شاخه القاعده در سوریه آمریکا را از خواب بیدار کرد

عبدالرحمن الراشد
عبدالرحمن الراشد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

بدون شک با اعلام موجودیت القاعده در سوریه، پایتخت های غربی دچار وحشت، و نیمی از جهان عرب دچار دهشت شد. اعتراف صریح "جبهه النصره" که در خط مقدم نبرد در سوریه سنگر گرفته، مبنی بر وابستگی اش به "القاعده" و نیز اعلام ادغام "القاعده عراق" و "النصره سوریه" به منظور تشکیل بزرگترین "قلمرو تروریسم" در جهان، هراس و واهمه را دو چندان ساخته است.

بیاید با نگاهی به گذشته اشتباهات را ریشه یابی کنیم.. بدون شک واشینگتن از شعله ور شدن انقلاب علیه رژیم بشار اسد خوشحال شد.. این حادثه برای آمریکایی ها مژده ای آسمانی بود که خروجشان از عراق را جبران می کرد. لذا شادی آنها برای سرنگونی اسد که بدون تردید پایه های رژیم ایران را نیز خواهد لرزاند کاملا طبیعی است. اما اشتباه بزرگ آمریکایی ها در این نهفته است که چنین رویدادی را تنها هدیه ای رایگان پنداشتند.

برداشت من این است که کاخ سفید در آغاز تصور می کرد که : بهتر است بگذاریم اوضاع تحت تاثیر شرایط منطقه ای متحول شود تا ملت سوریه خودش زمام تحولات را در دست بگیرد، در پی آن انقلاب بی مهار سوریه به طور حتم رژیم را سرنگون خواهد کرد و چه بسا بر ویرانه های آن نظامی دموکراتیک و هوادار دموکراسی غربی بر قرار کرده تا بدینسان عصر جدیدی آغاز شود. طبعا چنین تصوری ناشی از رؤیاهای پوچ است.

گفتنی است که عمر تمایل سوری ها به رهایی از حاکمیت در این کشور بالغ بر چهل سال است، اما تنها شیوه های پولیسی رژیم بود که حتی اندیشیدن به دگرگونی را از اندیشه آنها زدوده بود، ولی به مرور زمان صبر و امید برای اصلاح رژیم را از دست دادند و تحولات تونس، مصر، لیبی و یمن مشوّق سوری ها شد و آنان را وا داشت تا خطر درافتادن با رژیم ددمنش اسد را به جان بخرند. به راستی هر آنکس که سوریه و شرایط سختی را که در آن حاکم است بشناسد، انقلاب مردم این کشور را به عنوان یک اسطوره ارزیابی خواهد کرد.

محاصره دمشق علیرغم حمایت ایران و حزب الله

علیرغم حمایتی که ایران، حزب الله و روسیه از آن دریغ نمی کنند، انقلابیون سوریه هم اینک بشار اسد را در دمشق محاصره کرده اند. تا اینجای کار مژده ای است فرحبخش، اما با گذشت بیست ماه از عمر نبرد و ایجاد خلا امنیتی و طولانی شدن زمان کشمکش در نتیجه تعلل جامعه بین المللی نسبت به دخالت در سوریه، "القاعده" توانسته با سود بردن از این عوامل، نفوذ خود را در آنجا گسترش دهد. در حالیکه قهرمانی و تراژدی سوری ها الهام بخش سراسر منطقه شده و در جای جای اندیشه و قلب مردمان آن ریشه دوانده است.

در اینجاست که "القاعده" پس از شکست خود در جنگ آمریکا علیه تروریسم، متوجه بهترین فرصت پیش آمده برای خود شد و توانست سربازگیری در میان جوانان را آغاز کرده، کمک های مالی را جمع آوری نموده و با استفاده از وسایل رسانه ای برای "جنگ قهرمانه" خود علیه رژیم اسد تبلیغات کند.

در اینجا سخنم با کسانی است که نسبت به درک خطر دچار ناتوانی شده، از حمایت انقلاب علیه بشار اسد دست کشیدند. به آنها می گویم که شما اینک با بزرگ ترین خطر تروریستی روبرور هستید. طی دو سال گذشته ما همواره نسبت به رها کردن قیام مردم سوریه برای کسانی که با نقشه قبلی از هر فرصتی برای ربودن آن سوء استفاده می کنند هشدار دادیم. ما می دانستیم که این نبرد از لحاظ تاثیر و پرآوازه گی، عظیم ترین نبردهای منطقه خواهد بود. چه بسا گروه "جبهه النصره" که تحت شعار انقلاب سازماندهی شده، تنها شاخه ای از تشکیلات "القاعده" باشد. اما در عین حال یقین داریم که "النصره" گروهی کوچک بیش نیست که قابل مقایسه با ارتش آزاد سوریه نمی باشد، زیرا این ارتش اکثریت غیر قابل مقایسه رزمندگان سوری را در عضویت دارد، اما همین گروه کوچک می تواند انقلاب سوریه را به تباهی کشیده، افکار عمومی جهان را علیه آن تحریک کند. به دلیل حضور النصره است که فرانسه موضعش را در قابل طرح مسلح کردن انقلابیون تغییر داده و آمریکا با اعطای کرسی سوریه در سازمان ملل به دولت موقت سوریه مخالفت کرد.

اما همگی ما با آخرین ربع ساعت باقیمانده از عمر رژیم است مواجه هستیم، لذا برای تغییر مواضع سیاسی وقتی نیست و تنها دو گزینه فرا روی خود داریم: یا باید رژیم ضعیف و شکست خورده ای را که ایران آن را در دمشق اداره می کند بپذیریم و یا اینکه انقلاب را بپذیریم و همانگونه که در لیبی و یمن و پیشتر در سومالی به وقوع پیوست، پس از پیروزی انقلاب به نبرد با القاعده بپردازیم .

اعلام فرزندخواندگی "النصره" توسط "القاعده" باید بر پافشاری ما برای پشتیبانی از ارتش آزاد سوریه، فراهم کردن شرایط پیروزی آن و حمایت از انقلابیون هوادار دولت مدنی بیفزاید.اینها بودند که جرقه انقلاب از طریق تظاهرات مسالمت آمیز را که چهار ماه ادامه یافت زدند و سپس تنها برای دفاع از خود و از مناطقشان بود که مجبور به حمل سلاح شدند. اما پس از آنکه توانستند تایید جهان عرب و اسلام را به دست آورند، در شرایطی که غرب از حمایت ملت سوریه دست کشیده، "القاعده" وارد معرکه شد .
"القاعده سوریه"
اینک کشورهای عربی و غربی راهی بجز درک خطر بزرگی که در سوریه در راه است ندارند. در صورتی که اجازه داده شود این جنگ به درازا بینجامد و "القاعده" بزرگ تر شود در آن هنگام این خطر بارها از خطری که تشکیلات "بن لادن" در اوج قدرت خود به آن دامن زد و در آتش آن سوخت گسترده تر خواهد بود.. چرا؟ زیرا با ربودن انقلاب سوریه از طریق راه اندازی تبلیغات مدعی خواهد شد که سوریه را از دست نرون حاکم بر آن آزاد کرده است.

در آن شرایط همدردی و همدلی میلیون ها سوری را به دست آورده و زمینه را برای جنگی سترگ تر و گسترده تر فراهم خواهد کرد.
"القاعده" که در سال های گذشته توان جاذبه خود را باخته در صدد است تا از راه مشارکت در سرنگونی اسد، بار دیگر به صحنه آمده، هواداری میلیون ها نفر از دشمنان اسد را بخرد، در آن صورت "القاعده سوریه" یکجا و به تنهایی قدرتمند تر از القاعده سومالی، یمن، پاکستان و افغانستان خواهد بود.

منبع: الشرق الاوسط
ترجمه" العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size