تمایل سعودی به مذاکره با ایران

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنان روز گذشته شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی، بسیار مهم بود؛ زیرا این سخنان حاوی نشانه‌ای از تغییر سیاست سعودی در قبال ایران است. وزیر امور خارجه سعودی گفت که از وزیر امور خارجه ایران دعوت کرده و با او مذاکره خواهد کرد!

پیش از این سخنان، وزیر دفاع آمریکا به سعودی رسید؛ او قراری برای دیدار با وزرای دفاع شش کشور خلیج در ریاض دارد.

با توجه به سخنان وزیر امور خارجه سعودی که اصرار دارد تنها پاسخ به سوال است، دعوت او از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جدید نیست. متن کامل سوال و جواب قابل توجه است:

*رویترز: آیا برای دعوت وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان ایران برای سفر به پادشاهی سعودی در آینده و برای بحث بر سر مسائل منطقه‌ای، برنامه ریزی می‌کنید؟

- شاهزاده سعود الفیصل: مذاکراتی بر سر وجود تمایل برای احیای تماس میان کشور‌هایمان که ایرانی‌ها آن را از راه رئیس جمهوری و وزیر خارجه‌شان ابراز کردند وجود داشت. دعوتی برای وزیر خارجه ایران برای سفر به پادشاهی ارسال کردیم. اما این نیت برای سفر به حقیقت نپیوسته چرا که تا کنون به پادشاهی نیامده است. اما ما از او هر هنگام که عزم سفر کند، استقبال می‌کنیم. ایران همسایه است و با آن روابط داریم. با امید پشت سر گذاشتن اختلاف ها-چنانچه وجود داشته باشد- و برای منافع کشور‌هایمان، مذاکره خواهیم کرد. امید ما این است که ایران به بخشی از تلاش‌ها برای سالم و شکوفا شدن منطقه تبدیل شود و بخشی از مشکل بی‌ثباتی در منطقه نباشد.

متن واضح است. گفتار دوستانه است و دعوت باز. ما شاهزاده سعود را دیپلماتی دقیق می شناسیم، حتی در استفاده از نقطه و ویرگول. نمی‌دانیم که این سخنان تنها پاسخ به یک سوال بود یا دعوت و سیاست جدید سعودی؟

همکارمان استاد طراد العمری پیش‌تر مقاله‌ای جالب توجه در روزنامه «الحیات» نوشته و خواستار توافق سعودی-ایرانی شده بود. آیا حقیقتا ما اکنون نیازمند تفاهم با ایران هستیم؟ حکم دادن در روابط بین الملل تنها از راه مواضع صریح آسان نیست. اما برای تنش آمیز بودن روابط سعودی و ایران، نیاز به دلیل و برهان نداریم. اکنون روابط بیش از هر زمانی در سی سال گذشته، بد است. دو کشور به صورت غیر مستقیم در سوریه، عراق، یمن، سودان، بحرین و لبنان، با یکدیگر در نبرد هستند. به نظر من ایران هنوز هیچ آمادگی برای آشتی ندارد و به طور حتم نمی‌توان به هیچکدام از وعده‌هایش، اطمینان کرد. بخشی از مشکل به پایان نیافتن تنش داخلی در ایران باز می‌گردد که تکرار مواضع متناقض رهبرانش، آن را نشان می‌دهد. بخشی دیگر و خطرناک‌تر از آن، به باور فرماندهان نظامی ایران باز می‌گردد که معتقدند در بعد میدانی و در غیاب حضور ایالات متحده، عقب نشینی‌اش از تحریم‌های اقتصادی و تمایل کاملش به سمت مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای، پیروز خواهند شد.

در اتاق مذاکرات، سعودی طرف ضعیف‌تر خواهد بود. تنها ورودش به اتاق مذاکرات، جایگاه تندرو‌ها را در داخل ایران مستحکمتر می‌کند و پیامی خطا به بسیاری از طرف‌های عربی می‌دهد که با وکلای ایران در منطقه‌هایشان در نبرد هستند. از آن بد‌تر، هرگونه رابطه با تندروهای ایران باور کاخ سفید بر ضرورت همکاری با ایران را، مستحکمتر می‌کند.

بعید می‌دانم تغییر سیاست ریاض تنها به خاطر سخنان و درخواست هاشمی رفسنجانی باشد که سعودی‌ها به او احترام می‌گذارند، یا برای این باشد که رهبری ایران نشانه مثبتی بر آمادگی‌اش به رفتن تا نیمه راه با سعودی از خود بروز داده. بدون تغییر رفتار ایران، یا تغییر توازن قوا در نبرد‌ها، مذاکره با ایران اوضاع را به سمت بد‌تر سوق می‌دهد.

*منبع: الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید