.
.
.

سردرگمی نمایندگان ایران

طارق الحمید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمله‌ی هم‌زمان و یکصدای مقامات ایرانی و عراقی، سخنگویان رژیم بشار اسد، و بیش از همه حسن نصرالله، به پادشاهی سعودی، امری اتفاقی نیست.

مشخص است که نقشه‌ی ایران برای ناکام گذاشتن ژنو ۲ و برای فرار از مشکل ناشی از بازپس گرفتن دعوتنامه ایران توسط بان کی‌مون و دفاع آنها از بشار اسد، همه، برای این است که بگویند بشار اسد در حال مبارزه با تروریسم است و این تروریسم را به سعودی ربط دهند. نقشه‎ی گروه ایران از آغاز برنامه‌ریزی جامعه جهانی برای برگزاری کنفرانس ژنو ۲، چیزی جز آن‌چه بیان شد نبوده است. اما گویی سحر ساحر به خودش بر میگردد، و طرح آن‌ها با شکست کامل مواجه شده است. عامل شکست نقشه‌ی ایران کسی بجز وزیر خارجه‌ی سعودی، همتای آمریکایی آن و هم‌چنین رییس ائتلاف ملی سوریه نیست.

بیانات سعود الفیصل مبنی بر لزوم اخراج تمام جنگجویان خارجی از سوریه و اصرار او به ایران برای خارج کردن نیروهای‌اش و هم‌چنین شبه‌نظامیان حزب‌الله از این کشور، که درخواست احمد الجربا نیز بود و تاکید صریح وزیرخارجه‌ی آمریکا بر این‌که ایران در سوریه از تروریسم حمایت می‌کند و دلیل آن نیز حضور حزب الله در این کشور است، تمام این‌ها، ایرانی‌ها را دستپاچه و سردرگم کرد و باعث شد به‌جای تاکتیک هجومی، در لاک دفاعی فرو روند. یکی از اشتباهاتی که بیشتر موجب محکومیت خود ایرانی‌ها و بشار اسد شد تا توجیه رفتارهای او، سخنان رییس‌جمهور ایران در اجلاس داووس است که گفت بهترین راه حل برای خروج سوریه از بحران، برگزاری انتخابات سالم است، هر چند آن‌ را مشروط به عدم کاندیداتوری بشار اسد نکرد.

قضیه به اینجا ختم پیدا نکرد و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، پس از این همه سخن از تروریسم و متهم کردن همسایگان، با دعوت از جنگجویان خارجی برای ترک از سوریه و با بیان این‌که برخی از شبه‌نظامیان ایرانی و عراقی خودسرانه برای دفاع از بشار اسد به سوریه رفته‌اند یا حضور نیروهای حزب‌الله در سوریه به ایران ربطی ندارد، به نحو دیگری به شکست نمایندگان دیپلماسی ایران دامن زد. بدین ترتیب او اعتراف می‌کند که تندروهای ایرانی و عراقی در سوریه حضور دارند، درحالی‌که بغداد تاکنون آن‌را انکار کرده است.

مشکل دیگر وزیر خارجه‌ی ایران این است که او اکنون خواهان امری شده که پیش از این سعود الفيصل و أحمد الجربا خواستار آن بودند. این یعنی درخواست سعودی و اپوزیسیون سوریه درست و به‌جا بوده، درحالی‌که نمایندگان ایران آن‌را منکر می‌شدند. اما سخن ظریف مبنی بر مختار بودن حزب‌الله در تصمیمات‌اش، کاملا با سخن [علی] لاریجانی رییس مجلس ایران که گفته بود ایران تمام هستی خود را فدای حزب‌الله می‌کند در تضاد است، بنابراین باید پرسید آیا سردرگمی و مشکلی بدتر از این می‌توان برای ایران تصور کرد؟

منبع: ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب: كيف ارتبكت الفرقة الإيرانية؟

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.