فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سوزانه کُولبِل

  <p>&nbsp;سوزانه کُولبِل خبرنگار روزنامه آلمانی زبان&nbsp;اشپیگل</p>

   سوزانه کُولبِل خبرنگار روزنامه آلمانی زبان اشپیگل

  خاتمی اگر نامزد ریاست‌جمهوری شود، سرنوشت بی‌نظیربوتو در انتظار اوست

  حسین شریعتمداری در گفت‌وگو با اشپیگل

  دور تازه‌ی گفتگوهای اتمی در وین آغاز می‌شود. رئیس جمهوری ایران صدای تعامل با جامعه‌ی جهانی است. اما ملاقاتی با مخالف‌اش، حسین شریعتمداری، نشان می‌دهد که چه نفرت زیادی علیه غرب وجود دارد.

  در تهران گفته می‌شود فقط دو نفر از اولین مؤفقیت در گفتگوهای هسته‌ای بین پنج به اضافه‌ی یک و ایران، که در نوامبر گذشته در ژنو به دست آمد، ناخشنودند: یکی نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو و دیگری حسین شریعتمداری.

  شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه‌ی «کیهان» است. روی کارت ویزیت‌اش نوشته «نماینده‌ی رهبری» و واقعاً هم آیت‌الله خامنه‌ای شخصاً او را به مدیرمسوولی روزنامه‌ی اصول‌گرای افراطیِ کیهان برگمارده است. کیهان را تیغ برنده‌ی دستگاه امنیتی می‌دانند. و ناظران مدعی‌اند آنچه شریعتمداری می‌نویسد همانی است که رهبر کشور، آیت‌الله خامنه‌ای می‌اندیشد.

  شریعتمداریِ ۶۱ ساله خیلی قد بلند نیست، محاسن‌اش جو گندمی و پیراهن طوسی به تن کرده است. گونه‌های استخوانی دارد و بینی‌اش جلب نظر می‌کند. این عضو پرنفوذ رسانه‌ی، طرف مقابل‌اش را با نگاهی تیز میخکوب می‌کند. دفترش در طبقه‌ی دوم ساختمان ساده‌ای در مرکز تهران قرار دارد. روی دیوارهای اتاق آیاتی از قرآن در قاب‌های طلایی نقش بسته و عکس‌های آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای که بر دیوار نصب شده‌اند با نگاهی جدی از بالا به افراد می‌نگرند. شریعتمداری می‌گوید به‌هیچ وجه نباید با آمریکا توافقی در مورد توقف غنی‌سازی امضا می‌شد.

  آیا او نیز خواهان پایان تحریم‌ها نیست، صلح نمی‌خواهد؟ شریعتمداری در حالی‌که به پیشانی خود چین می‌دهد می‌گوید: «چنین توافقی که کارایی ندارد. اصلاً نمی‌تواند کارایی داشته باشد!» صدای شریعتمداری نرم است. با ادب چای تعارف می‌کند، پرتقال هم، و میوه‌های فصل و شیرینی. اما حرف‌هایی که می‌زند و می‌نویسد مانند بتن است. هرکس برای لحظه‌ای بکوشد به دنیا از دریچه‌ی چشم این پاسدار انقلاب نگاه کند، حدس می‌زند که راه رسیدن به توافق دائمی با ایران چه مسیر سنگلاخی می‌تواند باشد.

  تفسیرهایی مانند زمین لرزه

  تفسیرهای شریعتمداری زلزله‌های سیاسی است. برای نمونه وقتی پادشاهی بحرین را بخشی از سرزمین ایران اعلام می‌کند – اعلام جنگی علیه عربستان سعودی که خود را قدرت محافظ بحرین می‌داند. یا وقتی همسر رئیس جمهوری سابق فرانسه، کارلا برونی را «این روسپی ایتالیایی» می‌خواند.

  تندروهایی مانند شریعتمداری می‌خواهند مانع نزدیکی به غرب بشوند. گرچه بیشتر ایرانی‌ها خواهان آشتی با غرب و گشودن درهای کشور هستند. اما تندروها هنوز متنفذند، بیشترشان از رزمندگان جنگ عراق علیه ایران هستند که در دهه‌ی هشتاد حدود یک میلیون قربانی گرفت.

  همانند رئیس جمهوری سابق، احمدی‌نژاد، شریعتمداری نیز مدعی است که کشتار شش میلیون یهودی در هولوکاست «دروغ» است. دیگراندیشان را در ایران «ستون پنجم آمریکا» می‌خواند، مانند میرحسین موسوی که هنوز در بازداشت خانگی بسر می‌برد.

  شریعتمداری حتی در مورد رئیس جمهوری اسبق، محمد خاتمی، پیش بینی کرد اگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود سرنوشتی مانند بی‌نظیر بوتو در انتظارش خواهد بود. بوتو که دوبار به نخست وزیری پاکستان رسید در سال ۲۰۰۷ در حالی‌که از تبعید بازگشته بود ترور شد. وزیر خارجه‌ی ایران، محمد جواد ظریف، چندی قبل گفت که چگونه یک تفسیر تند شریعتمداری درباره‌ی نقش او در گفتگوهای هسته‌ای باعث کمردرد ناگهانی‌اش شده است.

  «شیطان در واشنگتن است»

  شریعتمداری شق و رق روی یک صندلی نشسته، با اعتماد به نفس چانه‌اش را به جلو می‌دهد. می‌گوید: «شیطان در واشنگتن است.» اینکه اینقدر از آمریکا بد می‌گوید تا حدی زیادی به علت نقش آمریکا در تاریخ ایران و نیز تجربه‌های شخصی شریعتمداری است.

  شریعتمداری بدی‌های غرب را ردیف می‌کند: چگونه آمریکا در سال ۱۹۵۳ کمک کرد که نخست وزیر منتخب مجلس ایران را سرنگون کنند، چرا که نفت ایران را ملی کرده بود. چگونه آمریکا سفارت خود را در تهران به «مرکز جاسوسی» بدل ساخت و از صدام در طول جنگ هشت ساله‌ی عراق علیه ایران حمایت کرد. در آخرِ همه از «ظلم تحریم‌ها» انتقاد می‌کند.

  قبل از انقلاب، شریعتمداری قصد داشت که پزشک شود. بعد دادگاهی در حکومت شاه که مورد حمایت آمریکا بود، او را به حبس طولانی مدت محکوم کرد، زیرا در خفا از آیت‌الله خمینی پشتیبانی کرده بوده است. در ساواک، شریعتمداری ۲۷ ساله را شکنجه کردند و دندان‌های‌اش را شکستند. این ماجرا بر او تأثیر گذاشته است.

  اینکه آیا رهبرانقلاب آیت‌الله خامنه‌ای واقعاً افکار افراطی شریعتمداری را تأیید می‌کند یا نه راز هردو باقی می‌ماند. در هر حال آیت‌الله خامنه‌ای تاکنون این امکان را ایجاد کرده که رئیس کیهان آزادی عمل داشته باشد، حتی وقتی او در جریان مذاکرات با آمریکا بی‌وقفه در روزنامه‌اش با هیجان می‌نویسد که ابرقدرت آمریکا در هر صورت به زودی کارش به آخر می‌رسد، درحالی‌که انقلاب اسلامی در جهان گسترش می‌یابد و اینکه ایران «هرگز! هرگز!» با «جنایتکاران و دزدان» به توافق نباید برسد: «مرگ بر آمریکا!»

  آگاهان در نظام سیاسی ایران می‌گویند همه‌ی این‌ها جزء حساب‌هایِ راهبردی، آیت‌الله خامنه‌ای است. این افراد برآنند که آیت‌الله خامنه‌ای گرچه اجازه می‌دهد که رئیس جمهوری، حسن روحانی، [با غرب] مذاکره کند، [اما این] بدین منظور است که ببینیم آیا موفقیتی کسب خواهد کرد یا نه. اما اگر در پایان [حسن روحانی] ناکام بماند، پس نویسنده‌ی انقلاب، شریعتمداری حق داشته است.

  * از: سوزانه کُولبِل / در: اشپیگل آنلاین / ترجمه از آلمانی: ایران در جهان

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران