.
.
.

سنی‌های لبنان در منگنه داعش و حزب الله

عبدالرحمن الراشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سنی‌های لبنان از زمان ترور رفیق حریری برجسته‌ترین رهبر سنی، همچون دیگر فرقه‌های لبنانی، در حال درگیری بر سر هویتشان هستند. آن‌ها یکی از طرف‌های اصلی کشمکش به ویژه با حزب الله هستند. این حزب شیعه، به دست داشتن در ترور حریری و شخصیت‌های دیگری در لبنان، متهم شده است. درپی دخالت حزب الله به منظور نجات بشار اسد از حلقه محاصره انقلاب مردمی سوریه، دامنه درگیری سنی‌ها با این حزب توسعه یافته است. این حزب حمایت از اسد را بخشی از کشمکش سنی شیعی در منطقه می‌داند.

چند روز پیش سعد، فرزند رفیق حریری و رهبر جریان المستقبل (آینده)، بر خلاف عادت، دست به عرف شکنی زد و به عنوان رهبر سنیان سخنرانی کرد. وی اعلام داشت که سنی‌ها تمایلی به درگیر شدن در جنگ سوریه و درگیری‌های فرقه‌ای این کشور را ندارند. سعد حریری همچنین از ابقای پست ریاست جمهوری بر اساس تقسیمات فرقه‌ای قدرت، در دست مسیحیان مارونی پشتیبانی کرد. وی ضمن نادیده گرفتن حسن نصر الله رهبر حزب الله لبنان، از همه رهبران شیعیان این کشور خواست تا مخالفت خود را با درگیر کردن فرزندان شیعیان در جنگ سوریه اعلام کنند. از همه مهم‌تر وی کشمکش میان سنی‌ها و شیعیان را به درگیری میان دو تشکیلات تندرو القاعده و حزب الله محدود دانست.

کشیده شدن دامنه جنگ سوریه به بیروت برای کسی از سنی‌ها یا شیعیان غافلگیرکننده نیست. در آنجا جبهه النصره علیه حزب الله می‌جنگد. در این میان طی عملیاتی حصار سفارت ایران ویران، تعدادی خودرو در قلب حومه جنوبی بیروت موسوم به ضاحیه منفجر شد. پس از آن پست‌های بازرسی در نقاط ورودی به محیط سفارت ایجاد شد و جستجو برای یافتن خودروهای بمب گذاری شده که از مناطق سنی نشین می‌آیند، ادامه دارد.

حریری به خوبی می‌داند پس از آنکه حزب الله انگشت خود را در لانه زنبورهای سنی‌ها در سوریه فرو کرد، آن‌ها این حزب را تا در خانه‌اش در منطقه ضاحیه تعقیب خواهند کرد. حریری قبل از شعله ور شدن جنگ میان تندروهای سنی و شیعه به طور واضح تصمیم گرفت اکثریت سنی را از جنگ بر سر هویت که روزانه شمار بیشتری از جوانان را بسیج می‌کند دور نگاه دارد. روی سخن وی در این زمینه پیش از شیعیان به سنی‌ها بود، زیرا حزب الله لبنان حق تصمیمی گیری به نام شیعیان را در احتکار خود دارد و در نتیجه مخاطب قرار دادن دیگر رهبران شیعه که هیچ قدرتی در دست ندارند بی‌فایده خواهد بود.

سُنیّ‌های لبنان همیشه به این مساله افتخار می‌کردند که تنها فرقه‌ای هستند که شبه نظامی ندارد. اما پس از نفوذ گروه‌های تندرو در شهر‌ها و روستا‌هایشان در شمال لبنان که اکثریت جمعیت آن را سنی‌ها تشکیل می‌دهند، آن‌ها دیگر نمی‌توانند همچون گذشته به این مساله افتخار کنند. آنچه زمینه مناسب برای نفوذ «القاعده» در میان سنی‌ها را آسان‌تر کرده، فراخوان انتقام از تسلط حزب الله بر لبنان و پس از آن اعزام نیروهای این حزب به سوریه برای جنگ علیه انقلاب اکثریت سنی در این کشور است. این دخالت نفرت میان این دو فرقه را در لبنان دو چندان کرده است.

چه بسا حریری نگران سقوط سنی‌های لبنان در دامان اسلامگرایان تندرو و تروریست‌ها باشد. سنی‌ها در نتیجه برخورد با هزاران تن از تروریست‌های شستشوی مغزی شده‌ای که تنها عرب نیستند بلکه برخی از آن‌ها از اروپا، آمریکا و آسیای میانه برای جنگ به سوریه آمده‌اند، با خطر حقیقی رو به رو هستند. در صورتی که جوانان سنی دچار تندروی شوند با خود حریری و دیگر رهبران سنی نیز خواهند جنگید، همانگونه که پس از تکفیر همکیشان خود در مناطق آزادشده سوریه به جنگ با آن‌ها برخاستند.

حال به جای صحبت از هزینه‌ها به نقاط مثبت می‌پردازیم، حریری بطور زودرس، عوارض درگیری‌های سوریه بر کشورش را پیش بینی می‌کند. در صورت سرنگونی نظام اسد، پیش از همه حزب الله با از دست دادن حامی اصلی خود یتیم خواهد شد و جنگ سهمگین سوریه، نظامیان حزب الله و امکانات آن را خواهد بلعید. این بدان معنی است که آینده حزب الله بد‌تر از امروز خواهد بود.

حریری که روز گذشته از نبرد تشکیل دولت جدید لبنان با سه پست وزارتی بسیار مهم پیروز بیرون آمده، در صورت سرنگونی بشار اسد در سوریه و فرسایش حزب الله، آرزوی وی پس از گذراندن نه سال آکنده از ترس و زندگی مخفی در پی ترور پدرش، به حقیقت خواهد پیوست. با این همه صبحت کردن درباره پیروزی و جشن و سرور هنوز زود است، زیرا ما در منطقه‌ای به سر می‌بریم که آکنده از پستی‌ها و بلندی‌ها است.

منبع: الشرق الاوسط

ترجمه: العربیه.نت فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.