آیا ژندارم منطقه باز می‌گردد؟

مكرم محمد أحمد
مكرم محمد أحمد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد ایران مصمم است تا در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی، که مردم ایران را به ستوه آورده و درآمد نفت این کشور را به میزان ۶۰٪ کاهش داده، رابطه‌ی خود را با غرب و آمریکا به هر قیمتی شده بهبود بخشد.

تهران علی‌رغم اصرار بر حق قانونی خود در غنی‌سازی حدقلی اورانیوم برای تولید سوخت نیروگاه‌های برق، با صراحت اعلام کرده که حاضر است عملیات تولید اورانیوم ۲۰٪ را در سایت زیرزمینی فردو در نزدیکی قم متوقف کند و هم‌چنین برای تخلیه‌ی ذخایر اورانیوم با درصد بالای خود زیر نظر بازرسان بین‌المللی اعلام آمادگی کرده است. این امر از تولید سلاح اتمی توسط ایران جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن، ایران پذیرفته بازرسان بین‌المللی هر زمان که اراده کنند بتوانند بدون اعلام قبلی از پایگاه‌های نظامی، غیرنظامی و دینی این کشور برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه‌ی‌ هسته‌ای ایران بازدید به عمل بیاورند.

ایالات متحده اما به نظر می‌رسد کماکان با کاهش تحریم‌ها علیه ایران، تا زمانی که وعده‌های خود را اجرایی و جدیت‌اش را اثبات نکرده، مخالف است. آمریکا هم‌اکنون پذیرفته درصدی از اموال بلوکه شده‌ی ایران در بانک‌های آمریکایی را آزاد کند تا تشویقی باشد برای حسن روحانی که قول داده مشکل پرونده هسته‌ای را در عرض حداکثر شش ماه حل کند.

آن‌چنان که پیداست رییس‌جمهور آمریکا به خوبی واقف است که آمریکایی‌ها حاضر به ورود به جنگ دیگری در خاورمیانه نیستند، بنابراین علاقه‌مند است معامله‌ای با ایران انجام دهد تا دیگر نیاز به جنگ نباشد. در این بین، اسراییل، خواهان شیر گنجشک است و هیچ‌ سازشی بر سر پرونده هسته‌ای را قبول ندارد. اسراییل می‌خواهد ایران تمام برنامه‌ی هسته‌ای خود را متوقف و نابود کند، همان‌طور که در مورد سرهنگ قذافی اتفاق افتاد و عملیات غنی‌سازی اورانیوم را کاملا متوقف کرد.

هر چقدر هم اسراییل مانع و مشکل ایجاد کند، آن‌طور که به نظر می‌رسد، ایران تلاش خواهد کرد نقشه‌ی اسراییل را برای به تعویق انداختن توافق ایران-آمریکا ناکام گذارد و مصمم است روابط خود را با غرب و آمریکا از سرگیرد. این امر، یعنی این‌که باید منتظر تغییرات مهمی در مسایل مربوط به امنیت خلیج [فارس] باشیم، به‌ویژه اگر بخشی از قرارداد شامل رابطه‌ی ایران و اسراییل باشد که دراین‌صورت ایران به نقش سابق خود به عنوان ژاندارم خلیج [فارس] باز خواهد گشت.

* از: مكرم محمد أحمد - ایران در جهان

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید