ریاض و ابوظبی، اتحاد علیه آشوب

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد - دبی – العربیه.نت فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هنگامی که دو وزیر خارجه و کشور پادشاهی سعودی به پایتخت امارات متحده عربی پرواز کردند و اعلام شد که در پایان این سفر، کمیته‌ای مشترک با هدف پی گیری مسائل استراتژیک تشکیل شده است، تصویر واضح‌تر شد. سعودی و امارات امروز به شکلی حقیقی، اجماع دو قطب فعال را با برنامه‌ای بسیار مهم و دارای تاثیر مثبت در منطقه، تشکیل می‌دهند. مبالغه نکرده‌ام اگر بگویم که همکاری سعودی-اماراتی، نقش‌هایی بسیار مهم اما بدون سر و صدا در سه سال اخیر ایفا کرده و عاملی در محدود کردن آشوب‌های منطقه‌ای و تاسیس جبهه جدید اعتدال شده است.

همکاری نزدیک میان سعودی و امارات ثابت کرده که به جای بسنده کردن به صدور بیانیه‌ها، انتظار بیدار شدن اتحادیه عرب را کشیدن و کمک خواستن از قدرت‌های خارجی، می‌تواند «معجزه‌های» حقیقی بی‌سابقه‌ای محقق کند. در مصر، یمن، سوریه، بحرین و دیگر کشور‌ها، همکاری سعودی-اماراتی، کیمیای مثبتی بوده و همچنان نقشی مهم در ایجاد توازن در منطقه خلیج و تعامل با قدرت‌های خارجی ایفا می‌کند.

اما چرا سعودی و امارات به چارچوبی جدید برای همکاری استراتژیک نیاز دارند؟ چون دو کشور در شورای همکاری خلیج عضو هستند.

علت آن است که شورای همکاری، با سرعتی کمتر به پیش می‌رود و همه کشورهای عضو آن، هم نظر نیستند. از این رو ابوظبی و ریاض به سمت تنگ‌تر کردن دایره همکاری طی یک توافق دوجانبه، روی آورده اند. این توافق دوجانبه، ارزش و جایگاه شورای همکاری را ارتقا می‌بخشد بدون آن که هزینه سیاسی یا مالی برای آن در بر داشته باشد. از سویی همگان می‌دانند که اتحادیه عرب ناتوان است و از سوی دیگر شورای همکاری خلیج هم با گسترش فعالیت خود، مخالف است.

به صراحت باید گفت که همکاری سعودی-اماراتی در هماهنگ کردن فعالیت‌ها اثبات کرده که دارای توانی بیش از حد تصور ما و گمان دیگران است. این همکاری بی‌سر و صدا، توازن مطلوب در مقابل نیروهای آشوبگر و خرابکار را در منطقه به وجود آورده است؛ نیروهایی که سالهای دراز از عوامل تهدید کننده همه کشور‌ها و نه تنها سعودی و امارات، حمایت کردند. توافق بر سر تشکیل کمیته مشترک به ریاست وزرای امور خارجه دو کشور بر این امر صراحت دارد. ماموریت این کمیته اجرای سیاست‌ها و دیدگاه‌های استراتژیک رهبران دو کشور است. این توافق به معنی گسترش روابط میان دو قدرت اقتصادی اول جهان عرب است.

ما معتقدیم که منطقه ما مدت زمان طولانی، در دستان قدرت‌های غیر مسئول‌‌ رها شده بود، قدرت‌هایی که هر طور خواستند با منطقه بازی کردند و بر شانه‌های منطقه و با استفاده از اموال آن، گروه‌های شرور سوار شدند. بی‌طرفی سیاسی در سال‌های گذشته، آثار مخربی بر کشورهایی همچون لبنان، عراق و یمن در پی داشت. ما نمی خواهیم کسی را در برابر عملی انجام شده قرار دهیم اما نباید منطقه را به دستان گروه‌هایی‌‌ رها کرد که می‌خواهند با زور خود را بر ما تحمیل کنند. همچنین نباید به صاحبان اهدف شخصی این فرصت را داد که ممالکی از شن برای خود ساخته ما را به سمت ماجراجویی‌هایشان سوق دهند و اموال ملت‌های خود را هدر کنند. جهان عرب درک کرده که سعودی و امارات، کشورهایی هستند که بیش از دیگران به توسعه اهمیت می‌دهند و از صلح داخلی حمایت می‌کنند. ما شاهد بودیم که بی‌طرفی منفی، اشتباه فهمیده شد و آن را به عنوان ناتوانی ما تفسیر کردند؛ این برداشت به برخی جرات داد خطر را به درون مرزهای ما صادر کنند.

*منبع: الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید