.
.
.

آیا درگیری مسکو در اوکراین، ایران و سوریه را تضعیف می کند؟

عبدالرحمن الراشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شادی در پی سرنگونی ویکتور یانکوویچ رئیس جمهوری اوکراین، مرا فرا گرفته است... اگر چه اکثر مردم در جهان عرب از اهمیت موقعیت اوکراین بر روی نقشه سیاسی نا آگاهند، اما سرنگونی همپیمان مسکو انتقامی اللهی از روسیه است؛ روسیه‌ای که طی سه سال گذشته نقشی بسیار زشت و منفی در دفاع از جنایتکار سوریه و کشتار غیر نظامیان این کشور ایفا کرده است.

زلزله اوکراین هنوز روسیه را از خواب بیدار نکرده، لذا به محض سرنگونی همپیمانش با عجله اعلام کرد حکومت جدید اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد. مسکو همچنین قیام اوکراینی‌ها را یک شورش مسلحانه توصیف کرد. موضعگیری مسکو واکنش سریع حکومت جدید اوکراین را به دنبال داشت. لغو زبان روسی به عنوان زبان دوم اوکراین که عاملی برای اتحاد میان دو کشور به شمار می‌رفت و ابراز علاقمندی رسمی و علنی حکومت جدید به داشتن روابط اقتصادی نزدیک با غرب بدون در نظر گرفتن وام ۱۵ میلیارد دلاری که دو ماه پیش روسیه به رژیم سرنگون شده این کشور داده بود، نمونه‌هایی از واکنش حکومت جدید در کی‌یف به روسیه است.

حال سئوالی که اینجا خود را مطرح می‌کند این است که، آیا درگیر شدن مسکو با بحران اوکراین، کشوری که اهمیت بیشتری برای روسیه دارد، ایران و سوریه را تضعیف خواهد کرد؟

مطمئنا رهبری روسیه به دلیل آنچه که برای همسایه مهم استراتژیکی‌اش رخ داده، در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته است. بحران اوکراین و از دست دادن این کشور بخش بزرگی از وقت روس‌ها را به خود مشغول خواهد کرد. این بحران در مراحل اولیه خود به سر می‌برد، و به دلیل خشم عمومی مردم اوکراین از مقامات مسکو، گسترده‌تر نیز خواهد شد. اولین تنش ناشی از این بحران با تصمیم حکومت جدید برای لغو زبان روسی، علیرغم وجود اوکراینی‌های روس در این کشور، آغاز شده است.

اظهارات مقامات ایرانی در باره رویدادهای اخیر اوکراین بیانگر نگرانی واقعی آنهاست. به این دلیل که درگیر شدن روسیه در بحران داخلی‌اش، موقعیت ایران در مذاکره با غرب را تضعیف خواهد کرد. چنانچه بحران اوکراین ادامه یابد، ایران مهم‌ترین متحد بین المللی خود که در مسائل منطقه از او کمک می‌گرفت را از دست خواهد داد.

این وضعیت بر بحران سوریه نیز صدق می‌کند؛ اما به میزانی کمتر. چون فعالیت و نقش روسیه در سوریه عمدتا به صادرات اسلحه به رژیم سوریه خلاصه شده و مطمئنا بشار اسد اکنون با نگرانی شدید آنچه که در اوکراین می‌گذارد را دنبال می‌کند؛ زیرا این کشمکش‌ها به نحوی با همدیگر در ارتباطند و ممکن است صحنه سیاسی منطقه به گزینه‌های مختلفی روی آورد. رویکردهای جدید می‌تواند به نفع مخالفان سوری باشد به شرطی که آن‌ها بتوانند در یک جبهه سیاسی متحد شوند.

بحران اوکراین گسترش خواهد یافت، به خصوص اگر روسیه تصمیم بگیرد برخی مناطق اوکراین که به نحوی به روسیه وابسته است را جدا سازد. اگر روسیه بر مسئله پافشاری کند نزاع به طول خواهد کشید و اوکراین به غرب نزدیک‌تر خواهد شد.

روسیه‌ای که از نقش موثر و گسترش نفوذ در ایران، دریای مدیترانه، منطقه خلیج و مصر سخن می‌گفت، ناگهان متوجه شد که زبانه‌های آتش به مرز‌هایش رسیده و احتمال آن می‌رود که در آینده خطر بزرگ بحران کی یف، به مسکو پایتخت روسیه نیز کشیده شود چرا که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خود نیز از سوی مخالفانش به بی‌لیاقتی و فساد متهم است.

آنچه برایمان اهمیت دارد، سنگ پرانی به سوی کرملین نیست بلکه از روس‌ها می‌خواهیم که بیش از این منطقه و جهان را در بحران کشمکش‌های چند قطبی دوران جنگ سرد، غرق نکنند.

منبع: روزنامه الشرق الاوسط

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.