از مهاجران و پناهندگان به غرب نیز برخوردار است. اقلیت‌های مخالف دیگری مانند عرب‌ها، آذری‌ها و بلوچ‌ها و کردها نیز وجود دارند. کردها البته از بقیه قوی‌تر و دارای فعالیت نظامی بیش‌تری در شمال غربی کشور هستند. دیدار الجربا با خانم رجوی به تابوی عرب-فارس در روابط اپوزیسیون سوریه با مخالفین رژیم ایران پایان داد و درهای ارتباط را به روی بقیه مخالفین رژیم ایران باز کرد.

*منبع: الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید