فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کونستانس ژآمه

  <p>کونستانس ژآمه روزنامه نگار و نویسنده روزنامه فرانسوی فیگارو.</p>

  کونستانس ژآمه روزنامه نگار و نویسنده روزنامه فرانسوی فیگارو.

  درگیری بر سر سفیرِ آینده‌ی ایران در سازمانِ مللِ متحد


  کنگره‌ی آمریکا قانونی را تصویب کرده که در آن، ورود یک دیپلمات را به خاک ایالات متحده ممنوع کرده است. دلیل این کار به خاطر نقش احتمالی این دیپلمات در گروگان‌گیری سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ است، متن این قانون اکنون در دستان باراک اوباما است.

  فصلِ آغازِ روابط، بین تهران و واشنگتن به لطف انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری شروع شد. آیا این رابطه به طوفان خواهد رسید؟ از چند هفته پیش به این سو، دو کشور آمریکا و ایران درگیری‌شان بر سر موضوع سفیر آینده‌ی ایران در سازمان ملل متحد آغاز شده است. کاندیدای ایرانی این پست حمید ابوطالبی است که به جبهه‌ی اصلاح‌طلبان و رئیس جمهور میانه‌رو، حسن روحانی نزدیک است، از سوی واشنگتن متهم شده که در جریان گروگان‌گیری سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ نقش داشته است.

  روز پنج شنبه [هفته گذشته] کنگره‌ی آمریکا قانونی را به تصویب رساند که در آن ورود این دیپلمات به خاک آمریکا را ممنوع اعلام کرده است. متن این قانون که به اتفاق آرا در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده، در نوع خود موردی نادر است. معیارهای کنونی برای رد ویزا گسترده‌تر شده و بندهای ویژه‌ایی به آن اضافه شده است. «همه‌ی نمایندگانِ سازمانِ ملل، که قبلا در فعالیت‌های جاسوسی یا تروریستی علیه ایالات متحده‌ی آمریکا شرکت داشته‌اند" نمی‌توانند برای ورود به آمریکا ویزا دریافت کنند و بنابراین نباید به نیویورک بروند و در محل سازمان ملل متحد اقامت گزینند.

  با این حال متن قانون در دستان باراک اوباما است و او می‌تواند آن را تصویب و یا براساس حق وتوی خود، با این قانون مخالفت کند. امتناع از امضای این قانون می‌تواند مجلس آمریکا را خشمگین کند و حتی خشم دموکرات‌ها را بیشتر از جمهوری‌خواهان برانگیزد. در مقابل، تصویب این قانون سیگنال اشتباهی را برای ایران ارسال خواهد کرد، در حالی که مذاکرات بر روی پرونده‌ی اتمی با سرعت هر چه تمام‌تر در حال پیشروی است. از سوی دیگر این موضوع، سُنتی خواهد شد که بین نهادها و سازمان‌های بین المللی مستقر در خاک ایالات متحده و دولت‌های خارجی منشا رنجش‌هایی شود.

  ابوطالبی شرکت در حمله به سفارت را تکذیب کرده است

  براساس توافق امضا شده در سال ۱۹۷۴ بین سازمان ملل متحد و واشنگتن، «مسوولان و مقامات فدرال، حکومتی یا محلی ایالات متحده‌ی آمریکا نباید برای نمایندگان، اعضا و یا کارمندان سازمان ملل متحد مانعی در انتقال به مقصد و یا مبدا، مقر سازمان ملل متحد تحمیل کنند»، و روابط موجود بین دولت‌ها و ایالات متحده‌ی آمریکا در هر وضعیتی که باشد می‌توان اشخاص دولت‌ها را تعویض و جایگزین کرد. اگرچه واشنگتن و تهران از سه دهه‌ی پیش به این سو، روابط دیپلماتیک نداشته‌اند، اما جمهوری اسلامی همیشه نماینده‌اش در سازمان ملل متحد را حفظ کرده است.

  روز پنج شنبه دولت آمریکا پیشنهاد داده است که رویارویی دو دولت می‌تواند به طور دوستانه حل شود به شرطی که ایران، کاندیداتوری حمید ابوطالبی را پس بگیرد. احتمالی که به نظر می‌رسد تهران به آن توجه و اهمیتی نشان ندهد. روز چهارشنبه محافظه‌کاران آمریکا صلاحیت این دیپلمات «با تجربه» را غیرقابل قبول دانستند، با این‌که او قبلا هم در استرالیا، ایتالیا و بلژیک پست دیپلماتیک داشته بود. به خصوص این‌که حمید ابوطالبی اتهامات واشنگتن را مردود دانسته است. او تاکید کرده که در ابتدای بحران گروگان‌گیری نوامبر سال ۱۹۷۹ شرکت نکرده است. زمانی که دانشجویان، شاه را از کشور رانده بودند به سفارت آمریکا حمله کردند. او اطمینان داده است که تنها به عنوان مترجم شفاهی و آن هم در زمان آزادی ۱۳ زن آمریکایی - آفریقایی‌تبار [در جمع دانشجویان مستقر در سفارت فعالیت] کرده است. ۵۲ نفر دیگری که در سفارت زندانی باقی ماندند به مدت ۴۴۴ روز در اسارت بودند.

  در راستای تلاش برای خارج شدن از این معضل، واشنگتن می‌تواند تلاش کند تا درخواست ویزای حمید ابوطالبی به درازا کشیده شود. نمونه‌ی مشابه این موضوع برای رئیس جمهور سودان عمر البشیر در سال ۲۰۱۳ بود که در نهایت تصمیم بر این شد که از رفتن او به مجمع عمومی سازمان ملل صرف نظر شود.

  * از: کونستانس ژآمه / در: فیگارو / مترجم: شادی سابُجی- ایران در جهان

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران