فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دکتر سیما سمر

  <p>متفکر فعال حقوق بشر افغانستان</p>

  متفکر فعال حقوق بشر افغانستان

  چرا در انتخابات شرکت کنیم؟

  زمانی یک کشور به ‌سوی دموکراسی و مردم سالاری گام می‌گذارد که مردم و شهروندان آن در تعیین سرنوشت‌شان سهم داشته باشند. یکی از وسایلی که مردم را در تعیین سرنوشت کشورشان دخیل می‌سازد، انتخابات است.

  من و همه شهروندان افغانستان در طی چند دهه اخیر، رژیم شاهی مشروطه، کودتا و بعدا اعلام جمهوریت، کودتای دیگر (هفت ثور و به اصطلاح نظام دموکراتیک و یا کمونیستی)، حکومت مجاهدین، امارت طالبان و همه را تجربه کرده ایم. اما نه تنها که مردم افغانستان در انتخاب هیچ ‌کدام این نظام‌ها سهم نداشتند، بلکه این رژیم‌ها بر مردم تحمیل شده بود.

  این کمبود به نحوی بعد از سقوط رژیم طالبان رفع گردید. اما انتخابات امسال در تاریخ افغانستان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. چون امید است که مردم افغانستان واقعا با اشتراک وسیع‌شان زمینه را برای اولین‌بار در تاریخ افغانستان برای یک انتقال مسالمت‌آمیز و سالم قدرت از طریق انتخابات، مساعد سازند. خودشان زعیم آینده‌شان را انتخاب کنند و به او و حکومت آینده، اعتماد داشته باشند. چون پشتیبانی و اعتماد مردم باعث کامیابی حکومت و زمینه‌ساز صلح در افغانستان خواهد بود.

  دادن رای نه تنها یک حق است، بلکه یک مسوولیت ملی و وجدانی نیز هست. لذا مردم باید با دادن رای خود هم حق کشور را و هم مسوولیت ملی و وجدانی خویش را ادا سازند. اشتراک مردم در پروسه انتخابات، مشروعیت آن را تضمین می‌کنند. در این سهم‌گیری باید زنان و مردان از نقش مساوی برخوردار باشند. ناگفته نباید گذاشت که اشتراک زنان در انتخابات موجب تضمین مشروعیت و شفافیت انتخابات می‌گردد. زنان افغانستان نباید اجازه دهند که در انتخابات از نام‌شان سوءاستفاده صورت گیرد.

  با دانستن این‌که انتخابات به هیچ‌وجه دموکراسی را تضمین نمی‌کند، اما به یقین یکی از وسایل تمرین دموکراسی به‌شمار می‌رود؛ دموکراسی بدون انتخابات، انتخابات بدون مشارکت و مشارکت بدون زنان، مفهوم واقعی خود را از دست می‌دهد.

  امید است که زعامت جدید، با تقویه احزاب سیاسی که یکی از پایه‌های دموکراسی شمرده می‌شود، دموکراسی را در افغانستان نهادینه سازد.

  مردم افغانستان تصمیم گرفته‌اند که با اشتراک‌شان در انتخابات، به جنگ و خشونت نه بگویند. چون در جنگ و خشونت هیچ طرفی برنده نیست.

  در اخیر از نامزدان محترم ریاست‌جمهوری تقاضا می‌گردد که به اصل احترام به حق مردم و دموکراسی توجه کنند.

  نویسنده: دکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات