فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دکتر شاهین دادخواه

  <p>مشاور سابق دولت ایران</p>

  مشاور سابق دولت ایران

  بازگشت موسویان و اما و اگرها

  سید حسین موسویان سفیر سابق ایران در آلمان سخنگوی سابق تیم هسته ای در زمان آقای خاتمی و معاون بین الملل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام چند هفته پیش و پس از 5 سال اقامت اجباری در آمریکا بدون سرو صدا به ایران بازگشت .

  آنانی که او را از نزدیک میشناسند میدانند در دیپلماسی چیزی از جواد ظریف کم ندارد و حتی در مواردی از او تواناتر است و اگر پرونده سازی برای او نبود چه بسا اکنون سکان هدایت پرونده هسته ای را در اختیار گرفته بود.

  موسویان تاکنون ترجیح داده است سکوت کند اما بی شک نقش اساسی او در مرکز تحقیقات استراتژیک عامل دشمنی تیم احمدی نژاد و بخشی از افراطیون با او بود. نقشی که تاکنون در مورد آن کمتر سخن گفته شده و نشریات داخلی جرات لازم یا اطلاعات کافی در این مورد نداشته اند .

  حسین موسویان کسی بود که از سال 1384 تعدادی از دیپلماتها، کارشناسان حرفه ای دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را در معاونت بین الملل مرکز تحقیقات استراتژیک جمع کرد و به نقد عملکرد دولت احمدی نژاد در این حوزه پرداخت .

  دانش و تجربه او در مساله هسته ای باعث شد گزارشهای راهبردی مرکز در این مورد اهمیت ویژه ای داشته باشد. گزارشهایی که عمدتا با همکاران سابق خود در تیم هسته ای دولت اصلاحات و مثلث موسویان، قهرمانپور، روحانی تالیف و ویراستاری و برای مسئولین کشوری ارسال میشد .

  و سرانجام باعث خشم احمدی نژاد و افراطیون و دستگیری موسویان و همکارش دکتر قهرمانپور گردید. برخورد زودهنگام با موسویان و پرونده سازی برای وی نشان ار اهمیت عملکرد او در مرکز تحقیقات استراتژیک داشت. و در آن زمان برخی ها معتقد بودند حسن روحانی در سال 88 نامزد انتخابات میشود و لذا باید مانع این کارشد .

  وموسویان اولین قربانی این سناریوی اطلاعاتی بود. در آن سال حسن روحانی نامزد نشد و موسویان نیز راهی آمریکا گردید. اما با رفتن موسویان فشار بر مرکز تحقیقات استراتژیک و مخصوصا همکاران او کمتر نشد . دکتر قهرمانپور مدیر گروه خلع سلاح چندین بار بازجویی و به وی گفته شد بهتر است از نوشتن گزارش های راهبردی بیشتر خودداری کرده و مرکز را ترک کند. او این تهدیدات را جدی نگرفت و دومین قربانی پرونده سازی برای روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک شد.

  بعد از وقایع 88 که وزارت اطلاعات بدست مراکز قدرت افتاده بود، اقدامات برای جلوگیری از نامزدی حسن روحانی آغاز شد. در این راستا اینجانب ( شاهین دادخواه ) از دوستان حسین موسویان در شورای عالی امنیت ملی در زمان آقای روحانی نیز دستگیر شدم.

  چند ماه بعد مهرداد سرجویی به دلیل داشتن روابط نزدیک با موسویان به دلایل واهی دستگیر شد. ما سه نفر در مجموع به 33 سال حبس محکوم شدیم. در بازجویی ها به صراحت به ما گفته شد: موسویان از چنگ ما فرار کرد اما به شما اجازه این کار را نخواهیم داد.

  حال پرسش این است که چه اتفاقی باعث شده موسویان پس از 5 سال دوباره به ایران بازگردد؟

  آنهم در حالی که دوست دیرینش جواد ظریف با قاطعیت حضور او را در تیم هسته ای رد کرده است؟ آیا اراده ای که با تیم حسن روحانی برخورد کرده ضعیف تر شده است ؟ آیا پیروزی حسن روحانی امید تندروها را برای جلوگیری از نامزدی وی بر باد داده است؟ آیا روحانی قصد دارد علی رغم فشارهای تندروها همکاران خود سابق خود را در مرکز تحقیقات استراتژیک گرد هم آورده و موقعیت های نسبی گذشته خود را تکرارکند؟

  آیا تندروها از این کار به عنوان تله ای برای به جریان انداختن مجدد پرونده سازی و تضعیف روحانی استفاده خواهند کرد؟
  آیا وزارت اطلاعات جرات آن را خواهد داشت که از تبرئه همکاران روحانی دفاع کند؟ سرنوشت ما سه همکار در بند 350 اوین روحانی چه خواهد شد؟

  چرا روحانی پیش و پس از انتخابات در مورد پرونده سازی برای آنها سکوت کرده است؟

  در حالی که گفته میشود ما سه نفر به طور کامل از اتهامات وارده تبرئه شده ایم ولی قوه قضائیه اعاده دادرسی در مورد پرونده ما را نمیپذیرد؟

  شاید تحولات هفته های پیش رو، در یافتن پاسخ برخی از این پرسشها موثر باشد.

  ** مقالات منتشر شده تنها نظر نویسندگان آنها را منعکس می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران